Hakkında Bilgi

Eşit kollu terazi

Eşit kollu terazi
Esit kollu terazi: Iki ucunda birer kefe (terazi gözü) bulunan, ortasindan bir destek üzerine oturtulmus bir çubuk ile çubugun sag ve sol kolu üzerinde birer binicisi (sürücüsü) , gelismis versiyonlarinda destek üzerine monte edilmis ölçekli bir tablasi ve denge durumunda terazi ile destek noktasinin birlestigi noktadan destege paralel dogrultuda sarkan bir göstergesi bulunan, maddelerin kütlesini ölçmeye yarayan bir düzenektir. Sagdaki resimde bir esit kollu terazi görülmektedir.

Terazinin duyarliligi: Bir terazinin kaç grama duyarli oldugu, ( bu terazi ile ölçülebilecek en küçük kütle degerinin kaç gram oldugu ) binicinin kütlesi, bir kolun bölme sayisina bölünerek bulunur. binicisinin kütlesi m gram ve bir kolu n esit bölmeye ayrilmis bir terazinin duyarliligi m/n dir.

Örnek: Binicisinin kütlesi 1 gram olan esit kollu bir terazinin sag kolu üzerinde 20 esit bölme bulunduguna göre bu terazinin duyarliligi kaç gramdir?

Çözüm:

m: binicinin kütlesi,
n: bölme sayisi olmak üzere;

duyarlilik = m/n dir.
O halde bu terazinin duyarliligi=1/20 =0,05 gramdir.
Yani bu terazi ile gramin 100 'de 5 'ine duyarli ölçümler yapilabilir.

Esit kollu terazi ile bir cismin kütlesini ölçmek için, cisim bir kefeye, degeri bilinen kütleler diger kefeye konur. Binici yardimiyla denge saglanir. Dengedeki bir terazinin sol kefesinde bulunan kütleler toplami, sag kefesinde bulunan kütleler toplamina esittir.

Kütlede eşit kollu terazi ile ölçülür. Kütle/hacim oranından özkütle bulunur.
Kütle (madde miktarı) ölçmeye yarayan bir araçtır.
Düz bir çubuk orta yerinden bir destek üstüne oturtulur. Çubuğun uçlarına keseler asılır. Bir keseye tartılacak maddeyi diğer keseye ölçmede kullanacağınız ölçüt kütleleri koyarsınız böylece denge durumunda miktarını bilmediğiniz maddenin kütlesini ölçersiniz.

Terazi, Eşit kollu terazi, Eşit kollu terazi nedir, Eşit kollu terazi hakkında bilgi, Eşit kollu terazi ne ölçer, Eşit kollu terazi ile ne ölçülür, Eşit kollu terazi hangi büyüklükleri ölçer

farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim