Hakkında Bilgi

Elektronörofizyoloji Nedir

Elektronörofizyoloji nedir
Merkezi sinir sistemi bozukluklarıyla seyreden hastalıkların teşhisinde yararlanılan nörofizyolojik yöntemlerin kullanılmasında uzman hekim denetiminde çalışan kişidir.

Bu kişi Elektroensefalografi (EEG) çeker, basit sinir aleti çalışmaları (EMG çekimi) yapar, Polisomnografi cihazları kullanır, Beyin sapı uyarılma potansiyellerinin analizlerini yapar, Görsel uyarılma potansiyellerinin analizlerini yapar, hasta kayıtlarını tutar.

Mesleğin eğitimi aşağıdaki üniversiteye bağlı sağlık meslek yüksekokulunun “Elektronörofizyoloji” bölümünde verilmektedir.

Elektronörofizyoloji Teknikeri Hakkında Bilgi
Elektronörofizyoloji Teknikeri Görevleri
Elektroensefalografi (EEG) çeker, basit sinir aleti çalışmaları (EMG çekimi) yapar, Polisomnografi cihazları kullanır, Beyin sapı uyarılma potansiyellerinin analizlerini yapar, Görsel uyarılma potansiyellerinin analizlerini yapar, hasta kayıtlarını tutar.

Elektronörofizyoloji Teknikeri Kullanılan Malzemeler
Eletroensefalografi(EEG) cihazı, EMG cihazı, Polisomnografi cihazları.

Elektronörofizyoloji Teknikeri Özellikleri
Elektronörofizyoloji teknikeri olmak isteyenlerin; Fizik ve biyoloji ile ilgili ve bu alanlarda başarılı, insanlara yardım etmekten hoşlanan, başkaları ile işbirliği yapabilen, dikkatli, sabırlı ve sorumluluk sahibi kimseler olmaları gerekir.

Elektronörofizyoloji Teknikeri Okulu
Mesleğin eğitimi aşağıdaki üniversiteye bağlı sağlık meslek yüksekokulunun “Elektronörofizyoloji” bölümünde verilmektedir.

Elektronörofizyoloji Teknikeri Okulu Kaç Yıllıktır
Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır.

Elektronörofizyoloji Teknikeri Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Elektronörofizyoloji” ön lisans diploması ve “Sağlık Teknikeri (Elektronörofizyoloji Teknikeri)” unvanı verilir.

Elektronörofizyoloji Teknikeri Çalışma Alanları
Nöroloji, KBB, psikiyatri, çocuk, göğüs hastalıkları ve fizyoloji uzmanının gözetimi ve denetiminde resmi yada özel hastane ve polikliniklerinin elektroansefalografi, uyarılma potansiyelleri ve uyku ünitelerinde çalışabilirler. Her hastanede ortalama 5, ülkemiz genelinde ise 2000 civarında Elektronörofizyoloji teknikerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Elektronörofizyoloji Teknikeri Meslekte İlerleme
“Elektronörofizyoloji” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde; “Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon”,“Fizyoterapi Rehabilitasyon” lisans programına dikey geçiş yapabilirler.Elektronörofizyoloji, Elektronörofizyoloji nedir, Elektronörofizyoloji ne demek, Elektronörofizyoloji anlamı, Elektronörofizyoloji teknikeri, Elektronörofizyoloji bölümü hakkında bilgi
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim