Hakkında Bilgi

Saklıkent Milli Parkı

Saklıkent Milli Parkı - Fethiye / Muğla
Yeri: Saklıkent Milli Parkı Muğla ili Fethiye ilçesi ile Antalya ili Kaş ilçesi sınırları içerisinde, Eşen çayının bir kolu üzerinde yer almaktadır.

Ulaşım: Saklıkent'e, güneyden Kalkan-Yeşilova yol ayrımından Palamut köyü ile kuzeyden Kemer yolu ile ulaşılmaktadır.

Özelliği: Milli Parkın ana özelliğini, 1000-1100 m. yüzeyi içerisinde gelişen ve oldukça dik vadi yamaçlarına sahip Saklıkent Kanyonu oluşturulmaktadır. Kanyon iki havza arasında uzanan Antesedan bir özellik sunmaktadır.

Yöredeki irili ufaklı kanyonların meydana gelmesinde tektonik emarelerin yanında kast oluşumunda önemli rol oynadığı görülmektedir. Özellikle Saklıkent Kanyonu içerisinde, bazı kesimlerin, karstik tünellerin çökmesi sonucu, kanyonun oluşumuna katkıda bulunduğu gözlenmektedir. Bu tür yerler vadi yamaçlarının birbirine doğru hafif ters şekilde eğimlendikleri ve tabanda önemli oranda enkaz deposunun varlığı ile vadinin diğer kesimlerinden ayrılırlar.

Yöre tektonik kontrollü bir jeomorfolojik gelişimine sahip olup, özellikle düşey yönlü tektonizma Saklıkent kanyonunda gelişme seyrini etkilemiş ve bugünkü görünümünü almasında Litelojik yapıya önemli ölçüde yardımcı olmuştur.

Milli Park alanında Orman Formasyonu kızılçam (Pinus Brutia), karaçam (Pinus Nigra) ve sedir (Cedrus Libani) meydana gelmektedir. Bunlar sahadaki jeomorfolojik basamaklarında bulunduğu yükseltiye göre sırasıyla maki, kızılçam, karaçam, ve sedir yer alır. Kanyon girişine yakın kesimlerde kızılçam yaygınlık gösterirken, özellikle Milli Parkın güneydoğu kesiminde 1000 m. nin üzerinde ki zonlarda karaçam, Dumanlıdağ ve yakın çevresinde ise anıt niteliğinde sedirler etkileyici görüntüler sunar. Ayrıca Aktez yaylasının güneydoğu kesimi, soğanlı bitkilerin (Sıklemenlerin)endemik olarak yerleştikleri ve yetiştikleri sahadır.

Görülebilecek Yerler: Milli Park sahasında; Milli Parka ismini veren ve ziyaretçileri vahşi yapısıyla çeken Saklıkent Kanyonu görülmeye değerdir. Ayrıca Milli Park yüksek rakımlı bölgelerinde yer alan yayla gelişimleri hem sosyal-kültürel yaşam şekilleri ile hem de doğal güzellikleri ile ziyaretçilere doğanın sunduğu eşsiz değerleri oluştururlar. Dumanlıdağ mevkii gerek anıt niteliğindeki sedir ağaçlarının etkisini bırakması gerekse denize açılan etkileyici manzara seyir noktası olması sebebiyle ziyaretçilerin mutlak uğraması gerekli noktalardır.

Mevcut Hizmetler ve Konaklama: Fethiye ilçe merkezi ile Kaş ilçe merkezinde konaklama yapılabilir. Milli Park sahasında yer alan yayla yerleşimlerin de ise görüşmeler yapılarak konaklama sağlanabilir. Aynı Milli Park mahalli Teşkilatının uygun gördüğü sahalarda geçici olarak çadır ve karavanla konaklama yapılabilir.

41

SAKLIKENT MİLLİ PARKI
İli: ANTALYA-MUĞLA

Kuruluşu: 1996

Alanı: 1.643 ha. (1556 Ha. Antalya il sınırları içerisinde, 87 Ha. ı Muğla sınırları içerisindedir)

Konumu: Akdeniz Bölgesi’nde, Antalya ve Muğla illeri sınırları içinde yer almaktadır. Milli parkın kaynak değerini Saklıkent Kanyonu oluşturmaktadır. Eşen Çayının bir kolu üzerindeki kanyon jeomorfolojik olarak ilginç özellikler sergilemektedir. Milli parkın alt seviyelerinde kızılçam toplulukları görülürken daha yukarılarda karaçam ve sedir toplulukları görülmektedir. Dumanlıdağ çevresinde anıt ağaç niteliğinde sedirler bulunmaktadır. Aktar Yaylasında ise endemik geofitler ve siklamenler bulunmaktadır.

Alandaki Rekreasyonel Kullanımlar: Yaz aylarında Fethiye’ lilerin vazgeçilmez bir piknik alanı olmanın yanı sıra yerli ve yabancı turistlerin de uğrak yeridir.

Kışın kar yağışına bağlı olarak kayak mevsimi 2-3 aydır. Saklıkent kayak merkezi, Torosların zirvesinde yeralan Bakırlıdağı kuzey yamacına kurulmuştur.

Kaynak Değerleri: Milli parkın yüksek rakımlı bölgelerinde yer alan yayla gelişimleri, hem sosyo-kültürel yaşam şekilleri hem de doğal güzellikleri doğanın sunduğu eşsiz değerlerdendir.!..Park alanı dünyada eşine az rastlanır bir doğa harikasıdır.

Milli parkın ana kaynak değerlerini, 1000-1100 m. Yükseklikte ve oldukça dik vadi yamaçlarına sahip Saklıkent Kanyonu oluşturmaktadır.

Özellikle Saklıkent Kanyonu içerisinde, bazı kesimlerin, karstik tünellerin çökmesi sonucu, kanyonun oluşumuna katkıda bulunduğu gözlenmektedir.

Flora: Milli park alanında orman formasyonu kızılçam, karaçam ve sedirden meydana gelmektedir. Bunlar sahadaki jeomorfolojik basamakların bulunduğu yükseltiye göre sırasıyla maki, kızılçam, karaçam ve sedir şeklinde sıralanmaktadır.

Kanyon girişine yakın kesimlerde kızılçam yaygınlık gösterirken, özellikle milli parkın güneydoğu kesiminde 1000 m’ nin üzerindeki zonlarda karaçam, Dumanlıdağ ve yakın çevresinde ise anıt niteliğindeki sedirler etkileyici görüntüler oluşturur. Ayrıca Aktar Yaylası’nın güneydoğu kesimi, soğanlı bitkilerin (Sıklamenlerin) endemik olarak yerleştikleri ve yetiştikleri sahadır.

Alandaki Tesisler : Fethiye ile Kaş ilçelerinde konaklama için uygun tesisler mevcuttur. Milli park alanında yer alan yayla yerleşimlerinde ise yetkililerle görüşmeler yapılarak konaklama sağlanabilir. Ayrıca milli park mahalli teşkilatının uygun gördüğü sahalarda geçici olarak çadır ve karavanla konaklama yapılabilir.

Ulaşım : Ulaşım genellikle karayolu ile yapılmaktadır ancak Dalaman Havalimanı ile hava yolunu da kullanmak mümkündür. Antalya, Muğla ve Burdur bağlantılı üç karayolu, çam ağaçları arasında yapılacak rahat bir yolculuk ile Fethiye’nin ziyaretçilerine kolay bir ulaşım imkanı sağlar.

Alanın Antalya merkezine uzaklığı 50 km. dir. Fethiye’ye 45 km mesafedeki Kayadibi Köyü yakınındaki Saklıkent’e özel araçlarla, Fethiye merkezden kalkan Saklıkent Dolmuşlarıyla ve ayrıca Saklıkent’e, güneyden Kalkan- Yeşilova yol ayrımından Palamut köyü yolu ile kuzeyden ise Kemer yolu ile ulaşılmaktadır

Görülecek Yerler?: Saklıkent Kanyonunu, Dumanlıdağ mevkiindeki denize açılan etkileyici seyir noktasından manzarayı görmeden bölgeden ayrılmayın!

Konaklama İmkanları Nasıldır?: Fethiye ile Kaş ilçelerinde konaklama için uygun tesisler mevcuttur. Milli park alanında yer alan yayla yerleşimlerinde ise yetkililerle görüşmeler yapılarak konaklama sağlanabilir. Ayrıca milli park mahalli teşkilatının uygun gördüğü sahalarda geçici olarak çadır ve karavanla konaklama yapılabilir.

Yemek Kültürü?: Yöresel yemekler; Ölemeç Çorbası (Ufalamaç), Tingil Çorbası, Arapaşı, Sündürme, Leğen Böreği, Döndürme..42Saklıkent, Saklıkent Milli Parkı, Saklıkent Milli Parkı Nerede, Saklıkent Milli Parkı Nerde, Saklıkent Milli Parkına Nasıl Gidilir, Saklıkent Nerede, Saklıkent Hakkında Bilgi, Fethiyede Gezilecek Yerler, Fethiye Gezilecek Yerler, Fethiyenin Gezilecek Yerleri,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim