Hakkında Bilgi

Kadıkalesi

Kadıkalesi - Bodrum
Peksimet köyü yalısı olarak bilinen Kadıkalesi çok eski bir yerleşim ve ticaret merkezidir. Bodrum yarımadasının en batı ucunda yer almaktadır. Yunanistan adalarına sınır bir köy olan Kadıkalesi Turgutreis ile Gümüşlük arasında kalan keşfedilmemiş bir yerleşim yeridir.

Bodrumun eski insanlarından aldığımız bilgilere göre Kadıkalesi'nde bulunan ve arkeolalojik değeri olan kadıların toplandığı bir mekan olan yere KADIKALESİ adı verilmiştir. Köyümüz bu ad altında turistik mekanlara sahiptir. Yapıların bir çoğu Helenistik dönem mimarisinin örnekleri olarak ilgi çekmektedir. Eskiden Bodrum kadıları, önemli kararları almak için bu binalarda toplanırlardı. Kadıkalesi, Osmanlı İmparatorluğu döneminde yöresel kararların alındığı en önemli bir yer olmuştır. Yine Osmanlı döneminde donanmanın ikmal limanı olarak kullanılmış daha sonraları Kos adası ve Kalimnos adası ile sınır ticaretinde önemli rol oynamıştır.

Yakın dönemde de bodrumunun sebze ve meyve merkezi olmuştur. Günümüzde turizm de hızla gelişmektedir. Kıyı şeridimizde hızla ilerlemekte olan otel ve restaurantlar bulunmaktadır. Deniz ile yeşilliği birlikte barındıran, bozulmamış doğası , adalar panoraması ile bodrum yarımadasında pek de bilinmeyen ama mutlaka keşfedilmesi gereken doğa harikası bir yerdir.

Berrak bir deniz ve narenciye bahçeleri ile çevrili olan Köyümüz Bodrum'a 21 km, Gümbet'e 19 km, Bitez'e 18 km, Ortakent'e 17 km , Karaincir'e 23 km, Akyarlar'a 16 km, Turgutreis'e 3 km, Gümüşlük'e 2 km, Yalıkavağa 12 km, Gündoğan'a 16 km, Türkbüküne 19 km, Gölköye 21 km uzaklıktadır.Kadikalesi
Driving from Gümüslük to the direction of Turgutreis, you reach after abt. 4km Kadikalesi. The town, named Judge's Castle, known as Kadikalesi, is a small seaside town with a few large resorts and a small beach. While the surrounding towns have developed and grown, Kadikalesi remains a simple village. There is a small main street and a few shops, but none of the touristic chaos of some other towns in the area. It's a very small town that stretches along the shore with restaurants and other resort village amenities. From Kadikalesi it's only an other 4 km to Turgutreis the next town and the 2nd large town on the Bodrum Penninsula. Dolmus busses are going regulairy to Turgutreis and Gümüslük. (and to Bodrum)

HISTORY
The judge of Kadikalesi:
Perched on the cape overlooking the bay stands the ruins of the great castle from where Kadikalesi took its name. In Ottoman times, the local judge lived up here, and the name means 'judge's castle'. And what a lucky fellow he must've been - the views from the castle are spectacular. The castle itself isn't much to look at, but explore a little further and you'll find a Greek church, dating back to Roman times.Muğla, Bodrum, Bodrumda Gezilecek Yerler, Bodrum Gezilecek Yerler, Bodrumda Nerelerde Gezilir, Bodrum Gezilecek Yerleri, Bodruma Yakın Yerler, Bodrum Gezilecek Koylar, Bodrum Gezilecek Tarihi Yerler, Bodrum Gezilecek Mekanlar, Bodrumda Gezilecek Yer, Kadıkalesi, Kadıkalesi Hakkında Bilgi, Kadıkalesi Bodrum, Kadıkalesinin Tarihçesi, Kadıkalesi Nerede,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim