Hakkında Bilgi

Pınargözü Mağarası

Pınargözü Mağarası Hakkında Bilgi
Pınargözü Mağarası Yenişarbademli ilçesine 8 km uzaklıkta, Çaydere ormanlarının içinde bulunan ve jura-kretase yaşlı kireç taşlarından oluşan bir fay üzerinde gelişmiş aktif bir mağaradır. İçerisinden debisi 778 lt/sn olan büyük bir kaynak çıkmaktadır. Ayrıca mağaranın içerisinde birçok sifon ve büyük çağlayan vardır. Bu mağaranın 1995 yılına kadar yapılan uzun süreli araştırmalarla 16 km’lik bölümü ölçülmüş ancak sonuna kadar henüz ulaşılamamıştır. Belirlenen son nokta girişten +660 m yukarıdadır. Bu yükseklik ülkemizde ölçülen en büyük yüksekliktir. Mağaranın içinde değişik büyüklükte gölcükler, şelaleler, damlataş havuzları ve her türden damlataş birikimleri geniş yer kaplamaktadırlar. Girişte ise saatte hızı 150-160 km olan şiddetli bir rüzgar vardır. Pınargözü Mağarası’nın uzunluğu, girişe göre yüksekliği, su sıcaklığı (3-4 0C) ve rüzgar hızı bakımından Türkiye’nin en büyük mağarasıdır. Turizm açısından Avrupa’nın en uzun mağarası olarak da kabul edilmektedir. Bu mağaranın etüdü yapıldığı takdirde ülke turizmine katkısı büyük olacaktır. Ayrıca Keldağ mevkiinde Güllü Mağarası da tespit edilmiştir.

Büyüleyici bir atmosfere sahip olan ve birçok turistin ziyaret ettiği Pınargözü Mağarası Türkiye’nin en büyük mağarası seçilirken, dünyada bulunan en derin ve en büyük mağaraları arasındadır.

Pınargözü Mağarası, Yenişarbadem ilçesine 11 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. ilginç bir özelliği var mağaranın; dünyanını girişi en son mağarasıdır. Girişi normal günlerde kapatılmış durumda. Çünkü tek başına girenlerin kaybolma riski var.

Mağaranın bulunduğu bölgeyi çevre ilçelerde yaşayan halk piknik alanı olarak kullanmaktadır çünkü çevresi zengin bitki örtüsüne sahiptir.

Pınargözü Mağarası
Isparta Yenişarbademli ilçesine 8 km. uzaklıkta ve Çaydere ormanlarının içinde bulunan Pınargözü Mağarası bir doğa harikâsı. Dünya Mağaralar literatürüne girmiş. Mağara çevresi de, bitki örtüsü de çeşit ve tür bakımından dünyanın en zengin sayılı yerlerinden biri sayılıyor.

15 km. mesafesiyle Türkiye'nin en uzun mağarası olduğunu öğrendik. Mağaranın içine girilmesi zor. Zaten giriş kapatılmış durumda. Dışarıya doğru anormal bir klima etkisi yapıyor. Suyu haliyle buz gibi ve neredeyse 1 dakika elinizi tutamıyorsunuz.

Hafta sonları civar il ve ilçelerden gelenlerin piknik yapmasına da oldukça elverişli.

Isparta, Pınargözü Mağarası, Pınargözü Mağarası Isparta, Pınargözü Mağarası Hakkında Bilgi, Pınargözü Mağarası Nerede, Ispartada Gezilecek Yerler
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim