Hakkında Bilgi

Firewall Nedir

Firewall Nedir
Firewall (Internet Güvenlik Sistemi), Internet üzerinden bağlanan kişilerin, bir sisteme girişini kısıtlayan/yasaklayan ve genellikle bir Internet gateway servisi (ana Internet bağlantısını sağlayan servis) olarak çalışan bir bilgisayar ve üzerindeki yazılıma verilen genel addır.

Firewall sistemleri, bu engelleme işini, sadece daha önceden kendisinde tanımlanmış bazı domain lere erişim yetkisi (telnet,ftp, http vb.) vererek yaparlar. Günümüzde, Internet Servisi veren makinalar oldukça sofistike Firewall sistemleri ile donanmıştırlar.

Firewall tek bilgisayarınıza veya yerel ağınıza internet ten veya diğer ağlardan erişimini kısıtlayıp bilgisayarınızın veya yerel ağınızın internetden veya diğer ağlardan gelecek saldırılara karşı koruyan bir bilgisayar ve üzerindeki yazılıma verilen genel addır. Firewall İnternet ile Yerel ağınızın arasında bulunur (Aşagıdaki Şekilde oldugu gibi).
Bu sayede İnternetten gelen ve internete giden paketleri mutlaka firewall kurulu bilgisayardan geçmek zorundadır. Bu sayede gelen ve giden paketleri kontrol edebilir. İstedigine izin verip , istediginizi engelleyebilirsiniz. Bu kısıtlama paket filtreleme yöntemi ile yapılır

Kabul gören 3 tip firewall vardır:

* Paket Filtrrelemeli Firewall

* Uygulama-seviyesi Firewall

* Stateful Inspection Firewall

Paket filtrelemeli Firewall genelde kararını herbir paketin bilgi başlığına bakarak verir. Bu başlık bilgileri kaynak, gidecek adres ve paketin portlarını içerir.

Uygulama-seviyesi Firewall genelde proxy server’larda işleyen bir firewall türüdür. Bu firewall; networkler arasında direkt erişime izin vermeyen networklerin içerisindeki erişimlerde performans sağlayan bir firewall’dür. Proxy server Unix, Windows NT gibi genel işletim sistemlerinin üst kısmında çalışan bir uygulamadır.

Stateful Inspection Firewall belirlenmiş data paketlerini belirlenmiş erişim kurallarına göre kısıtlar. Kontrol erişim kararını IP adres ve protokolüne göre yapar. Bunu yanında dataların durumunu, bağlantıların güvenilirliğini ve dinamik protokollerin adaptasyonunu denetler. Ayarlanabilir Stateful Inspection firewall genelde en iyi hız ve şeffaflık sağlamasının yanında uygulama seviyesi erişim kontrolü veya bazı proxy desteklerinin eksilmesine sebep olabilir.

Paket filtrelemesi ve NAT olan bir router neden firewall’e ihtiyaç duyar.

Internet’in çok hızlı bir şekilde büyümesi ve online erişim, internet üzerinde işlerini yürüten firmalar için büyük bir güvenlik tehlikesi yaratmıştır. Bununla braber paket filtreleme ve NAT belirli bir kısım bilgisayarları ve networkleri koruyabilir ancak, bazı firmalar için bu yeterli güvenlik sağlamıyabilir çünkü paket filtreleme kesin ve kararlı bir güvenlik ortamı oluşturmaz. Dolayısıyla,daima fazla güvenlik için firewall tercih sebebidir

firewall, firewall nedir, firewall ne demek, firewall hakkında, firewall ile ilgili bilgiler, firewall hakkında bilgi, firewall ne demektir, firewall anlamı,
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim