Hakkında Bilgi

Damlataş Mağarası Hakkında Bilgi

Damlataş Mağarası Hakkında Bilgi
Alanya iskelesinin yapım çalışmaları sırasında mütahitler tarafından 1948 de bulunmuştur Damlataş Mağarası. Bugün ise şehrin en ilgi çekici etkinliklerinden birisidir. Mağara 22-23 drecelik sabit bir ısıya ve %90 dan fazla nem oranına sahiptir. Ayrıca binlerce yıl yaşında olan birçok sarkıt ve dikite sahiptir. Mağara içerisindeki sıcaklığın solunum yolu rahatsızlığı yada astım problemi olan hastalarda iyileştirici etkiye sahip olduğu söylenir. Doktorlar mağara ziyaretlerini reçetelere eklemektedirler ve mağara belli saatler arasında sadece reçeteli hastalara açıktır.

DAMLATAŞ MAĞARASI (ANTALYA)
Özellikleri: Toplam Uzunluğu 30 m. olan mağara kuru yatay mağara tipindedir. 200 m’.lik bir alanı kaplamaktadır. Çok sayıda sarkıt ve dikitin eşsiz bir görüntü verdiği mağara 15 m. yüksekliktedir. Karbondioksit gazı yüksek ölçüde nem düşük ısı ve radyoaktif havasıyla astım hastaları için son derece yararlıdır. Bu nedenle astım hastaları mağaranın en yoğun ziyaretçi gruplarını oluştururlar. Mağaradaki sarkıt ve dikitlerin İ.Ö. 20.000-15.000 yılları arasında meydana geldiği sanılmaktadır.

Damlataş mağarasının özellikleri
Mağaranın içinde mağaraya adını veren binlerce sayıda sarkık ve dikitler vardır. Mağara kapısında içeri girir girmez hemen bir geçit vardır. Bu geniç yaklaşık 50 metre boyunda, 13 metre genişliğinde ve 25 metre yüksekliğinde dir. 15 bin yılda oluşmuş sütunlar bulunmaktadır.

Damlataş mağarası turizm ve ziyaret
Mağarının içindeki nem oranı yüzde 90 dır. Mağarayı ziyaret edenlerin arasında, en çok astım tedavisi için gelenler bulunmaktadır.

Damlataş mağarasının tarihi
Mağara liman inşaatında kullanılmak için taş madeninde bir dinamitin ateşlenmesi sonucu 1948 yılında tesadüfen bulunmuştur.

Damlataş Mağarası
Damlataş Mağarası, 1948 yılında vapur iskelesi inşaatında kullanılmak üzere taş ocağı olarak tespit olunan bugünkü yerinde, bir dinamit ateşlenmesi sonucu bulunmuştur.

Birbirinden güzel binlerce sarkıt ve dikitlerle süslü bu mağara hemen koruma altına alınıp mağara hakkında araştırmalara başlanmıştır.

Mağara hakkında ilk araştırmalar, Galip Dere tarafından yapıldı. Galip Dere, gazetelerin birinde 2. Dünya Savaşı zamanında atılan gaz bombalarından korunmak için bir mağaraya sığınan Almanlar’ın içinde astımlı olanların şifa bulduklarına dair bir haber okur. Mağaranın sağlık açısından faydası konusunda resmi incelemeler başlar. Doktor ve kimyagerlerden oluşan ekibin incelemelerinden sonra mağaranın astıma iyi geldiği tespit edilir.

Mağaranın kapısından içeri girince 45-50 m. uzunluğunda bir geçit, 13-14 m. çapında ve 15 m. yüksekliğinde silindirik bir boşluk, ayrıca 1100%0 senede oluşmuş sütunlar vardır. Mağaranın iki katlı olan boşluğu 2100% metreküp hava ihtiva etmektedir. İçindeki ısı yaz-kış 22.3 derecedir. Mutlak nem 19.6 derece nispi nem %98’dir. Mağara dış tesirlerden arınmış olup havasında bol miktarda asit karbonik vardır. Hava basıncı deniz seviyesinden biraz aşağıda olmasına rağmen 760 mm.’dir. Mağara boşluğunun tamamı 180-200 metrekaredir. Mağara etrafındaki kalınlık 10 m.’yi bulduğu için çökme ihtimali yoktur. Senenin 5-6 ayında devamlı damlar.

Mağaranın Tıbbi Fonksiyonu: Mağaranın astıma iyi gelen dört vasfı olduğu tespit edilmiştir. Mağaranın ortamında bulunan normalde 8-10 misli fazla karbondioksit, yüksek oranda nem, alçak sühunet, radyoaktive gibi unsurların ilk ikisinin astıma iyi geldiği, diğer ikisinin de yardımcı faktör olarak kabul edildiği bilinmektedir. Alanya`ya tedavi için gelen hastaların, öncelikle bir doktordan mağaraya girmesinde bir sakınca olmadığına dair rapor alarak, mağaranın ilgili memuruna başvurması gerekmektedir. Tedavi süresince sembolik bir ücret ödenir.Damlataş Mağarası
Antalya’ya bağlı Alanya’nın bir kilometre uzağındaki Damlataş Mağarası son zamanlarda astımlı hastaları tedavi edecek özellikleriyle tanındı. Zengin bir tarih ve tabiat manzarası içine yerleşen mağara kayalık ve sarp bir burunun ucunda bir kumsalın gerisindedir. Mağara, içinde kovuklar halinde devam eden bir yolun nihayetindeki zemini kumlu bir boşlukta sona erer. Burası adeta mağaranın hastanesidir. Astımlı hastalar bu sıcak ve rutubetli hava içinde, günde iki saat olmak üzere, 21 gün kalarak kür yaparlar.

Mağaraya ilk hasta 1 eylül 1954′te kabul edilmiştir. Mağaraya gelen hastalar üzerinde yapılan ilk incelemelere göre en iyi sonuçlar 40-60 yaş arasındaki hastalar üzerinde elde edilmiştir. Buna karşılık hastalıkları on yılı aşmış kimseler fazla fayda görmemişlerdir.


Damlatas Cave
During blasting work for the construction of Alanya Harbour in 1948, engineers found the Damlatas cave. Today the cave is one of the town’s most popular attractions. The cave has a constant temperature of 22-23 degrees Celsius and humidity level of more than 90 %. There are also stalagmites and stalactites which are several thousand years old. The climate in the cave is said to be therapeutic for those with respiratory problems, especially asthma sufferers. Doctors can prescribe visits to the cave and time is reserved every morning for their patients.


13
Damlataş Mağarası
Türkiye Alanya denince akla gelen önemli dogal güzelliklerden biriside Alanya'nın o ünlü Damlataş magarasıdır. Magarada 50 metrelik bir geçit sizi karşılar. Tabana inilir sonrasında kalkerler içinde bulunan sarkıt ve dikitler 15 bin yıl içinde oluşmuş dogal oluşumlardır. Bunlar kendiliginden oluşan yapıladır. Tamamen dogal yollarla. Bunlar sum damlaları ile oluştugundan buraya Damlataş magazarası adı verilir. Adı üzerinde yani. Ayrıca magara içerigi sifaligi bir ortama sahiptir. Özellikle astım hastası instanlara şifa oldugunu bilinmektedir. Hava sıcaklıgı sabit 22 derece olmasıda oldukça dikkat çekici bir özelliklerindendir. Magara hakkında oldukça çaplı bir araştırma internet üzerinden yapabilirsiniz. Alanya'ya gittiginizde mutlaka bu güzel dogal oluşuma gidip incelemeli ve gezmelisiniz.

14

Damlataş Mağarası
Alanya İlçesi’nde şehir içinde ve deniz kıyısında bulunmaktadır. Merkeze 3 km. dir. Özellikleri: Damlataş Mağarası, 1948 yılında vapur iskelesi inşaatında kullanılmak üzere taş ocağı olarak tespit olunan bugünkü yerinde, bir dinamit ateşlenmesi sonucu bulunmuştur. Birbirinden güzel binlerce sarkıt ve dikitlerle süslü bu mağara hemen koruma altına alınıp mağara hakkında araştırmalara başlanmıştır. Toplam uzunluğu 30m. olan mağara kuru, yatay mağara tipindedir. 200 m.’lik bir alanı kaplamaktadır. Mağaranın kapısından içeri girince 45-50 m uzunluğunda bir geçit, 13-14 m çapında ve 15 m yüksekliğinde silindirik bir boşluk, ayrıca 1100%0 senede oluşmuş sütunlar vardır. Mağaranın iki katlı olan boşluğu 2100% metreküp hava ihtiva etmektedir. İçindeki ısı yaz-kış 22.3 derecedir. Mutlak nem 19.6 derece nispi nem %98'dir. Mağara dış tesirlerden arınmış olup havasında bol miktarda asit karbonik vardır. Hava basıncı deniz seviyesinden biraz aşağıda olmasına rağmen 760 mm dir. Mağara boşluğunun tamamı 180-200 metrekaredir. Mağara etrafındaki kalınlık 10 m'yi bulduğu için çökme ihtimali yoktur. Senenin 5-6 ayında devamlı damlar. Mağaradaki sarkıt ve dikitlerin İ.Ö. 20.000-15.000 yılları arasında meydana geldiği sanılmaktadır. Türkiye’nin turizme açılan ilk mağarasıdır. Mağaranın Tıbbi Fonksiyonu : Mağaranın astıma iyi gelen dört vasfı olduğu tespit edilmiştir. Mağaranın ortamında bulunan normalde 8-10 misli fazla karbondioksit, yüksek oranda nem, alçak sühunet, radyoaktive gibi unsurların ilk ikisinin astıma iyi geldiği, diğer ikisinin de yardımcı faktör olarak kabul edildiği bilinmektedir. Alanya'ya tedavi için gelen hastaların, öncelikle bir doktordan mağaraya girmesinde bir sakınca olmadığına dair rapor alarak, mağaranın ilgili memuruna baş vurması gerekmektedir. Tedavi süresince sembolik bir ücret ödenir.Damlataş Mağarası, Damlataş Mağarası Hakkında Bilgi, Damlataş Mağarası Nerede, Damlataşa nasıl gidilir, Damlataş Mağarası Resimleri, Alanyada Gezilecek Yerler, Alanya Gezilecek Yerler, Antalyada Gezilecek Yerler, Antalya Gezilecek Yerler, Antalyanın Gezilecek Yerleri,

farmasi ocak kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim