Hakkında Bilgi

Başkomutan Tarihi Milli Parkı

Başkomutan Tarihi Milli Parkı Hakkında Bilgi
Yeri: İç-Batı Anadolu'da Afyon, Kütahya ve Uşak illeri sınırları içerisinde yer almaktadır.

Ulaşım: Milli Park alanın, Ankara-İzmir karayolu, Antalya-Afyon karayolu ve İstanbul-Bursa Eskişehir karayolu ile ulaşım sağlanabilmektedir.

Özelliği: 26 Ağustos'ta Kocatepe'de başlayan Türk Kurtuluş Taarruzu, 27-28 Ağustos daki kanlı muharebelerde Kocatepe bölgesindeki düşman kuvvetlerini önüne katarak sürmüş ve 29 Ağustos ta Afyon'a ulaşmıştır. Beş gün geceli gündüzlü aralıksız süren meydan savaşını, Ulu Önder Atatürk'ün 26-30 Ağustos 1922 tarihinde bütün dünyayı şaşırtan bir başarı ile sonuçlandırdığı Kurtuluş Savaşının geçtiği yörelerde ki tarihi olgular Başkomutan Tarihi Milli Parkının ana kaynak değerini oluşturur.

Kocatepe ve Dumlupınar bölümlerinde yer yer ormanlık alanlar içerisinde bütün yıl su bulunan vadi boyları, pek çok endemik türleri kapsayan bitki örtüsü ve yaban hayatı zenginlikleri Milli Parkın diğer değerlerini oluşturur.

Görülebilecek Yerler: Milli Park içerisindeki ana iki bölüm içinde yer alan Kocatepe ve Dumlupınar savaş alanları, Şehitlikler ve anıtlar görülmesi gerekli yerlerin başında gelir. Ayrıca ormanlık alanlardaki vadi boylarındaki bitki zenginliği ziyaretçileri etkileyici niteliktedir.

Mevcut Hizmetler ve Konaklama: Akören mevkiindeki günübirlik kullanım alanı, ziyaretçilere piknik yapma imkanı sağlamaktadır. Çalköy göleti ve çevresi rekreaktif amaçlı kullanıma uygun olup, çadırla konaklama imkanı sağlamaktadır.Afyon, Başkomutan Tarihi Milli Parkı, Başkomutan Tarihi Milli Parkı Nerede, Başkomutan Tarihi Milli Parkı Afyon, Afyonda Gezilecek Yerler,
farmasi ocak kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim