Hakkında Bilgi

Güneş Sistemiyle ilgili bilgi

Güneş Sistemi ile ilgili bilgi
Güneş Sistemi, Güneş, gezegenler ve onların uyduları, astroidler, kuyruklu yıldızlar ve küçük gök taşlarından oluşur. Güneş Sistemi, günümüzden yaklaşık 4,5 milyar yıl önce oluştu. O zamandan bu yana geçen süre içinde başta sıcak olan gezegenler soğudu ve bugün ki yapısına kavuştu. Güneş Sistemi'nde, bilinen dokuz gezegen var.

Güneş'e olan uzaklık sırasına göre bunlar Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün ve Plüton. Gezegenler, yapıları bakımından "kayasal" ve "gaz yapılı" olmak üzere ikiye ayrılır. Merkür, Venüs, Dünya ve Mars kayasal gezegenlerdir. Plüton da katı yapılı olmakla birlikte daha çok bir kuyruklu yıldız yapısındadır. Gaz yapılı gezegenler, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün'dür. Bu gezegenler aynı zamanda "dev gezegenler" olarak ta bilinir. Astroidler, Jüpiter ile Mars arasında yer alır ve bir kuşak halinde Güneş'in çevresinde dolanırlar. Bunlar, en büyüğünün (Ceres) yarıçapı 466 km olan göktaşlarıdır.

Kuyrukluyıldızlarsa donmuş gaz, toz ve küçüktaş parçalarının karışımı, yani bir bakıma kirli kartoplarıdır. Kuyrukluyıldız Güneş'e yaklaşınca içerdiği gaz buharlaşmaya başlar ve kuyruk oluşur. Kuyrukluyıldızlar, Neptün'ün yörüngesinin biraz ötesinde yer alan Kuiper Kuşağı ve çok daha uzakta bulunan Oort Bulutu'nda çok sayıda bulunurlar.

Güneş Sistemi, Uzay, Güneş Sistemi nedir, Güneş Sistemi ne demek, Güneş Sistemi hakkında bilgi, Güneş Sistemi ile ilgili bilgi, Güneş Sisteminin özellikleri,
farmasi ocak kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim