Hakkında Bilgi

Glikoz Nedir

Glikoz nedir
Glikoz: (Heksoz) C6H12O6 molekül yapısındaki karbonhidrat.

Glikoz: En basit şeker olarak bilinen glikoz bitkide fotosentez olayı sonucunda oluşur. Glikozun fazlası bitkilerde nişasta, hayvanlarda glikojene dönüştürülerek depolanır.

Glikozu basit bir şekilde anlatmaya kalktığımız zaman şeker olarak tanımlayabiliriz. Basit şekerlere monosakkarit adı verilmektedir ve glikoz da basit şekerlerin en çok görülenidir.

Glikozun görünüşü bilinen şekerler gibi, beyaz ufak kristaller şeklindedir. Su da çözünmektedir ve tatlandırıcı görevi görmektedir. Aynı zamanda glikozun enerji kaynağı olan bir karbonhidrat olduğu da bilinmektedir.

Glikoz vücut hücrelerinde yakılabilen bir maddedir. Glikoz yanmasının sonucunda ortaya karbonhidrat, su ve enerji ortaya çıkar. Her insanın vücudunda olması gereken belirli bir seviyede glikoz vardır. Bu seviyenin üzerinde olduğu zaman çeşitli hastalıklar ortaya çıkabilmektedir.

Glikoz fazlalığından en çok etkilenen sistemimiz ise sinir sistemimizdir. Bunun nedeni ise sinir sisteminin enerji ihtiyacının yüzde doksana yakınını glikozla karşılamasıdır.

Eğer vücudumuzdaki glikoz oranı az ise aşırı sinirlilik hali, huzursuzluk hali, dikkat dağınıklığı, konsantrasyon bozukluğu ve hatta bilinç kaybı bile yaşayabiliriz. Eğer bu belirtileri taşıyan bir hastayla karşılaşırsanız derhal doktora götürmeli ve hastane kontrolünde glikoz vermelisiniz.

Glikoz oranı fazla olduğunda ise; bir miktar glikoz idrar yollarımızla dışarıya atılmaktadır. Eğer şeker hastası değilseniz insülin salgılamasıyla beraber glikoz ya yakılır ya glikojene çevrilir ya da yağa çevrilir. Şeker hastalarında ise insülin salgılanması az olduğundan dolayı ilaçlarla bunun önüne geçebilirsiniz.

Glikoz Nedir
Glikoz, karbon, hidrojen ve oksijenden oluşup özellikle üzüm suyunda bulunan şeker, üzüm şekeri yapısındaki basit şekerdir. sembolü C6H12O6 olarak gösterilir. Meyve şekeri veya kan şekeri olarak bilinen glikoz birçok bitkide ve meyvede bulunan bir şeker çeşididir. İnsan vücudu için temel enerji kaynaklarından bir tanesidir. Glikoz, beyin ve sinir dokularının esas enerji kaynağıdır.

Glikoz şurubu, doğal bir ortamda mısırdan elde edilen nişastanın asit veya enzimlerle sıvılaştırılması sonucu elde edilen şekere glikoz şurubu adı verilir. Glikoz şurubu sıvı ve kurutulmuş olarak iki çeşidi bulunmaktadır. Glikoz şurubu, şurubun sıvı hali, kurutulmuş glikoz şurubu ise kuru madde miktarı en az %93 m/m ‘e yükseltilmiş glikoz şurubu olarak tanımlanmıştır.

Son yıllarda yapılan araştırmalar ile glikozun beyine sanıldığı kadar yararlı olmadığı ortaya çıktı. Glikozu daha yavaş yakan vücuttaki beyin daha hızlı yakan vücutlara göre daha hızlı unutkan oluyorlar. Bununla birlikte glikoz kalıcı hasarlar bırakıyor. Glikozu fazla tüketen kişilerde unutkanlığı gözle görülebilir şeklinde fark edilebilecek düzeydedir.Glikoz, Glikoz Nedir, Glikoz ne demek, Glikoz Hakkında Bilgi, Glikoz ne işe yarar,
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim