Hakkında Bilgi

Fosfor Hakkında Bilgi

Fosfor Hakkında Bilgi
İnsan vücudunda kalsiyumdan sonra en fazla bulunan elementtir. Fosfatlar dönüştürülebilir olmalarından ötürü, birçok koenzim sisteminin ve metabolizma fonksiyonlarının işlemesi için gerekli bileşiklerle birleşme yeteneğine sahiptir. Fosfatların birçok önemli reaksiyonları özellikle ATP, ADP ve fosfokreatinin işlevleri ile ilişkilidir.

Fosfor nedir, ne işe yarar?
Fosfor, hücrelerimizin neredeyse tüm kimyasal reaksiyonlarında baş gösterir. Enerji üretimi açısından önemli rol oynar. Şüphesiz bu sebepten ötürü, beynin sağlıklı çalışması için gerekli en önemli mineral olarak ün salmıştır. Organizmamızın tüm düzeyleri, vücudumuzun tüm hücreleri için temel ihtiyaçlardan biridir.

Fosfor fiziksel performansı artırmak için de önerilir. Aynı zamanda fosfor, organizmamızın normal asit dengesini tutmasını da sağlar. Tüm bunların yanı sıra kemiklerimiz ve dişlerimizin sağlığında önemli rol oynar.

Fosfor eksikliği nelere neden olur?
Kandaki fosfor miktarı fosforemi olarak geçer; fosfor eksikliği ise hipofosforemi… Fosforun kanımızdaki eksikliği öfkeye, uyuşma ve karıncalanma gibi sinirsel rahatsızlıklara, kemiklerde güçsüzleşmeye, kaslarda zayıflamaya ve kalp problemlerine neden olur. Fosfor eksikliği çok seyrek görülür. Ama kimlerde görülme riski daha fazla diye merak ederseniz hemen sıralayalım:

•Böbrek problemleri yaşayanlar
•Fazla alkol tüketenler
•Anoreksiyadan şikayetçi olanlar
•Hipertiroidi hastaları
•Mide hastalıklarına karşı ilaç alanlar (anti-asit gibi)

Ne kadar fosfor almalı?
Önerilen günlük fosfor takviyesi oranı 800 mg ile 1,400 mg arasında değişmektedir. Fosfor ile kalsiyum arasında mutlaka dengeli giderler; çünkü her ikisi de benzer işlevlere sahiptir. Örneğin kanda fosfor oranı yükseliyorsa, kalsiyum oranı düşmektedir.

Fosfor hangi besinlerde bulunur?
•Süt, yoğurt, peynirler
•Karaciğer
•Ayçiçeği , mercimek, soya fasülyesi
•Balıklar ve kabuklu deniz mahsülleri: somon ve midye
•Kümes hayvanları, jambon

Fosfor Nedir
Fosfor: Çabuk alev alan, karanlıkta parlayan basit cisim. Yunanca phos, ışık ve phoros, taşıyan sözcüklerinden gelir.

Beyaz fosfor, çok şiddetli bir zehirdir; balmumu gibi yumuşak olan bu madde suda erimez ve açıkhavada öylesine çabuk alev alır ki, su içinde saklamak zorunluğu vardır. Kırmızı fosfor, beyaz fosforun ısıtılmasıyla elde edilir. Daha az tehlikeli olduğundan kibrit ve havaî fişek yapımında kullanılır.

Canlı organizmaların işlemesinde önemli bir rol oynayan fosfor, özellikle kemiklerde, sinir dokusunda ve beyinde bulunur.

Fosforu 1669 yılında Hamburg’lu Hennig Brand, idrarda bulmuştur; daha sonra Kunckel ve Böyle adlı kimyacılar, fosfor elde etmeyi başardılar. Kireçlenmiş kemiklerde fosforik asit bulunduğunu, 1769′da Gahn saptadı; Scheele adlı kimyacı da, bu tür kemiklerden fosfor elde etme yöntemini geliştirdi. Fosforun eczacılık, metalürji, tıp ve nükleer fizik alanlarında kullanımı daha sonra başladı.

Eskiden fosfor, kemikleri yakma yoluyla elde edilirdi: kül, fosforca hayli zengindir. Günümüzde fosfor, sülfürik asit ve kömürle işlemden geçirilen fosfat’tan elde edilir. Başlıca doğal fosfat yatakları, Amerika Birleşik Devletleri’nde, Fas’ta, S.S.C.B.’de ve Tunus’tadır. Bu fosfatların bazıları, Tarihöncesi hayvanların leşle rinden ve dışkılarından meydana gelmiştir, bazıları da madensel tortulardan oluşmuştur.

Beyaz fosfor havada bırakılacak olursa, hafif bir mavi ışık çıkartır. Bu olay, oksijenden hemen etkilenen fosforun, ışık çıkartarak ağır ağır yanmasından ileri gelir: fosforışı denilen işte budur. Bu terim, yaygınlaştırılarak, zayıf bir ışık çıkartan bütün cisimler (hattâ suyosunları ve ateşböcekleri) için kullanılmıştır. (Şunu da belirtelim ki saatlerin fosforlu olması için kullanılan maddelerin fosforla hiç bir ilintisi yoktur.Fosfor, Fosfor nedir, Fosfor ne demek, Fosfor hakkında bilgi, Fosfor ile ilgili bilgi, Periyodik Cetvel, Elementler,
farmasi katalog
Eitim ve gretim Eitim ve gretim