Hakkında Bilgi

Turgut Reis

Turgut Reis
Turgutreis Bodrum'a yaklaşık 20 km uzaklıktadır. Batısında yer alan irili ufaklı 14 ada ve etrafını çeviren dağlar ile Turgut Reis, yarımadanın çok güzel köşelerinden biridir.

Bodrum yarımadasının batısında bulunan bu sahil kasabası adını, burada doğmuş ve Avrupa'da 'Dragot' olarak bilinen Osmanlı donanmasının büyük amirali Turgut Reis'ten almıştır.

Geçen yıl hizmete giren D-Marin Marinasi ile uluslarası bir gümrük hüviyeti de kazanan Turgutreis günden güne gelişiyor. D-Marin’den özellikle Yunan Adaları Kos ve Kalimnos’a yapılan seferler hayli ilgi çekiyor.

Bugün Turgutreis, bir çok iyi kalitede otelin, restoranın, güzel plajların ve dükkânların bulunduğu, büyüyen bir beldedir. Akyarlar, Aspat ve Kadıkalesi beldeleri idarî olarak Turgutreis Belediyesi’ne bağlıdır. Batıya doğru uzanan adalar şeridi, antik çağda sığ sularda batmış birçok geminin bulunduğu yerlerden biridir. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nin açılmasına sebep olan ilk sualtı arkeolojik kazıları bu bölgede yapılmıştır.

Güçlü ve önceden tahmin edilemeyen rüzgâr ve akıntılar, acemiler için olmasa bile, rüzgâr sörfünün ustaları için Turgutreis’i bir cennet kılar. Yorucu bir günün ardından denizden veya sahilden izlenebilecek günbatımı manzarası, ziyaretçileri büyüleyecektir.

Cumartesi günleri kurulan, köylülerin kendi ürettikleri sebze ve meyveleri sergilediği, taptaze, canlı ve parlak renklerle dolu tezgâhların olduğu pazarı görülmeye değer. Karaincir, Akyarlar, Turgutreis ve Kadıkalesi arasında yer alan herbiri birbirinden güzel doğal plajlar ile günümüzün modası beach club’lerle dolu bir belde.

Turgut Reis
Birçok otel ve restoranında yerli ve yabancı turistleri ağırlayan Turgutreis önemli bir turizm merkezidir. Turgutreis’in batısında yer alan Yassıda yakınında bir çok antik geminin battığı bir sığlık keşfedilmiş ve bu gemilerden ikisi kazılmıştır. Bodrum Kale'de yer alan Günümüzde İspanyol şapeli olarak bilinen ve Osmanlı döneminde cami olarak kullanılan yapıdaki eserlerin tümü Turgutreis Yassıada’dan gelmiştir.

Karabagda Doğan Turgut Reis tayfa olarak başladığı denizcilik hayatına kaptan olarak devam etti. Piri Reis, Oruç reis ve Barbaros Hayrettin Pasa gibi Türk Denizcilerinin Akdeniz’e hakim olduğu donemde Barbaros Hayrettin Pasa ile çalışan Turgut Reis, 20 gemilik donanması ile arkadan çevirdiği düşman donam asini şaşırtarak Preveze Deniz Savasının zaferle bitmesine büyük bir katkı sağladı. Preveze Deniz savasından sonra bağımsız olarak korsanlık yapan Turgut Reis, Korsika seferi sırasında esir duştu ve forsa olarak 3 yıl kürek çekti. Barbaros Hayrettin Paşanın Nice şehrindeki kuşatmayı kaldırması karşılığında serbest kalan Turgut Reis korsanlığa devam etti. Turgut 1548 yılında Napoli körfezindeki Kastel Nouvo'yu ele geçirdi. Seferlerine devam eden Turgutca Trablusgarp'i ve Korsika yi ele geçirir. Trablus garp beylerbeyliğine getirilen Turgutca, güney İtalya ve Kuzey Afrika da seferlerine devam eder. 1565 yılında Malta seferi sırasında basından aldığı bir yara neticesinde ölen Turgutca'nin mezarı Trablusgarp’tadir. Turgut Reisin hayati Cevat Şakir ayni adli romanı ile ölümsüzleştirilmiştir.Turgutreis - Bodrum
Turgutreis is about a 60 minute drive from Bodrum International Airport. It is the second largest town on the Bodrum peninsula. The district, which comes under the City of Muğla and Bodrum Town, is in an area of 55,000 Hectare. Turgutreis is 24 km from Bodrum, and is spread throughout a rich valley well planted with orchards and vegetable gardens, making the town a centre for commerce on the western side of the peninsula. Produce from the surrounding villages are collected here for transport. The town is a popular holiday destination with its 5 kilometres of sandy beaches, waterfront restaurants and bars. The market on saturday also attracts many Holiday goers from surrounding areas and is a very busy and bustling example of middle east with a western touch. The market owners take Euros, Sterling and the Turkish Lira. Although most items are fake they are still a cheap alternative to the expensive originals. Haggling is a must as most Bazaars in the world. There are mostly hotels and holiday homes along the coast line but there is evidence of more production of homes.

HISTORY
The town is named after the Ottoman admiral Turgut Reis who was born there in 1485. Known in the West as Dragut, Turgut Reis was known for his expeditions on the coasts of Spain, France, Italy, and North Africa, and for his participation in the Ottoman siege of Malta. Where he died during that battle. A few kilometres outside the town center, in Sabanci Park, a waterfront memorial with his statue marks the place where he first set sail.

The coastline consists of several inlets, with steep mountains running parallel to the coast. There are 14 Turkish islands around Turgutreis including Küçük Kiremit, Büyük, Fener, Çatal, Yassý, Tüllüce, Kargý, Köçek, Kadikalesi, and Sarýat, as well as the Greek islands Kos and Kalimnos. The coast and the sea around the islands is littered with wrecks that are the source of artifacts on display at the Bodrum Museum.
The area has a marina which was built 7 years ago. You can get a ferry to Kos, Greece which is 45mins journey.Muğla, Bodrum, Bodrumda Gezilecek Yerler, Bodrum Gezilecek Yerler, Bodrumda Nerelerde Gezilir, Bodrum Gezilecek Yerleri, Bodruma Yakın Yerler, Bodrum Gezilecek Koylar, Bodrum Gezilecek Tarihi Yerler, Bodrum Gezilecek Mekanlar, Bodrumda Gezilecek Yer, Turgut Reis, Turgut Reis Hakkında Bilgi, Turgut Reis Bodrum, Turgut Reis Nerede,
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim