Hakkında Bilgi

Yozgat Çamlığı Milli Parkı

Yozgat Çamlığı Milli Parkı
Yozgat Çamlık Milli Parkı Türkiye’nin 1958 yılında ilan edilen ilk milli parkıdır

İç Anadolu bölgesinde,Yozgat ilinin güneyinde uzanan tepeler üzerinde yer alan Milli Park, Yozgat'a 5 km. uzaklıktadır.

264 Ha.lık alanı kaplayan Milli Park, İç Anadolu'da insan etkisi ile meydana gelen (antropojen) step içerisinde yer alan sayılı orman adalarından biridir. Ortalama yükseltisi 1350 m. olan sahadaki arazinin morfolojik özelliklerini tepeler, sırtta ve vadilerde parçalanmış dalgalı düzlükler meydana getirmektedir.

Tabiatın; iklim, toprak-su dengesinin değişmesi ile ortaya çıkan kısıtlamalara,tabii kaynakların bugün tükeneceğini unutmuş görünen insanların yanlış, aşırı arazi kullanımlarının eklenmesi Milli Park ve çevresinde geniş alanları kaplayan ormanlardan yoksun bozkır peyzajlarını meydana getirmiştir. Eski çağların bakir ormanlarından günümüze bu karaçam konusu ulaşabilmiştir.

Karaçam, meşe ve ardıç ağaç toplulukları Milli Park bitki örtüsünü meydana getirmektedir. Bu orman parçasının tabiat bölgesi özelliği yanında rekreasyon ihtiyacını karşılaması bakımından büyük önemi bulunmaktadır.

Milli Parkın 40 km. kuzeyindeki Hititlerin başşehri Boğazköy, Alacahöyük, Sarıkaya Kaplıcaları yakın çevresindeki diğer önemli turizm merkezleri olarak görülmeye değer yerlerdir.

Milli Parkta günübirlik piknik yapılabilir. Çadır ve karavanla konaklama yapılabilir.

Nasıl gidilir?
İlin karayolu ve demiryolu ulaşımı mevcuttur. En yakın hava limanı 220 km mesafedeki Ankara ve Kayseri hava limanlarıdır.

Karayolu: İlin karayolu ile diğer illere bağlantısı vardır. Kent merkezinde yer alan terminale ulaşım, şehir içi minibüsleriyle sağlanmaktadır.

Demiryolu: Ankara-Kayseri ve Doğu Anadolu bölgesine bağlantıyı sağlayan demiryolu Yozgat’tan geçmektedir. Yerköy, Şefaatli ve Yenifakılı ilçelerinde tren istasyonu bulunmaktadır. Gar istasyonları ilçe merkezlerindedir.Yozgat Çamlığı, Yozgat Çamlığı Milli Parkı, Yozgat Çamlığı Milli Parkı Nerede, Yozgat Çamlığı Milli Parkı Nerde, Yozgat Çamlığı Milli Parkı Hakkında Bilgi, Yozgat Gezilecek Yerler, Yozgatda Gezilecek Yerler
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim