Hakkında Bilgi

Fotoperiyodizm Nedir

Fotoperiyodizm Nedir
Fotoperiyodizm bitkilerin günlerin uzunluğuna bağlı olarak gösterdiği gelişim.

Gece ve gündüz uzunluğunun yıl içindeki çevrimi bitkilerin büyümesini ve çiçeklenmesini doğrudan etkiler. Örneğin kısa gün bitkisi denen bazı bitkilerde gecelerin kısalıp gündüzlerin uzadığı mevsimde yalnız kök dal ve yapraklar geliştiği halde gündüzler ya da ışık alma süresi belirli bir minumum altına düşüp geceler uzadığında ilk tomurcuklar belirir ve bitki hızla çiçeklenir. Oysa uzun gün bitkilerinde durum tam tersidir ve bitkinin çiçeklenmesi için karanlık dönemin ya da gecelerin kısa gündüzlerin uzun olması gerekir. Bazı bitkilerde ise gece-gündüz uzunluğu eşitlendiğinde çiçeklenme hızlanır.

Fotoperiyodizme göre 3 tür bitki vardır:
1)Kısa gün bitkileri:13-14 saatten az fotopriyotta çiçeklenme olurken daha uzun ışık sürelerinde yapraklanma (vejetatif büyüme) görülür.

2)Uzun gün bitkileri: 13-14 saatten fazla ışık almaya başlayınca çiçek açar; daha az sürelerde ise ancak vejetatif olarak gelişirler.(yapraklanma gösterirler)

3)Nötr bitkiler:fotoperiyot süresine bağlı olmaksızın çiçek açan bitkilerdir.

Biyoloji Terimler Sözlüğü, Fotoperiyodizm, Fotoperiyodizm nedir, Fotoperiyodizm ne demek, Fotoperiyodizm neye denir, Fotoperiyodizm hakkında, Fotoperiyodizm ile ilgili bilgiler, Fotoperiyodizm bilgi, Fotoperiyodizm hakkında bilgi, Fotoperiyodizm ne demektir, Fotoperiyodizm anlamı, Fotoperiyodizm ile ilgili bilgi
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim