Hakkında Bilgi

Fora Apart Otel

Fora Apart Otel - Datça
Fora Apart Otel; Datça’nın merkezinde, Kumluk Plajı'nın kıyısındadır. 365 gün açıktır.
İki oda tipi vardır: Apart Odalar ve Otel Odaları
Toplam 25 odası vardır; odaların çoğu deniz görür.
Her odası 4 kişiye kadar kalınabilecek genişliktedir.
Resepsiyonu 24 saat açıktır.

Mavi bayraklı 3 plaja yürüyerek çok yakındır. Bu plajların biri otelin karşısında (50 m.), diğeri sol arka cephesinde (100 m.), üçüncüsü ise limandadır (100% m.).
Restoranlara, çarşıya, limana, yöresel pazara, bankalara, postaneye, çocuk bahçesine, gezi rotalarınız için şehiriçi dolmuş duraklarına yürüme mesafesindedir.
İnterneti (odalarda ve tüm otelde), lobideki misafir bilgisayarı ve otoparkı ücretsizdir.

Otogara servisle veya taksiyle iki dakikadır.
Bodrum feribotlarının kalktığı Körmen (Karaköy) iskelesine giden servislere bir dakikadır.

Dalaman ve Bodrum havalimanlarına transfer hizmeti sunar.Datça'da Gezilecek Yerler
KARGI KOYU
Şehir merkezine 3 km uzaklıkta. Ulaşım Belediye otobüsleri ile yada özel araçlarınız ile yapılmaktadır. Şehir merkezine çok yakın olmasına rağmen ne aşırı bir kalabalık ne de yoğun bir yapılaşma var. Denizin duru, yüzmeye çok uygun plajında iyi olduğunu söyleyelim.

REŞADİYE
Yarımadanın en eski merkezi olan ve en kalabalık köyü olan Reşadiye'deki Mehmet Ali Ağa Konağı'nın restorasyonu tamamlandı. Müze tabelası ise bir mimarın küçük taş heykellerini görmeyi kaçırmayın diyoruz.

MESUDİYE Knidos yolundan sola sapınca çamlar arasından ilerleyen üç km'lik yol Mesudiye Köyü'ne oradan da iki km daha ilerleyince Kızıl Bük koyuna çıkılıyor. Hayıt Bükü ve Ova Bükü gibi yaz gözdesi koylarda Mesudiye sahilinde. Mesudiye'nin verimli toprakları tarıma çok elverişli. Mis kokulu domatesler yetiştiriyorlar.

KIZILBÜK ve HAYITBÜKÜ

Mesudiye köyünün koylarıdır. Datça-Knidos yolundan sola sapınca çamlar arasında ilerleyen üç kilometrelik toprak yolla ulaşılan mesudiye köyü ve oradan da iki kilometre sonra kızılbük koyu yer almaktadır.

PALAMUT BÜKÜ
Tekne turuna katılanlar yada yatlarıyla gelenlerin durmadan ve balık lokantalarına uğramadan geçemediği güzel bir koydur. Çıplak tepelerin yumuşak bir eğilimle denize kavuştuğu upuzun bir kumsal oluşturduğu kumsal boyunca ağaçlıklar içinde köy evlerinin pansiyonların ve yazlık evlerin sıralandığı limanda balıkçı tekneleriyle birlikte yatların demirlediği bir güzel yerdir. Palamutbükü 2 km uzunluğundaki kum ve çakıl karışımı kumsalında denize girebilirsiniz. Deniz çok temiz açığında bir küçük ada ve bir de tekne barınağı bulunuyor. Konaklamak için pansiyonlarda mevcuttur.

KNIDOS
Knidos M. Ö. 4. yüzyılda ticari nedenlerle Tekir Burnu'na taşınır. Hippodamus planına göre kurulan şehirde birbirinden güzel tapınaklar, kutsal alanlar, tiyatrolar ve görkemli binalar yapılır. Çok sayıda bilim adamı ve sanatçı yetişir. Tarihin ikinci büyük ve önemli tıp okulu Knidos'ta açılır. Heykeltraş Praksiteles tarafından çıplak olarak yapılan güzellik ve aşk tanrıçası Afrodit Heykeli'nin güzelliği dillere destan olur. Sadece bu heykeli görmek için uzak diyarlardan Knidos'a ziyaretçi akını başlar.

ESKİ DATÇA
Datça'ya yolunuz düşerse Eski Datça'yı mutlaka görmelisiniz. Adının Eski Datça olduğuna bakmayın. Datça'nın üç mahallesinden en düzenlisi ve son yılların gözde mekanlarının yer aldığı yer aldığı bir yer burası. Eskiliği ilk yerleşim yeri ve yıkılmış eski binaların yoğunlukta olması. Şimdi o yıkıntılar tek tek ayağa kaldırılıyor ve el yakan paralarla satışa sunuluyor. En fazla iki katlı olan eski Datça evleri, bir sanat ürünü taş işçiliği ve begonvillerle süslü dar sokaklarla görsel bir zenginlik kazandırmış. Eski Datça kimliğini arayan kentlere adeta adres gösterir gibi bir mimarlık harikası. Eski Datça'nın bu görsel zenginliğinin yanı sıra ünlü şairimiz Can Yücel'in son yıllarını yaşadığı ' Eski Datça''ya turizm firmaları tur düzenlemeye başladı. Can Baba'nın yapıtlarının sergilendiği ve Yücel Ailesi'nin ziyaretlere açık tuttuğu 'Canevi'ni de mutlaka görmelisiniz. Datça'nın ilk kurulduğu yer burası. M. Ö. 4. yüzyılda kurulan seramik atölyeleri, yapılan kazılar sırasında ortaya çıkarıldı. İskele mahallesi'nden 2. 5 kilometre uzaklıktaki sarı sarı tabeladan döndüğünüzde kendinizi "Eski Datça" mahallesinde bulacaksınız. Datça isminin 'Stadia' kelimesinden geldiği düşünülüyor. Eski , Datça'nın mimarisi tamamen yöreye uygun, tüm yapılar taş örgü, sokakları taş kaplama. Eski Datça Mahallesi yaşayanların koruduğu yerlerin nasıl güzelleştiğine tam bir örnek. Bir de alçak gönüllü bir sokağı var:Can Yücel Sokağı. . . Can Yücel'in evininde bulunduğu Eski Datça arkeologların da kazı merkezlerinden birisidir. Ancak Can Babanın mezarı bu mahallede değil, iskele Mezarlığı'nda bulunuyor. Eski Datça'nın bir diğer özelliği de yel değirmenleridir.

ILICA GÖLÜ
Denizle karanın birleştiği yere yerleşmiş. Eski ve akıllı ustaların şaşmaz tercihleri ile su değirmeni olarak yıllarca hizmet vermiş. Parlak, sıcak ve narin ve de hassas gölümüz. Ilık suyunda su kaplumbağaları ile yüzebilirsiniz. Parasız masaj yapabilirsiniz şelalesinde. Kimileride Bizans havuzu derler ona bazı dertlere deva gelen şifalı suyunu yıllar ötesinden Akdeniz'e boşaltır durur.

DOMUZ ÇUKURU
Domuzbükü sessiz, sakin bir ortam arayıp kentin televizyon dahil kimi nimetlerini unutmak isteyenler için seçilecek bir tatil yeri. Karadan eşeklerle veya yürüyerek ulaşılıyor. Datça'dan bir saat kadar bir sürede tekne yolculuğu ile ulaşılabiliyor. Domuzbükü'nde denize girmek dinlenmek dışında küçük çevre turları da yapabilirsiniz. Geceleri hiç bir yerde göremeyeceğiniz kadar bol yıldızlı gökyüzü ve uzakta Sömbeki adasının ışıkları sizi oyalayacak tek şey. Kumsalda ateş yakıp özgürce sohbet edebilirsiniz.

GEBEKUM
Datça'ya 4 km kala Yeldeğirmenlerine gelmeden önce perili köşk tabelasını gördüğünüz de sola 1 km lik toprak yola sapıyorsunuz. Yol sizi kumsala ulaştırıyor. Uzunluğu 7 km yi bulan kumsalı olan Gebekum denize girmek için çok uygun. Kumsal rüzgarın da etkisiyle kendisini çoğaltıyor ve yayılıyor. Karşısındaki adaya denizden yürüyerek ulaşmayı sağlayan bir de sığlık oluşmuş kumsal hareketleriyle.

ÇİFTLİK LİMANI
Datça İskelesi'nin yaklaşık 10 deniz mili doğu-kuzeydoğusunda Çiftlik limanı yer alır. Bu limanın doğusunda Adatepe Yarımadası güneydoğusunda ise Çiftlik Adası vardır. Buradaki tatil köyü limanın tanınmasına yardımcı olur.

YEL DEĞİRMENLERİ
Kızlan yöresinde, Marmaris yolu kenarında, gelip geçerken gördüğümüz, umudunu kesmiş, biraz yorgun ve biraz küs duran, kollarından kesip rüzgarlarından ettiğimiz yel değirmenleri. Bunlardan bir tanesini alan bir Datça severi restore etti ve gayette güzel oldu. Hayal ediyoruz;diğer değirmenleri de restore ediyoruz. Çevre ile uyumlu bir proje ile çevre düzenlemesi yapıyoruz. kuyulardan su çekip yaptığımız göleti dolduruyoruz. Bahçeler oradan sulanıyor, parklar ortaya çıkıyor.

KARAKÖY
Yarımada'nın Gökova Körfezine bakan yegane köyü. Bodrum-Datça feribotu buraya yanaşıyor. Limanda hoş bir balıkçı lokantası var. İçerdeki köy içi hiç bozulmamış, seneler öncesini yaşıyorsunuz.

ÇEŞME KÖY
Palamutbükü sahilinin asıl yerleşimi, taş evlerden oluşan hoş sokakları var. Çevresi bademlik ve zeytin ağaçları ile kaplı.DATÇA’YA NASIL GİDİLİR?
İstanbul’dan 963 km. , Ankara’dan 840 km. ve Muğla’dan 134 km. uzaklıkta bulunan Datça’ya karayoluyla ulaşabilme imkanlarınız çeşitlidir. İstanbul, Ankara ve İzmir’den direk otobüs seferleri mevcuttur. Ortalama otobüs seferleri 14 saat sürmektedir.
Eğer otomobille gitmek tercihinizse, ünü iyice yayılmış virajlı yollardan geçmek zorundasınız. Tehlikeli olmasının yanında muhteşem manzaralara sahip bu yolda özellikle gece yolculuk edecekseniz yavaş gitmenizi öneriyoruz. Ortalama yolculuk 11 saat sürmektedir.

Mayıs-Ekim ayları arasında, Bodrum’dan kalkan feribotlar da bir diğer seçeneğinizdir. Yaklaşık 4 km. süren bu yolu deniz üzerinde almak değişik bir yolculuk olabilir.
Havayoluyla büyük şehirlerimizden Bodrum’a uçup, oradan karayoluyla ya da denizyoluyla Datça’ya ulaşmanız da mümkündür.


Datça Tarihi
1928 yılında ilçe olan Datça’nın tarihi çok eskilere dayanıyor. Antik Çağ’da Knidos adıyla anılırken, 6. yüzyılda Lidyalıların daha sonra da sırasıyla Dorların, Perslerin, Büyük İskender’in, Roma İmparatorluğu’nun ve Bizans İmparatorluğu’nun egemenliğine girmiştir. 12. yüzyılda Selçukluların bu muhteşem topraklara hükmetmesinin ardından Osmanlı egemenliğiyle tarih sayfalarında yer almıştır.
Tarihi Knidos şehri, döneminin en önemli kültür, sanat ve bilim merkezlerinden biri sayılıyordu.

Havası her derde çare oluyor
Nem oranı sıfır bir yer hayal edin. Doğası ve yeşillikleriyle tertemiz, senenin 300 günü güneşle parıldayan masmavi bir gökyüzü düşünün. Sıcak yaz günlerinde bol oksijeniyle yüzünüze vuran serin rüzgarı hissedin. Ve şimdi de Türkiye’nin en güneybatı ucuna gidin. İşte ordasınız...

Ünlü coğrafyacı ve tarihçi Strabon’un dediği gibi; “Tanrı, yarattığı kulunun uzun ömürlü olmasını istiyorsa Datça Yarımadası’na bırakır.” Tarihin en eski tıp okullarının kurulduğu, insanların şifa bulmak için geldikleri Datça; hala doğallığını koruyor.
Fora Apart Otel, Fora Otel, Fora Apart, Datça Otelleri, Datça Apartları, Datça Gezilecek Yerleri, Datçanın Gezilecek Yerleri, Kaydıraklı Havuz, Denize Sıfır, Herşey Dahil, Fiyat, Adres, Telefon,
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim