Hakkında Bilgi

Ölüdeniz

Ölüdeniz Hakkında Bilgi
Ölüdeniz, Muğla merkeze yaklaşık 130 kilometre, Fethiye’ye ise 12 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Teke Yarımadası’nda bulunan Ölüdeniz, coğrafi şekil olarak lagün yani deniz kulağı dediğimiz bir oluşuma sahip. Ülkemizdeki birkaç lagün oluşumdan biri, oldukça ilginç ve güzel bir görüntüye sahip. Ölüdeniz iki bölümden oluşuyor: Birinci bölüm koydan lagüne uzanan ve Ölüdeniz’in dalgalı bölümü. Diğeri ise içerisinde lagünün bulunduğu hepimizin bildiği gerçek Ölüdeniz. Dibinde tek bir yosunun olmadığı, sakin, sığ ve beyaz bir kumla örtülü muhteşem bir denizi vardır. Altın renkli, muhteşem Ölüdeniz kumsalı ise 2006 yılında tüm dünyadan aldığı yüzde seksenin üstünde oyla, dünyanın en güzel kumsalı seçilmiş.

Ölüdeniz, yerleşim olarak oldukça eski çağlara dayanır. Antik Likya medeniyeti bu topraklarda hüküm sürmüştür. Günümüzde bazı yerlerde geçmiş medeniyetlerin izlerine hala rastlayabilirsiniz. Ölüdeniz’e Likyalılar “ışık ve güneş diyarı” derken, Orta Çağ’da ise belde “uzak diyar” olarak anılmıştır.

Pek çok farklı efsaneye ev sahipliği yapan Ölüdeniz’in en bilinen efsanelerinin başında Belcekız Efsanesi geliyor.Ölüdeniz, Ölüdeniz Nerede, Ölüdeniz Nasıl Gidilir, Ölüdeniz Hakkında Bilgi, Fethiye Gezilecek Yerler,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim