Hakkında Bilgi

Hakkari Hakkında Bilgi

HakkariHakkari Hakkında Bilgiler, Hakkari Coğrafyası, Hakkari Gezilecek Yerleri, Hakkari İlçeleri, Hakkari Tarihi, Turistik Yerleri, Hakkari Yemekleri,


GENEL BİLGİLER


Yüzölçümü: 9.521 km²


Nüfus: 172.479 (1990)


İl Trafik No: 30


Derin ve uzun Zap Vadisi'nin güney yamacına kurulu ve dört bir yanı dağlarla çevrili Hakkari; Anadolu'nun en ırak illerinden biridir. Türkiye haritasının güneydoğu köşesinde en uçtaki konumuyla ve İran - Irak sınırındaki 343 km. sınır şeridi ile ülkemizin en stratejik ili olduğu söylenebilir.


İLÇELER


Hakkari ilinin ilçeleri; Çukurca, Şemdinli ve Yüksekova'dır.


GEZİLECEK YERLER


Kiliseler


Halil Kilisesi


Hakkari'ye 10. km mesafede yol kenarındaki Halil mevkiinde bulunmaktadır.


Medreseler


Meydan Medresesi


Hakkari merkez Biçer Mahallesi'nde bulunmaktadır. Medrese, giriş kapısı üzerindeki kitabesinde , M.S.1700-1701 tarihinde yaptırıldığı anlaşılmaktadır.Meydan Medresesi, anıtsal yapısı düzgün kesme taş işçiliği içteki revaklı avlusu kapısındaki süslemeleriyle Hakkari'nin en önemli anıtsal yapısıdır.


Mezarlıklar


Kırmızı Kümbet Mezarlığı


Gülereş Baba Mahallesi'nde kuzeyden güneye doğru eğimli bir sırtta yer alan mezarlık, halk tarafından ziyaret edilen ve kutsal bilinen yerlerden birisidir.


Köprüler


Taş Köprü


Şemdinli ilçe merkezine 15 km., Nehri'ye 1,5-2 km. mesafede Şemdinli deresi üzerinde kurulmuştur.


Kuş Gözlem Alanı


Dicle Havzası


Yüksekova


İl: Hakkari


İlçeler: Yüksekova


Yüzölçümü: 24900


Rakım: 1925 m


Koruma: Hayır


Başlıca Özellikleri: tatlısu bataklığı, plato


Kuş Türleri: Çayır delicesi (15 çift) popülasyonuyla önemli kuş alanları statüsü kazanır.


Diğer Gezilecek Yerler


Kaya Resimleri


Araştırmacı Muvaffak Uyanık, Hakkari bölgesinin batısında yer alan "Geveruk" ve "Tirşin" yaylalarında, kayalar üzerine kazınarak çizilmiş binlerce kaya resmi bulmuştur.


COĞRAFYA


Hakkari ili doğuda İran, güneyde Irak, batıda Şırnak, kuzeyde de Van illeri ile çevrilidir. Yüzey şekillerinin ana çatısını oluşturan dağlar, batı-doğu doğrultusunda yüksek bir kabartı şeklinde uzanırlar. Güneydoğu Toroslar yayının bu ildeki uzantılarına Hakkari Dağları adı verilir.


İlin en büyük düzlüğü Yüksekova'nın kuzey ve doğusundaki dağların yamaçlarından doğan Nehil Çayı'nın oluşturduğu Yüksekova'dır. Bununla beraber yüksek dağların doruklarında ve doruğa yakın yerlerde çok sayıda göl vardır bunların içinde en önemlisi Gelyana Gölü'dür.


Hakkari'de karasal iklim hüküm sürmektedir. Bu nedenle kışları soğuk ve sert geçmektedir. Yazları ise sıcak ve kuraktır.


TARİHÇE


Anadolu Mezopotamya, ve İran üçgeninde yer alan Hakkari konumu ve coğrafi yapısıyla bir çok topluluğun ilgisini çekmiş ve bir çok millete vatan olmuştur. Hakkari, Med, Pers, Selevkos, Abbasi, Selçuklu, Moğol, Karakoyunlu, Akkoyunlu ve Osmanlı hakimiyetini görmüştür.


NE YENİR


Yöreye özgü yemek çeşidi olarak pirinç, darı veya bulgur karışımı bir nevi katı ayran çorbası olan gulul, bir çeşit işkembe ve bağırsak dolması olan kepaye sayılabilir.


NE ALINIR


Yöre kültürünün adeta simgesi olan kök boya ve yünden imal edilen Hakkari kilimleri, yünden örülen çorap satın alınabilir.


LİNKLER


Hakkari Valiliği              http://www.hakkari.gov.tr


OHAL Valiliği                http://www.ohal.gov.tr/


YAPMADAN DÖNME


Meydan Medresesini gezmeden,


Kaya resimlerini görmeden,


Yöreye özgü yemekleri yemeden,


...Dönmeyin

farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim