Hakkında Bilgi

Fagot Hakkında Bilgiler

Fagot Hakkında Bilgiler
Çağdaş Orkestra’da, bir de Kontro-fagot vardır. Bu, normal Fagot’un daha büyüğü ve bir sekizli kalınıdır. Büyük oluşu yüzünden, teknik olanakları oldukça sınırlıdır. Orkestrada, genellikle kalın ve orta ses bölgeleri kullanılır.
Fagot orta ve kalın esli çalgılarıdır. Bu gibi çalgılarda, gövde fazla büyük olduğundan, 16. yüzyılda gövdenin ikiye katlanmasına ve çalgıya daha rahat bir çalma olanağı kazandırmasına gereksinme duyuldu; Fagot, işte böyle bir gereksinme sonunda doğdu; ancak, boruyu ikiye katlama düşüncesini, ilk kez kimin ortaya attığı kesinlikle bilinmemektedir.

17. yüzyılda çalgı, genel görünümü ve çalınış ilkeleri yönlerinden, bugünkü biçimine oldukça yaklaşmıştı. Ne var ki, “Çizme”yi oluşturan iki boru, en alttaki bağlantı dışında, dışarıya doğru da açı yapıyordu. Fagot, 1659’da, Frana’da, Cambert’in Pomonne adındaki Opera – Bale’sinde, Orkestra’da ilk kez kullanıldı.

19. yüzyılda Flüt’te görülen Bölüm mekanizması, Fagot’ta başarılı olamadı. Günümüzde, genellikle Alman Heckel mekanizması ile Fransız Buffet mekanizması kullanılmaktadır. Heckel Fagot’ları, daha yaygındır.

fagot, fagot nedir, fagot ne demek, fagot neye denir, fagot hakkında, fagot ile ilgili bilgiler, fagot hakkında bilgi, fagot ne demektir, fagot anlamı, fagotun özellikleri, müzik
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim