Hakkında Bilgi

Fırat Nehrinin Uzunluğu - Fırat Nehri Nereye Dökülür

Fırat Nehrinin Uzunluğu - Fırat Nehri Nereye Dökülür
Fırat Nehri Erzurum Dumlu dağından Karasu Nehri adıyla doğar.

Erzurum’un 30 km doğusunda Dumlubaba dağındaki Dumlubaba kaynağından çıkan Fırat nehri Erzincan, Tunceli, Elazığ, Malatya, Çüngüş (Diyarbakır), Adıyaman ve Gaziantep il sınırını belirledikten sonra Suriye, daha sonra Irak topraklarına girer. Irak’ta denize uzak olmayan bir noktada Dicle Nehri ile birleşerek Şatt’ül-Arab’ı oluşturur ve Basra Körfezi’ne dökülür. Nehrin en önemli kolları Murat, Karasu, Tohma, Peri, Çaltı ve Munzur Çayları’dır.

Toplam uzunluğu 2.800 km ile Türkiye sınırları içinde kalan bölümün uzunluğu ise 1263 km’dir. 720.000 km² su toplama havzasına sahiptir. Fırat Nehri’nin rejimi Türkiye’deki diğer akarsulara göre daha düzenlidir. Mart ile Haziran ayları arasında yavaş yavaş kabarır, Temmuz ile Ocak ayları arasında çekilmiş olmasına rağmen yine de bol su akışı olur.

türkiyenin nehirleri, fırat nehri, fırat nehrinin uzunluğu, fırat nehrinin boyu, fırat nehri kaç km dir, fırat nehri nerede doğar, fırat nehri nereye dökülür, fırat nehri nerelerden geçer, fırat nehri hangi şehirlerden geçiyor, fırat nehrinin kolları hangileridir, fırat nehri hakkında, fırat nehri nerededir,
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim