Hakkında Bilgi

Endositoz Nedir

Endositoz Nedir
Endositoz hücre zarından difüzyonla veya aktif taşımayla geçemeyecek büyüklükteki moleküllerin hücre içine alınış yöntemidir. Madde hücreye alınırken aktif taşımada olduğu gibi enerji harcanır. İki çeşit endositozdan bahsetmek mümkündür.

Fagositoz: Katı moleküllerin alınması.Bu olay sırasında alınacak molekül hücre zarına temas ettiğinde ilk olarak yalancı ayaklarla (pseudopodia) etrafı sarılır.

Pinositoz: Sıvı veya sıvıda çözülmüş moleküllerin alınması. Sıvı maddeler yalancı ayaklarla sarılamadığı için bu yöntemle hücre içine alınmaz. Bunun yerine hücre zarında minik cepler oluşturularak alınır. Hormonların hücre içine alınmasında da bu yöntem büyük ölçüde kullanılır. Bitki hücrelerinde çeperin hareketi engellemesi sonucu endositoz yapılamaz.

biyoloji terimler sözlüğü, endositoz, endositoz nedir, endositoz ne demek, endositoz neye denir, endositoz hakkında, endositoz ile ilgili bilgiler, endositoz bilgi, endositoz hakkında bilgi, endositoz ne demektir, endositoz anlamı, endositoz ile ilgili bilgi
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim