Hakkında Bilgi

Bardakçı Koyu

Bardakçı Koyu
Bodrumla Gümbet arasında yer alan Bardakçı Koyu, Bodrum’un hemen yanı başında yer alır. Bardakçı koyu, Bodrum limanının hemen dışındadır. Eskiden su satıcılarına "bardakçı" denilirmiş. Bu isim, belki de tarihi Salmakis çeşmesinin Bardakçı'sından kalmadır, kim bilir? Efsaneye göre, Hermes ve Afroditin oglu olan Hermafrodit buradaki su perisinin aşkına karşılık vermeyince su perisinin dualarına karşılık veren tanrılar onları sonsuza kadar ibirleştirmiş ve böylece Hermafrodit doğmuş. Bugün Bardakçı'da lüks oteller, küçük pansiyonlar ve kumsal boyunca restoranlar bulunmaktadır. Yerel günlük teknelerin uğrak yeri olan Bardakçı, Marina ile Gümbet arasındaki tepeden yürüyerek yalnızca bir dakika çeker.

BARDAKÇI
Antik çağlardan itibaren çeşmesi ve suyu nedeniyle anılan bu koydan Bodrumlular çok güzel bir içme suyu sağlamakta idiler. Kayıklarla su alınır ve Bodrumda satılırdı. Bu koy ile ilgili bir söylence bize Hermafrodit efsanesinin anlatır. Ticaret tanrısı Hermes ve güzellik tanrıçası Afrodit'in oğlu Hermeafrodit bu koya gelir. Bu koyda yaşayan su perisi Salmakis onu görünce aşık olur. Aşkına karşılık göremeyen Salmakis de tanrılara yakararak Hermeafrodit'in bedeni ile kendi bedeninin birleşmesini sağlar. Böylece mitolojide hem erkek hem de kadın bedeninin özelliklerini taşıyan Hermeafrodit ortaya çıkar.

Zeki Müren’in sıkça yüzmeye gittiği bu koy "Zeki Müren koyu" olarak da bilinir. Bardakçı koyuna ulaşım gerek kara yolundan gerekse Bodrum yat limanında bulunan Kaymakamlığın hemen karşısından kalan dolmuş motorlar ile ulaşılır.

Bardakçı Koyu Otelleri
Azka Otel 0 252 316 89 92
Dolce Otel 0 252 316 00 62
Barboon Hotel 0 252 316 83 89
Charm Otel 0 252 316 44 43
Hotel Mavi Kumsal 0 252 313 03 71
Salmakis Otel 0 252 316 65 06
Sunshine Hotel 0 252 316 01 20

Muğla, Bodrum, Bodrumda Gezilecek Yerler, Bodrum Gezilecek Yerler, Bodrumda Nerelerde Gezilir, Bodrum Gezilecek Yerleri, Bodrumun gece hayatı, Bodruma Yakın Yerler, Muğla Bodrum Gezilecek Yerler, Bodrum Gezilecek Koylar, Bodrum Gezilecek Tarihi Yerler, Bodrum Gezilecek Mekanlar, Bodrumda Gezilecek Yer, Bardakçı Koyu, Bardakçı Koyu Hakkında Bilgi
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim