Hakkında Bilgi

Bölüklü Yayla

Bölüklü Yayla Hakkında Bilgi
Alaplı ilçesi, Gümeli beldesinde bulunan yayla, İlimizin en yüksek noktası olan Bacaklı Yayla'nın eteklerindedir. Burada halen yaylacılık gelenekleri sürdürülmektedir.

Ulaşım
Bölüklü Yayla Zonguldak'a 80, Alaplı'ya 35 km uzaklıktadır.

İl topraklarının yarıdan fazlasını kaplayan yeşil doku, iğne ve yayvan yapraklı ağaçlarla çok çeşitli ormanaltı bitki örtüsünden oluşmuştur. Yaz aylarında piknik yeri olarak kullanılan bu alanlar trekking, foto safari, olta balıkçılığı, av ve yaban hayatı gibi aktivitelere yanıt verebilecek potansiyel zenginliktedir. Ulutan, Göldağı, Beycuma Yayla, Bostandüzü, 100. Yıl, Milli Egemenlik, Kocaman mevkilerindeki orman içi dinlenme yerlerinde su, wc, oturma grupları, telefon gibi, alt hizmetler sunulmakta, alışversiş, yeme - içme gibi gereksinimler karşılanmaktadır. Sonbaharda bir renk zenginliğine bürünen bu alanda alt hizmet üniteleri ile birlikte, çadırlı kamp sahası, altı adet dağ evi, alabalık ve geyik üretme sahaları bulunmakta, göllerde olta balıkçılığı yapılmaktadır.

İlin en yüksek tepesi olan Bacaklı Yayla (1637 m) eteğindeki Bölüklü Yayla, yayla evleri, yaşayan yaylacılık geleneği ve zengin bitki örtüsüyle yayla turizmine aday bir doğal ortamdır.

Zonguldak merkezde Harmankaya ve Değirmenağzı, Kdz. Ereğli' de Güneşli yörelerindeki şelale ve trekking alanları doğa turizmi anlamında değerlendirilen uygun mekanlardır.

Bölüklü Yayla Şenliği
Kdz. Ereğli ilçesinde bu yıl 18. düzenlenen Sevgi, Barış ve Dostluk Festivali etkinlikleri kapsamında Alaplı ilçesine bağlı Gümeli beldesindeki Bölüklü Yaylası’nda piknik düzenlendi. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunduğu piknikte, konuşma yapan Gümeli Belediye Başkanı Ahmet Saydam, etkinliğe ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Ardından konuşan Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık ise “Biz bu etkinliği Ereğli’nin başka bir yerinde de yapabilirdik. Ancak aylardan beri Gümeli Belediye Başkanı Ahmet Saydam ile birlikte çalışmalarımızı sürdürüyorduk. Yaylaya gelen yolların açılması için çalışmalarımızı yaptık. Yollar sürekli açık kalacak ve bu doğa harikası yeri tanıtmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz” diye konuştu.
Arnavutluk ve Güney Kore’den gelen halk dansları ekipleri Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’a çeşitli hediyeler verdi. Yerli ve yabancı halk dansları ekiplerinin gösterilerinin ardından pikniğe devam edildi.

Bölüklü Yayla, Bölüklü Yayla Hakkında Bilgi, Bölüklü Yayla Nerede, Bölüklü Yayla Zonguldak, Zonguldak Gezilecek Yerler, Bölüklü Yayla Nasıl Gidilir,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim