Hakkında Bilgi

Hentbol Kuralları

Hentbol kuralları
Hentbol, bir takımın 6’sı saha, 1’i kalede olmak üzere 7’şer oyuncu ile iki takım halinde oynadığı bir spor oyunudur. Oyun süresi 30′ar dakikalık iki devreden oluşur. İlk yıllarında büyük stadyumlarda 11 kişilik takımlar halinde oynanan hentbol, 1950′lerden sonra bir salon sporu olmuş ve açık alan hentbol giderek popülaritesini yitirerek kaybolmuştur.

Günümüzde Hentbol, özellikle Avrupa kıtasında büyük ilgi çekmektedir. İspanya’da ASOBAL Liga, Almanya’da Handball Bundesliga, İsveç’te Handbol ElitSerien, Danimarka’da TDC Ligaen sporun en üst düzeyde oynandığı yerel ligler olarak nitelendirilmektedir.

Modern hentbolda dünya ve olimpiyat şampiyonluğunu Avrupa Kıtası dışına çıkarabilen tek takım Kore olmuştur. Hem erkeklerde, hem de bayanlarda Asya kıtasının en iyisi olan Koreliler, Avrupa’nın devleri İsveç, Almanya, İspanya, Rusya, Danimarka, Norveç ve Fransa’ya kafa tutma başarısı göstermiştir.

Afrika’da futboldan sonra en çok ilgi çeken ikinci takım sporu olan hentbol, son yıllarda Kara Kıta’da büyük atılım yapmıştır. Mısır’da 1999′da düzenlenen Dünya Erkekler Hentbol Şampiyonası’nda ev sahibi ülke 4. olurken, 2005′te de Tunus kendi ülkesindeki şampiyonada ilk dörde girme başarısı göstermiştir.

Oyun Sahası
Tam boyutlu hentbol sahası, uzun kenarı 40 metre, kısa kenarı 20 metre uzunluğunda olan bir dikdörtgen biçimindedir. Uzun kenarlar hentbol sahasının kenar çizgilerini, kısa kenarlar ise kale çizgisini oluşturur.
Hentbol sahası, kale çizgilerine paralel bir orta çizgi ile ikiye bölünen bir oyun sahasından ve iki kale sahasından oluşur. Saha ölçüleri ve zemin bir takımın üstünlüğüne yol açacak bir şekilde değiştirilemez.
Emniyet alanı, kenar çizgileri dışından en az 1 metre, kale çizgisi dışından ise en az 2 metre uzaktadır.

Kale :
Üzerinde bulunduğu kale çizgisinin tam ortasına yerleştirilmiştir. İçten içe 2 metre yüksekliğinde ve 3 metre genişliğindedir. Bir üst direkle birbirine bağlanan kale yan direkleri, yere sağlamca tutturulmuştur. Kale direklerinin arka kenarı, kale çizgisinin dış kenarıyla aynı çizgidedir. Yan direkler ve üst direk 8 cm x 8 cm boyutlarında ve aynı maddeden yapılır. Yan direklerin ve üst direğin dört yanı, arka planda da belli olacak şekilde birbirini takip eden iki ayrı renkteki şeritlerle boyanır. Yan direklerle üst direğin birleştikleri yerdeki şeritler aynı renkte ve bitişik olup, her ikisi de 28 cm uzunluğundadır. Diğer şeritler ise 20 cm uzunluğundadır. Kale, topun geriye dönmesini engelleyecek şekilde bir ağ ile donatılmıştır.

9 metre olan serbest atış çizgisi, çizgilerin arasındaki boşlukları 10 cm olan kale sahası(6 metre) çizgisine 1 metre uzakta ve paralel olan kesik bir çizgidir.

7 metre çizgisi;
1 metre uzunluğunda olup, kenar çizgilerinin arasında, tam orta yerde bulunur ve kale çizgisinin arka yüzünden uzaklığı 3 metredir. Bu çizgi, kale çizgisine paraleldir. Kalecinin sınır çizgisi 18 cm uzunluğunda olup, kenar çizgilerinin arasında tam orta yerinde bulunur. Kale çizgisinin arka yüzünden uzaklığı 4 metredir ve kale çizgisine paraleldir.

Orta çizgi ve diger çizgiler
İki kenar çizgisinin orta noktasını birleştiren ve sahayı ikiye bölen çizgidir. Orta çizginin her iki yanında 19 cm uzunluğunda, orta çizgiden 5.9 metre uzaklıkta ve her iki takım oyuncularının giriş, çıkışları için düzenlenmiş olan kenar çizgiye paralel çizgilere, değişme çizgileri adı verilir. Hentbol sahasındaki tüm çizgiler sınırladıkları sahayı içine alırlar. Çizgiler çok belirgin biçimde çizilmiş olup 9 cm genişliğindedir. İç kale çizgilerinin kalınlığı, kale direkleri kalınlığında, uygun olarak çizilip 4 cm dir.

Oyuncular
Hentbol oldukça hızlı oynanan bir spor dalıdır. Her takım bir kaleci ve 6 oyuncu olmak üzere yedi oyuncu ile sahaya çıkar. Bir takım en fazla oniki oyuncudan teşekkül etmiştir. Takımlar kurallara uygun olduğu müddetçe sınırsız oyuncu değiştirme hakkına sahiptir. Oyuncular sahanın istedikleri yerinde oynama hakkına sahiptir. Gol sahası içinde oynama hakkı sadece kaleciye verilmiştir. Eğer savunma yapan bir takımda kaleci dışında elinde top olan bir oyuncu gol sahası içerisine girerse atak yapan takım 7 metre atış hakkı kazanır. Atak yapan takımda bir oyuncu gol sahasının içerisinde veya çizgiye herhangi bir temasta bulunup gol atarsa o gol geçersiz sayılır.

Saha içi dağılım (Pozisyonlar)
* Pivot
* Sağ oyun kurucu
* Sol oyun kurucu
* Orta Oyun kurucu
* Sağ kanat oyuncusu
* Sol kanat oyuncusu
* Kaleci

Hentbol Topu
32 parçalı ve oynanan kategoriye göre farklı boyut ve ağırlıktadır. Bir saha oyuncusu elindeki topla dripling yapabilir, ya da aldığı topla 3 adım atabilir ve pas verebilir ya da aldığı topla üç adım atıp topu yere bir kez çarptırdıktan sonra bir kez daha üç adım atabilir ve sonrasında şut ya da pas atabilir. Yere vurdurarak aldığı yada sürdüğü topu tutup bir kez daha yere vuramaz. Topa diz altı hariç vücudunun her yeri ile dokunabilir. Kale sahası yalnızca kaleciye ait bir yerdir. Oyuncular bu alana giremez. Kaleciler bu alan içinde topa her şekilde ve tüm vücudu ile müdahale edebilir.

Hentbol Kuralları Geniş Bilgi
Karşılaşmalar 30'ar dakikalık iki devre halinde oynanır ; devreler arasında bir mola süresi vardır. Oyuncular vücutlarını koruyan hiç bir şey giymezler.Elinde topla üç adımdan fazla koşmak ve topu üç saniyeden fazla tutmak yasaktır. Hücumdaki oyuncular rakip kalecinin bulunduğu kale alanın çizgisinin dışından atış yapabilirler. Topu yere vurmadan üç adımdan fazla koşma gibi basit hatalarda serbest atışa karar verilir. Bu atışlar ya hatanın yapıldığı yerden(oyun kuralının çiğnendiği)yerden ya da kale alanının biraz dışındaki serbest atış çizgisinden genellikle pas verme biçiminde kullanılır. Kuralların daha ciddi durumlarda penaltı atışı (7 metre) verilir. Bu atış, kale alanının hemen dışındaki penaltı çizgisinden kullanılır.

KURAL-01: OYUN ALANI
1:1Oyun alanı; 40 m x 20 m ölçülerinde , iki kale sahası (Kural 1:4 ve 6) ve bir oyun alanını içeren dik dörtgen şeklindedir. Uzun kenarlara kenar çizgisi, kısa kenarların kale direkleri arasında kalan bölümüne kale çizgisi ve kalelerin her iki yanında kalan bölümüne ise dış kale çizgisi adı verilir. Oyun alanının çevresinde; kale çizgilerinden itibaren en az 2 m ve kenar çizgilerinden itibaren en az 1 m genişliğinde emniyet alanının olması gerekir .

En az 7,en çok 11 oyuncudan kurulu iki takım arasında topla oynanan oyun.Hedef, topu rakip kaleye sokmak ve bu arada rakip takımın gol atmasını engellemektir. El topuyla hiç bir ilgisi yoktur.Temelde futbola benzemekle birlikte hentbolde top elle atılır., ve yakalanır ,yumruklanır ya da topa vücudun dizden yukarı herhangi bir bölümüyle vurulur.Topa sadece kaleci ayakla vurabilir. Müsabaka süresince oyun alanının özellikleri, bir takıma avantaj sağlayacak şekilde değiştirilemez.

1:2 Kaleler ;her bir kale çizgisinin tam ortasına yerleştirilir. Kaleler zemine veya arka duvarlara sıkıca tutturulmalı; içten içe 3 m genişliğinde ve 2 m yüksekliğinde olmalıdır .Kale direkleri bir üst direkle birbirine bağlanır. Kalelerin yan direklerinin arka kenarları, kale çizgisinin arka kenarıyla aynı hizada olmalıdır. Yan direkler ve üst direk bir kenarı 8 cm olan kare kesitinde olmalı; direklerin sahadan görünen üç yüzü de birbiriyle ve zeminle zıt iki ayrı renkte şeritler halinde boyanmalıdır. Kalelere giren topun kalede kalmasını sağlayacak şekilde ağ ile donatılmış olması gerekir.

1:3 Oyun alanındaki bütün çizgiler ;sınırladıkları alana dahildirler. Kale direkleri arasındaki çizgi 8 cm, diğer tüm çizgiler ise 5 cm genişliğinde olmalıdır. Oyun alanı ve kale sahaları farklı renklerde boyanırsa, bu alanları sınırlayan çizgiler o alanın renginde olabilir.

1:4 Her kalenin önünde bir kale sahası bulunur (Kural: 6). Kale sahası, kale çizgisine paralel ve kale çizgisinin dış kenarı ile kale sahası çizgisinin dış kenarı arasındaki uzaklık 6 m olan 3 m uzunluğunda düz bir çizgi ile bu çizginin her iki ucunun, kale direklerinin yakın iç kenar dip köşesinden ölçülerek çizilen 6 m yarı çapındaki iki çeyrek dairenin birleştirilmesi sonucu belirlenir .

1:5 Serbest atış çizgisi, kale sahası çizgisinin 3 m dışından çizilen kesikli çizgidir. Çizgiler ve aralarındaki boşluklar 15 cm dir.

1:6 7 m çizgisi; kale çizgisinin dış kenarı ile çizilecek çizginin dış kenarı arasındaki uzaklık 7 m olan, 1 m uzunluğunda, kale çizgisine paralel ve kalenin tam karşısındadır.

2:3 Oyun süresi, hakemin ilk başlama atışı için çaldığı düdükle başlar ve skorborddan gelen otomatik bitiş sinyali veya saat hakeminin bitiş düdüğü ile sona erer. Bu tür bir düdüğü gelmezse hakem oyun süresinin bittiğini belirtmek için düdük çalar (17:10).

Yorum : Skorbord yoksa, saat hakemi masa saati veya kronometre kullanmalıdır ve müsabakayı 18:2’nin 2. paragrafındaki bitiş düdüğü ile bitirmelidir. Skorbord kullanılıyorsa ve mümkünse, zamanın sıfırdan otuza doğru programlanması gerekir

2:4 Devrenin veya oyun süresinin bittiğini belirten sinyalle aynı anda veya hemen öncesinde yapılan ihlaller ve spor dışı davranışlar değerlendirilir; bitiş sinyalinden sonra ise değerlendirilmez. Hakemler 13:4’teki durum hariç gereken serbest atış veya 7 m atışını yaptırıp sonucunu aldıktan sonra müsabakayı bitirir.

2:5 Serbest ve 7 m atışları kullanılırken veya top havadayken bitiş sinyali gelirse, bu atışlar mutlaka tekrarlanmalıdır. Hakemler müsabakayı bitirmeden önce tekrarlanan atışın sonucunu almalıdırlar.

2:6 2:4-5’te açıklanan durumlarda serbest atış veya 7 m atışının kullanılması sırasında oyuncu ve idareciler tarafından yapılabilecek ihlaller ve spor dışı davranışlar bireysel olarak cezalandırılır. Bununla beraber bu tür atışların kullanımı sırasında yapılan ihlaller karşı yönde serbest atışı gerektirmez.

2:7 Hakemler devrenin veya müsabakanın bitiş sinyalinin saat hakemi tarafından erken verildiğine karar verirse, oyuncuları sahada tutarak kalan süreyi oynatmalıdırlar.Bitiş sinyali erken verildiğinde; topa oyunda ise 13:4 a-b’ye uygun atışla, oyun dışı ise pozisyona uygun atışla yeniden başlar.Oyun süresi veya uzatma devrelerinin geç bitirildiğine karar verilirse ikinci devre gereken süre kadar kısaltılmalıdır. Oyun süresinin veya uzatma devrelerinin ikinci yarılarının geç bitirildiğine karar verilirse hakemler hiçbir şeyi değiştirmek durumunda değillerdir.

2:8 Oyun süresinin ne zaman ve ne kadar süre için durdurulacağına hakemler karar verirler (Mola).
Aşağıdaki Durumlarda Mola Zorunludur :
a) Zaman cezası, diskalifiye ve ihraç verildiğinde
b) 7 m verildiğinde
c) Takım mola verildiğinde
d) Hatalı oyuncu değişimi veya fazladan bir oyuncunun oyun alanına girmesi durumunda
e) Saat hakemi veya gözlemciden gelen sinyal varsa
f) 17:8’de belirtilen durumlarda
Koşullara bağlı olarak da mola kararı verilebilir .
Mola süresince yapılan ihlaller oyun süresince yapılan ihlaller gibi değerlendirilir (16:13, 1. parag.)

2:9 Mola nedeniyle oyun süresinin durdurulması ve yeniden başlatılması için, hakemler saat hakemine sinyal verirler.Oyun süresinin durdurulduğu saat hakemine üç kısa düdük ve 16 nolu hakem el işareti ile gösterilir.Moladan sonra oyun, kesinlikle düdükle başlatılmalıdır (15:3-b)

2:10 Takımlar normal oyun süresinin her devresinde, bir dakikalık bir takım molası alma hakkına sahiptir.

KURAL-3: TOP
3:1 Top; deri veya sentetik maddeden yapılmış ve küre şeklinde olmalı; dış yüzeyi parlak ve kaygan olmamalıdır (17:3)
3:2 Topun çevresi ve ağırlığı kategorilere bağlı olarak değişir.16 yaşından büyük erkekler için 58 - 60 cm ve 425 - 475 gram (IHF 3 numara).12 - 16 yaş arası erkekler ve 14 yaşından büyük bayanlar için 54 - 56 cm ve 325 - 400 gram (IHF 2 numara).8 - 12 yaş arası erkekler ve 8 - 14 yaş arası bayanlar için 50 - 52 cm ve 290 - 330 gram (IHF 1 numara).
Yorum:Uluslararası resmi müsabakaların tümünde kullanılan toplar için gerekli teknik özellikler "IHF Top Yönetmeliğinde" belirtilmiştir.Mini Hentbol için kullanılan topların çevresi ve ağırlığı oyun kuralı olarak düzenlenmemiştir

3:3 Her müsabaka için en az iki top bulundurulmalıdır. Yedek toplar 3: 1 – 2 de belirtilen özelliklere uygun olmalı ve her an kullanılabilecek şekilde hakem masasında bulundurulmalıdır.

3:4 Yedek topun ne zaman kullanılacağına hakemler karar verir. Böyle durumlarda mola alınmadan ve en kısa süre içinde yedek topun oyuna sokulması gerekir

KURAL –04: TAKIM, OYUNCU DEĞİŞİMİ ve TEÇHİZAT
4:1 Bir takım en fazla 12 oyuncudan oluşur.Aynı anda oyun alanında 7 oyuncu bulundurulabilir. Diğerleri yedek oyunculardır.Oyun süresince her takım bir oyuncusunu kaleci olarak oynatmalıdır. Kaleci her zaman saha oyuncusu olabilir. Benzer olarak, saha oyuncusu da her zaman kaleci olabilir (4:4, 4:7).Bir takım müsabakanın başında sahada en az 5 oyuncu bulundurmalıdır.Uzatma devreleri dahil takımlar müsabaka süresince oyuncu sayılarını 12’ye tamamlayabilirler. (IHF ve Kıta federasyonları için bu durum yönetmelikle belirlenmiştir).Takımlardan birinin oyuncu sayısı 5’in altına düşse bile müsabaka devam edebilir. Müsabakanın nasıl ve ne zaman tatil edileceğine hakemler karar vermelidir (17:13).

4:2 Müsabaka süresince bir takım yedek bankında en fazla 4 yönetici bulundurabilir. Yöneticiler müsabaka sırasında değiştirilemezler. Yöneticilerden biri takım sorumlusu olarak belirlenmelidir. Gerektiğinde sadece takım sorumlusu masa ve saha hakemleri ile konuşma hakkına sahiptir. Takım yöneticisinin müsabaka süresince oyun alanına girmesine izin verilmez. Bu kuralın ihlali spor dışı davranış olarak cezalandırılır (8:4, 16:3-d, ve 16:6-b) ve müsabakaya rakip takımın kullanacağı serbest atışla devam edilir (13:1a-b).

4:3 Bir oyuncu veya yönetici müsabaka cetveline yazılmış ve müsabakanın başında sahada hazır ise oynama hakkına sahiptir.Müsabaka listesinde yazılı olan ve müsabaka başladıktan sonra gelen oyuncu ve yöneticiler oyuna katılmak için masa hakemlerinden izin almalıdırlar.Müsabakada oynama hakkı olan bir oyuncu takımının değişme çizgisinden her an oyuna girebilir (4:4, 4:6).Oynama hakkı olmayan bir oyuncu sahaya girerse diskalifiye edilir (16:6a) ve müsabakaya rakip takımın kullanacağı serbest atışla devam edilir (13:1a-b).

4:4 Yedek oyuncular masa hakemlerine haber vermeksizin, değişecek oyuncunun oyun alanını tamamen terk etmiş olması koşulu ile, her an ve sınırlama olmaksızın oyuna girebilirler (4:5).Oyuncular kendi değişme çizgilerinden her an oyuna girip çıkabilirler (4:5). Bu durum kaleci değişimi için de geçerlidir (4:7, 14:10).Oyuncu değişimi ile ilgili kurallar, takım mola hariç, molalarda da geçerlidir.

4 :5 Hatalı oyuncu değişiminde, hatayı yapan oyuncuya zaman cezası verilmelidir. Aynı takımdan ve aynı anda birden fazla değişme hatası yapılırsa, sadece hatayı ilk yapan oyuncu cezalandırılır.Müsabaka rakip takımın kullanacağı serbest atışla yeniden başlatılır (13:1a-b).

4:6 Fazladan bir oyuncu oyun alanına girerse veya yedek bir oyuncu değişme alanından oyuna müdahale ederse zaman cezası verilir. Böyle bir durumda takım, fazladan oyuna giren oyuncu dışında, oyun alanındaki bir başka oyuncusunu da 2 dakika süre ile oyundan alır.Zaman cezası devam eden bir oyuncu oyun alanına girerse ikinci kez zaman cezası verilir. Bu durumdaki oyuncunun cezası son olarak aldığı ceza ile başlatılır ve ilk cezanın kalan bölümü için bir başka oyuncu oyun alanından alınmalıdır.Her iki durumda da oyun, rakip takımın kullanacağı serbest atışla yeniden başlatılır (13:1a-b).

4:7 Bir takımın saha oyuncularının formaları tek tip olmalı ve rakip takımın formalarından renk ve desen olarak ayırt edilmelidir. Kaleciler her iki takımın saha oyuncuları ve rakip takımın kalecilerinden farklı renk ve desende forma giymelidirler (17:3).

4:8 Oyuncuların formalarındaki sırt numaralarının boyu en az 20 cm ve göğüs numaraların boyu ise en az 10 cm olmalıdır. Numaraların 1’den 20’ye kadar olmalıdır.Forma numaraları renk ve desen olarak formalardan farklı olmalıdır.Her takımın kaptanı formasından zıt renkte ve 4 cm eninde bir bant takmalıdır.

4:9 Oyuncular spor ayakkabısı giymelidir.Oyuncuların; kafa koruyucu, yüz maskesi, künye, saat, yüzük, gerdanlık, zincir, küpe, sert çerçeveli veya tokasız gözlük gibi tehlikeli olabilecek eşyaları giymelerine izin verilmez (17:3).Yumuşak ve elastik maddeden yapılmış saç bandına izin verilir.Bu koşulları yerine getirmeyen oyuncunun, durumunu düzeltinceye kadar, oynamasına izin verilmez.

4:10 Bir oyuncunun kanaması, formasında veya vücudunda kan lekesi varsa; bu oyuncunun normal değişme bölgesini kullanarak, kanı durduruluncaya, yarası sarılıncaya ve forması temizleninceye kadar oyun alanından hemen çıkarılması gerekir. Bu işler tamamlanıncaya kadar ilgili oyuncunun oynamasına izin verilmez.Böyle durumlarda hakemlerin talimatlarını yerine getirmeyen sporcu, spor dışı davranışta bulunmuş sayılır (8:4, 16:1d ve 16:1c).

4:11 Sakatlığa bağlı olarak hakemler 16 ve 17 nolu hakem el işaretlerini kullanarak, oyuncunun kendi takımından ve oynama hakkı olan iki kişinin (4:3) oyuncuya yardımcı olmaları amacı ile ve mola süresince, oyun alanına girmelerine izin verebilirler (4:2, 16:1d, 16:3d, 16:6b).

KURAL –05: KALECİ
5:1 Kale sahasında savunma amacıyla topa vücudunun her kısmıyla dokunabilir.

5:2 Topla birlikte kale sahası içerisinde sınırlama olmaksızın serbestçe hareket edebilir (7:2 – 4, 7:7); ancak kaleci atışını geciktirmesine izin verilmez (6:5, 12:2, 15:3b).

5:3 Topsuz olarak kale sahasını terk ederek oyuna katılabilir. Bu durumda saha oyuncularına uygulanan kurallara tabidir.Kalecinin vücudunun her hangi bir kısmı kale sahası çizgisinin dışına temas ederse, kale sahasını terk etmiş sayılır.

5:4 Kontrol altına alamadığı topla kale sahasını terk edebilir ve topla oyun alanında tekrar oynayabilir.

5:5 Savunmada rakibini tehlikeye sokamaz (8:2, 8:5).

5:6 Kontrolü altındaki topla kale sahasını terk edemez (13:1a).
5:7 Kaleci atışından sonra, top bir başka oyuncuya dokunmadıkça kale sahasının dışındaki topa dokunamaz (13:1b).

5:8 Kale sahası içindeyken, oyun alanında duran veya yuvarlanan topa dokunamaz (13:1a).

5:9 Kale sahasının dışında duran veya yuvarlanan topu kale sahasına alamaz (13:1a).

5:10 Kontrolü altındaki topla oyun alanından kendi kale sahasına giremez (13:1a)

5:11 Kale sahasında duran veya oyun alanına doğru hareket eden topa ayak veya diz altı ile dokunamaz (13:1a)

5:12 7 m atışı kullanılırken, top atışı yapan oyuncunun elinden çıkmadan, 4 m sınır çizgisini veya uzantısını geçemez (14:9)
Yorum:Kalecinin bir ayağı zeminde veya 4 m çizgisinin arkasında ise diğer ayağı veya vücudunun herhangi bir kısmı ile havadan bu çizgiyi aşabilir .

KURAL-06: KALE SAHASI
6:1 Kale sahasında sadece kaleci bulunabilir (6:3). Kale sahasına vücudunun herhangi bir kısmıyla dokunan saha oyuncusu bu alanı ihlal etmiş sayılır.

6:2 Saha oyuncusu kale sahasına girerse aşağıdaki kararlar verilir.
a) Saha oyuncusu topla kale sahasına girerse, serbest atış (13:1a).
b) Topsuz saha oyuncusu avantaj sağlamak amacıyla kale sahasına girerse, serbest atış (13:1a-b, 6:2c).
c) Savunma oyuncusu kale sahasına girerek açık bir gol şansını engellerse 7 m atışı (14:1a).

6:3 Kale sahası ihlalleri aşağıdaki durumlarda cezalandırılmaz
a) Rakibin dezavantajına neden olmuyorsa, topla oynadıktan sonra kale sahasına girmesi,
b) Oyuncuya avantaj sağlamıyorsa topsuz olarak kale sahasına girmesi
c) Savunma oyuncusunun rakibin dezavantajına neden olmaksızın savunma anında ve sonrasında kale sahasına girmesi,

6:4 Kale sahasındaki top kaleciye aittir.Kale sahasında duran, yuvarlanan veya kalecinin kontrolü altındaki topa dokunulamaz (13:1a-b). Ancak kaleci atışı hariç, kale sahasında havada bulunan topla oynanabilir (12:2).

6:5 Kaleci atışı sırasında kale sahasında kalan top kaleci tarafından tekrar oyuna sokulmalıdır (Kural: 12).

6:6 Savunma oyuncularından biri savunma amacıyla topa dokunur ve top kaleci tarafından tutulur veya kale sahasında kalırsa oyun kaleci atışıyla devam etmelidir (6:5).

6:7 Oyuncu topu kendi kale sahasına atarsa aşağıdaki kararlar verilir:
a) Top kaleye girerse, gol.
b) Top kale sahasında kalırsa veya kaleci topa dokunur ve top kaleye girmezse serbest atış (13:1b).
c) Top dış kale çizgisini aşarsa kenar atışı (11:1).
d) Top kaleciye dokunmadan kale sahasını aşarak oyun alanına gelirse, oyun devam eder.
6:8 Kale sahasından oyun alanına geri dönen top oyunda kalır.

KURAL-07: TOPLA OYNAMA, PASİF OYUN
7:1 Top, açık veya kapalı elle, kol, baş, gövde, kalça ve dizler kullanılarak, itilebilir, tutulabilir, durdurulabilir, atılabilir veya topa vurulabilir.

7:2 Top yerde bile olsa, en fazla üç saniye tutabilir (13:1a).
a) Oyuncunun iki ayağı yerde ve ayakta dururken, bir ayağını kaldırıp tekrar yere koyarsa veya bir ayağının yerini değiştirirse
b) Oyuncunun bir ayağı yerde iken topu yakalayıp, sonra diğer ayağını yere koyarsa
c) Oyuncu sıçradıktan sonra bir ayağı üzerine düşer ve daha sonra aynı ayağı üzerinde tekrar sıçrarsa veya diğer ayağı ile yere dokunursa,
d) Oyuncu sıçrama sonrasında iki ayağı üzerine düşüp daha sonra bir ayağını kaldırıp tekrar yere koyarsa veya yerini değiştirirse
Yorum: Bir ayak yer değiştirdiğinde diğer ayak yerden sürükleyerek onun yanına çekilirse bir adım alınmış sayılır.

7:3 Top elde iken en fazla üç adım atabilir. Aşağıdaki durumlarda bir adım atılmış sayılır (13:1a):

7:4 Ayakta dururken veya koşarken
a) Top bir kere yere vurulup, tek ya da çift elle tutulabilir
b) Top tek elle yerde sürülebilir veya yuvarlanabilir ve daha sonra tekrar tek veya çift elle tutulabilir veya yerden alınabilir.Top tutulduktan sonra üç adım veya üç saniye içinde elden çıkarılmalıdır (13:1a).Oyuncu vücudunun herhangi bir kısmı ile topa dokunur veya zemine doğru yönlendirirse top sürülmeye başlanmış sayılır.Top bir başka oyuncuya veya kale direklerine dokunursa, oyuncu yeniden topa dokunabilir, sürebilir ve tekrar yakalayabilir
7:5 Top bir elden diğerine aktarılabilir

7:6 Diz üstü durarak, oturarak veya yatarak topla oynanabilir.

7:7 Zemine, başka bir oyuncuya veya kale direklerine dokunmamışsa, topa bir kereden fazla dokunulamaz (13:1a).Top tutma hataları cezalandırılmaz.
Yorum: Top tutma hatası, sporcunun topu tutmaya veya durdurmaya çalışırken kontrol altına alamaması anlamına gelir.Top kontrol altına alınmışsa, oyuncu topu sürdükten veya yere vurduktan sonra bir kereden fazla dokunamaz.

7:8 Rakip oyuncu tarafından atılmadığı taktirde, topa diz altı veya ayakla dokunulamaz (13.1a-b).

7:9 Oyun alanındaki top hakemlere değerse oyun devam eder

7:10 Bir takımın hücum veya gol için girişiminde bulunmaması pasif oyun olarak değerlendirilir ve topa sahip olan takım aleyhine serbest atış verilir (13:1a).

7:11 Hakemler pasif oyun eğilimini fark ettiklerinde 18 nolu hakem el işaretini gösterirler. Bu işaret topa sahip olan takıma, oyun şeklini değiştirmediği taktirde hücum hakkının elinden alınacağını ifade eder. İşaret verildikten sonra oyun şeklinde değişiklik olmazsa veya kale atışı uygulanmazsa topa sahip olan takım aleyhine serbest atış kararı verilir .Serbest atış, oyun durdurulduğunda topun bulunduğu yerden kullanılır.Hakemler pasif oyun işareti vermeden de serbest atış kararı verebilirler. Örneğin, belirgin bir gol fırsatı olan oyuncunun kale atışı yapmaktan kaçınması.

KURAL-08: FAULLER ve SPORTMENLİK DIŞI DAVRANIŞLAR
8:1 a) Eller ve kollar topu kazanmak veya blok yapmak amacıyla kullanılabilir
b) Açık elle ve herhangi bir yönde rakibin topu çelinebilir
c) Rakip topsuz bile olsa, vücutla perdeleme yapılabilir.
d) Yüz yüze iken ve bükülü kolla rakibe temas edilebilir ve rakibi izlemek için bu temas sürdürülebilir.

8:2 a) Rakibin elindeki top vurarak veya çekerek alınamaz
b) Kollar, eller ve bacaklar kullanılarak rakip durdurulamaz, iterek uzaklaştırılamaz
c) Rakibe sarılma, tutma, itme yapılamaz ve üzerine sıçranamaz,
d) Toplu veya topsuz rakip oyuncu kurallara aykırı olarak engellenemez, perdelenemez veya tehlikeye sokulamaz.
8:3 8:2 kuralının ihlali durumunda, hareket temel olarak topa değil de rakibe karşı ise arttırmalı olarak cezalandırılır. Arttırmalı ceza, topu kazanmak için mücadele ederken ortaya çıkan fauller için geçerli olduğundan sadece serbest atış veya 7 m atışı vermenin yeterli olmayacağı anlamındadır.Bireysel cezayı gerektiren ve arttırmalı ceza olarak tanımlanacak her bir ihlal, uyarı (16:1b) ile başlar ve 16:3b ve 16:6g deki daha ağır cezalara doğru gelişim gösterir.Farklı ihlaller için verilen uyarı ve zaman cezaları, arttırmalı cezaların uygulanmasında dikkate alınır.

8:4 Spor ahlakıyla uyuşmayan fiziksel davranışlar ve sözlü ifadeler sportmenlik dışı davranış olarak değerlendirilir. Bu durum oyun alanı içinde ve dışındaki oyuncu veya idarecileri kapsar . Sportmenlik dışı davranışlar arttırmalı cezayı gerektirir (16:1d, 16:3c - d ve 16:6b,g,h).
8:5 Bir oyuncu yaptığı davranışla rakibinin sağlığını tehlikeye sokarsa diskalifiye verilmelidir (16:6c).
a) Atış kullanan veya pas veren bir oyuncunun atış koluna yandan veya arkadan vurmak veya çekmek
b) Rakibin başına veya boynuna gelen darbeyle sonuçlanan her türlü hareket
c) Çelme takmak ta dahil rakibin vücuduna ayakla, dizle veya bir başka şekilde vurmak,
d) Koşan, sıçrayan veya hareket halindeki rakibin vücut kontrolünü kaybetmesine neden olacak şekilde itilmesi; bu durum rakibin hızlı hücumunu engellemek için kale sahasını terk eden kaleciyi de kapsar
e) Serbest atışın direk kale atışı olarak kullanıldığı durumlarda topu hareketsiz duran savunma oyuncusunun kafasına vurmak; benzer olarak 7 m atışı sırasında topu hareketsiz duran kalecinin kafasına vurmak,
8:6 Oyun alanı içinde veya dışında olsun sporcu veya idareciler tarafından yapılan ağır sportmenlik dışı davranışlar diskalifiye ile cezalandırılır (16:6d).

8:7 Oyun süresince saldırıda bulunan oyuncu ihraç edilmelidir (16:9-11). Bu durum oyun süresi dışında olursa diskalifiyeyi gerektirir (16:6e, 16:13b,d). Saldırıda bulunan takım yöneticisi diskalifiye edilir (16:6f).

Yorum:Bu kurala göre saldırı; oyuncu, hakem, masa hakemi, takım yöneticisi, gözlemci, seyirci .... vs; gibi bir başka kişinin vücuduna karşı güç kullanarak ve kasıtlı olarak vurmak şeklinde tanımlanır. Bir başka deyişle, saldırı refleks hareket veya dikkatsiz ve hızlı hareketlerin sonucunda oluşan durum kadar basit değildir. Birisine tükürmek özellikle saldırı olarak değerlendirilir

8:8 8:2 - 7 kurallarının ihlali rakibin belirgin bir gol şansını engelliyorsa 7 m verilir (14:1).Diğer durumlar serbest atışı gerektirir (13:1a-b, 13:2 ve 13:3).

KURAL-09: GOL
9:1 Bir atışın gol olabilmesi için, atışı yapan oyuncu veya takım arkadaşlarının atış öncesi veya atış sırasında kural ihlali yapmamaları ve topun tümüyle kale çizgisini geçmiş olması gerekir (Şekil 4). Kale hakemi iki kısa düdük ve 12 nolu hakem el işareti ile golü onaylar.Savunma oyuncusunun kural dışı davranışına rağmen top kaleye girerse gol verilmelidir.Top kale çizgisini tamamen geçmeden saha veya saat hakemi oyunu durdurursa gol kararı verilmez.Kaleci atışı hariç (12:2 ), bir oyuncu tarafından kendi kalesine atılan top kaleye girerse gol verilir.

Yorum:Kaleye gitmekte olan top, oyun alanında olmaması gereken seyirci vs. gibi kişi veya herhangi bir şey tarafından engellenirse ve hakem gol olacağından eminse, gol kararı verilmelidir.

9:2 Verilen gol kararı başlama atışı yapıldıktan sonra iptal edilemez.Gol kararından hemen sonra devrenin veya müsabakanın bittiğine ilişkin sinyal verilirse, hakemler başlama atışı yapılmadan gol konusuna açıklık getirmelidir.Hakemler tarafından verilen gol, skorborda hemen yazılmalıdır

9:3 Daha fazla gol atan takım kazanır. Her iki takımın gol sayıları eşitse veya maç sonuna kadar gol atılmamışsa, müsabaka berabere bitmiş sayılır.

KURAL-10: BAŞLAMA ATIŞI
10:1 Başlama atışı, müsabakanın başlangıcında kura atışını kazanarak topu seçen takım tarafından kullanılır. Diğer takım sahayı seçer. Kura atışını kazanan takım sahayı seçerse, başlama atışını diğer takım kullanır.Takımlar müsabakanın ikinci yarısında saha değiştirirler. İkinci yarının başındaki başlama atışı, müsabakanın başlangıcında başlama atışını kullanmayan takım tarafından kullanılır.Uzatma bölümleri için kura atışı yeniden yapılır ve 10:1 kuralı uzatma bölümleri için de geçerlidir.

10:2 Her golden sonra oyun, golü yiyen takımın kullanacağı başlama atışı ile devam eder (9:2 2. Parag.).

10:3 Başlama atışı, hakemin düdük işaretinden sonra üç saniye içerisinde (13:1a), sahanın ortasından ve her iki yana doğru 1,5 metrelik tolerans aralığından her yönde kullanılabilir. Atışı kullanacak oyuncunun bir ayağı top elinden çıkıncaya kadar orta çizgiye basılı olmalıdır (13:1a, Açıkl. No: 7).Başlama atışını kullanacak takımın oyuncuları hakemin düdük işaretinden önce orta çizgiyi geçemezler (15:1, 2. ve 3. Parag.).

10:4 Uzatma devreleri dahil her devrenin başında başlama atışının kullanılabilmesi için oyuncular kendi oyun alanlarında bulunmalıdırlar.Bununla beraber, gol sonrasında başlama atışı kullanılırken rakip takımın oyuncuları sahanın her iki yarısında da olabilirler.Her iki durumda da rakip oyuncular atışı kullanacak oyuncudan en az 3 m uzaklıkta olmalıdır (15:7).

KURAL-11: KENAR ATIŞI
11:1 Kenar atışı topun kenar çizgileri tamamen aştığı veya kendi dış kale çizgisini aşmadan önce en son savunma oyuncuları tarafından temas edildiğinde verilir
11:2 Kenar atışı, hakemin düdük işareti olmadan (15:3b), topun kenar çizgisini aşmasına neden olan takımın rakibi tarafından kullanılır.
11:3 Kenar atışı topun kenar çizgisini aştığı yerden veya dış kale çizgisini aşmışsa, aştığı taraftaki köşeden kullanılır

11:4 Top atışı uygulayan oyuncunun elinden çıkıncaya kadar bir ayağı kenar çizgiye basılı olmalıdır. Atışı uygulayacak oyuncu topu yere koyup tekrar alamaz, süremez ve atış sonrası tekrar dokunamaz (13:1a).

11:5 Kenar atışı uygulanırken rakip oyuncular atışı uygulayacak oyuncudan en az 3 m uzaklıkta olmalıdır.Kenar atışının kullanılacağı yerle kale sahası çizgisi arasındaki mesafe 3 m den az ise savunma oyuncuları kale sahası çizgisi önünde durabilirler.

KURAL-12: KALECİ ATIŞI
12:1 Kaleci atışı, top kaleci tarafından kale sahasında kontrol edildiğinde (6:5) veya dış kale çizgisi dışına çıkmadan önce en son hücum oyuncuları veya kaleci tarafından oynandığında verilir.Yukarıdaki pozisyonların her ikisinde de top oyun dışı kabul edilir ve kaleci atışına karar verildikten sonra, atış kullanılıncaya kadar, atışı kullanacak takımın oyuncularından herhangi biri hata yaparsa 13:3 uygulanır.

12:2 Kaleci atışı hakemin düdük işareti olmadan (15:3b), kale sahasından oyun alanı yönünde kullanılır.Kalecinin attığı top kale sahası çizgisini geçince, kaleci atışı kullanılmış sayılır.Rakip takımın oyuncuları kale sahası çizgisinin hemen önünde durabilirler ancak top kale sahası çizgisini geçmeden topa dokunamazlar.

12:3 Kaleci atışı kullanıldıktan sonra top bir başka oyuncuya dokunmadan, kaleci topa tekrar dokunamaz (5:7, 13:1a).

KURAL-13: SERBEST ATIŞ
13:1 Prensip olarak hakemler aşağıdaki durumlarda oyunu durdurur ve serbest atışla tekrar başlatır.
a) Hücumun top kaybetmesini gerektiren kural ihlalleri olduğunda (4:2 - 3, 4:5 - 6, 5:6 - 11, 6:2a - b, 6:4, 7:2 - 4, 7:7 - 8, 7:10, 8:8, 10:3, 11:4, 12:3, 13:7 - 8, 14:4 - 7 ve 15:2 - 5).

b) Savunmanın yapmış olduğu kural ihlalleri hücumun top kaybetmesine neden olduğunda (4:2 - 3, 4:5 - 6, 5:5, 6:2b, 6:4, 6:7b, 7:8, 8:8).

13:2 Hakemler, serbest atış kararı ile oyunu durdurmaktan kaçınarak devamlılığı sağlamaları gerekir.Hücum eden takımın kural ihlalinden ötürü savunma takımı hemen topa sahip olmuşsa (13:1a), hakemlerin serbest atış kararı vermemeleri gerekir.Benzer olarak, savunmanın kural ihlalinden ötürü hücumdaki takım topu kaybetmiyorsa veya hücumuna devam edemeyecek duruma gelmiyorsa (13:1b), hakemler oyunu durdurmamalıdır.Bireysel cezayı gerektiren kural ihlalleri varsa ve oyunun durdurulması rakip için dezavantaj teşkil etmiyorsa, hakemler oyunu hemen durdurabilirler. Diğer durumlarda bireysel cezanın, pozisyonun sonuna kadar geciktirilmesi gerekir.4:2 - 3 veya 4:5 - 6 kurallarındaki durumlar saat hakemi tarafından sinyalle anında bildirilmesi gerektiğinden, bu kuralların ihlali durumunda 13:2 uygulanmaz ve oyun hemen durdurulmalıdır (Açıkl. : 9 2. Parag.).

13:3 13:1a – b kurallarının ihlali topun oyun dışında olduğu durumlarda olursa oyun, durdurulmasını gerektiren atışla yeniden başlar.

13:4 13:1a – b kurallarındaki pozisyonlarda, top oyunda olduğu zaman oyunun yeniden başlatılması için durdurulduğu yerden serbest atış kullanılır. Kural ihlali olmadığı düşünülen durumlarda ise:
a) Oyun durdurulduğu zaman bir takım topa sahipse topun o takımda kalması gerekir
b) Top hiçbir takımın kontrolünde değilse, tekrar en son oynayan takıma verilmesi gerekir,
c) Topun tavana veya sabit bir cisme çarpması sonucu oyun kesilmişse, en son oynayan takımın rakibine verilmesi gerekir.13:2 kuralında belirtilen avantaj durumu 13:4 te uygulanmaz

13:5 Topa sahip olan takım aleyhine verilmiş serbest atış varsa, hakem düdük çaldığı anda topa sahip olan oyuncu topu hemen bulunduğu yere bırakmalıdır (16:3e).

13:6 Serbest atış hakemin düdük işareti olmadan (15:3b) ve prensip olarak ta ihlalin olduğu yerden uygulanır

13:4a – b kurallarında açıklanan durumlardaki serbest atışlar, prensip olarak oyun kesildiğinde topun bulunduğu yerden ve hakemin düdük işareti ile kullanılır. 13:4c deki serbest atış ise topun tavana veya sabit bir cisme çarptığı yerin altından ve hakemin düdük işareti ile kullanılır.Savunma takımının oyuncu veya yöneticisinin yapmış olduğu ihlalden ötürü müsabaka gözlemci veya hakem tarafından durdurulmuşsa ve bu durum sözlü uyarı veya disiplin cezasını gerektiriyorsa ve de topun bulunduğu yer daha avantajlı ise, serbest atış topun bulunduğu yerden kullanılır.4:2 – 3 veya 4:5 – 6 da belirtilen hatalı oyuncu değişimi veya fazladan oyuncunun oyun alanına girmesi gibi nedenlerden ötürü oyun saat hakemi tarafından durdurulmuşsa önceki paragrafta belirtilen ayrıcalık burada da uygulanır.7:10 da belirtilen pasif oyun nedeniyle oyun durdurulmuşsa, serbest atış oyun durdurulduğunda topun bulunduğu yerden uygulanmalıdır.Önceki paragraflarda belirtilen prensiplere rağmen serbest atış kale sahası içerisinden ve rakip takımın serbest atış koridorundan kullanılamaz. Böyle bir durum olduğunda atış yerinin, pozisyonun olduğu yere en yakın ve bu sınırlı alanların dışına alınması gerekir

Yorum:Serbest atışı gerektiren pozisyon savunma takımının serbest atış çizgisinde ise, atış tam yerinden kullanılmalıdır. Bununla birlikte, serbest atışın savunma takımının serbest atış çizgisinden daha uzak bir yerden kullanılması gerekirse, atış bu noktaya çok yakın bir yerden kullanılabilir. Serbest atışı kullanacak takım bu atışı kendi serbest atış koridorundan kullanılıyorsa atış noktasından sapma sınırı 3 m ye kadar arttırılabilir.13:5 ihlal edilmişse ve bu ihlal gereği 16:3e ile cezalandırma varsa, serbest atışın kullanılmasına ilişkin yukarıda belirtilen tolerans uygulanmaz ve bu gibi durumlarda serbest atışın tam yerinden kullanılması gerekir.

13:7 Serbest atış kazanan takımın oyuncusu top elinde ve atış için doğru pozisyonda ise, topu yere bırakıp tekrar alamaz veya yere vurup tekrar tutamaz (13:1a).

13:8 Serbest atış uygulanırken top atışı kullanacak oyuncunun elinden çıkmadan önce hücum eden takımın oyuncuları rakip takımın serbest atış koridorunu ihlal edemez

(15:1).Serbest atış süresince hücum eden takımın oyuncularından, serbest atış koridorunda olanların oyuna etkileri varsa, hakemler bu oyuncuları doğru konuma getirmelidirler (15:1). Bu durumda serbest atış hakemin düdük işareti ile kullanılmalıdır (13:1a).Serbest atışın hakemin düdük işareti ile yapılmasını gerektiren durumlarda hücum eden takımın oyuncuları, top atışı kullanacak oyuncunun elinden çıkmadan önce rakibin serbest atış koridorunu ihlal ederse savunma takımı lehine serbest atış verilmelidir

(13:1a). 13:9Serbest atış uygulanırken rakip takımın oyuncuları atışı kullanacak oyuncudan en az 3 m uzaklıkta olmalıdır. Serbest atış, savunma takımının serbest atış çizgisinden kullanılıyorsa, savunma oyuncularının kendi kale sahası çizgisinin hemen dışında durmaları gerekir.

KURAL-14: 7 METRE ATIŞI
14:1 Aşağıdaki durumlarda 7 m verilir
a) Sahanın neresinde olursa olsun, rakip takımın yönetici veya oyuncuları tarafından belirgin bir gol fırsatı engellendiğinde
b) Belirgin bir gol fırsatı olduğunda gereksiz düdük veya sinyal varsa..“Belirgin bir gol fırsatının" tanımlanması için Açık. No: 8’e bakınız.
c) 9:1 deki yorum hariç belirgin bir gol fırsatı, oynama hakkı olmayan birisi tarafından engellendiğinde

14:2 14:1a da olduğu gibi, bir ihlale rağmen hücum oyuncusu vücut ve top kontrolünü sağladıktan sonra, belirgin gol şansını kaybetse bile 7 m kararı verilmez.Olası bir 7 m pozisyonunda hakemler, 7 m kararının gerçekten belirgin ve gerekli bir karar olduğundan emin oluncaya kadar, pozisyona müdahale etmemeleri gerekir. Hücum oyuncusu savunma oyuncuları tarafından kural dışı olarak engellenmesine rağmen gol şansını devam ettiriyorsa, 7 m kararının verilmesi için belirgin bir neden yoktur. Buna karşılık, savunmanın kural ihlalinden ötürü, oyuncu gerçekten top veya vücut kontrolünü kaybederse ve belirgin gol fırsatı ortadan kalkarsa 7 m kararı verilir.

14:3 Hakemler 7 m kararı verdiklerinde mola almalıdırlar (2:2).

14:4 7 m atışı saha hakeminin düdük işaretinden sonra 3 sn içinde kale yönünde kullanılır (13:1a).

14:5 7 m atışı sırasında top, atışı kullanan oyuncunun elinden çıkmadan önce bu oyuncu 7 m çizgisine basamaz ve bu çizgiyi geçemez (13:1a).

14:6 7 m atışından sonra, top kaleci veya kale direklerine dokunmadıkça, atışı yapan oyuncu veya takım arkadaşları tarafından topla oynanamaz (13:1a).

14:7 7 m atışı kullanılırken, top atışı yapan oyuncunun elinden çıkıncaya kadar takım arkadaşları serbest atış çizgisinin dışında durmak zorundadır. Bu kuralın ihlali durumunda atışı kullanan takım aleyhine serbest atış kararı verilir (13:1a).

14:8 7 m kullanılırken top, atışı yapan oyuncunun elinden çıkıncaya kadar, rakip takım oyuncuları serbest atış çizgisinin dışında ve 7 m çizgisinden en az 3 m uzaklıkta durmalıdır. Bu kuralın ihlali durumunda atış golle sonuçlanmazsa 7 m atışı tekrarlanır (13:1a).

14:9 7 m atışı kullanılırken top, atışı yapan oyuncunun elinden çıkmadan kaleci, 4 m sınır çizgisini geçerse ve gol olmazsa atış tekrarlanır (1:7, 5:12).

14:10 7 m atışını kullanacak oyuncu top elinde ve atışı kullanmak için doğru pozisyonda ise kalecinin değişmesine izin verilmez. Bu pozisyonda değişmeye teşebbüs etmek sportmenlik dışı davranış olarak cezalandırılır (8:4, 16:1d ve 16:1c).

KURAL-15: ATIŞLARIN UYGULANIŞI İLE İLGİLİ GENEL AÇIKLAMALAR (BAŞLAMA ATIŞI, KENAR ATIŞI,KALECİ ATIŞI, SERBEST ATIŞ VE 7 METRE ATIŞI)
15:1 Atış kullanılmadan önce top, atışı kullanacak oyuncunun elinde olmalıdır.Bütün oyuncular atış için uygun pozisyonda olmalıdır. 10:3’ün 2. Parag. hariç, top atışı kullanacak oyuncunun elinden çıkıncaya kadar oyuncular kendi pozisyonlarında kalmalıdırlar.Atış öncesindeki yanlış pozisyonlar düzeltilmelidir (13:8 2. Parag. ve 15:7).

15:2 Kaleci atışı hariç, atış kullanılırken, atışı kullanacak oyuncunun bir ayağı sabit ve zeminle temas halinde olmalıdır (13:1a). Diğer ayak kaldırılabilir ve tekrar yere konulabilir

15:3 Hakemler aşağıdaki durumlarda oyunu yeniden başlatmak için düdük çalmalıdır
a) Başlama (10:3) veya 7 m (14:4) atışları kullanılırken
b) Kenar atışı, kaleci atışı veya serbest atışlarda ise aşağıdaki durumlarda.
• Mola sonrası oyunu yeniden başlatmak için,
• 13:4’de belirtilen serbest atışla oyunu yeniden başlatmak için
• Atışların uygulanması sırasındaki gecikmelerde
• Oyuncuların hatalı pozisyonları düzeltildikten sonra,
• Sözlü uyarı veya uyarıdan sonra.Düdük işaretinden sonra atış, 3 sn içerisinde kullanılmalıdır

15:4 Top atışı kullanacak oyuncunun elinden çıktığı anda, atış kullanılmış sayılır.Atış kullanılırken, atışı kullanacak oyuncunun takım arkadaşları topu tutamaz veya topa dokunamaz (13:1a).

15:5 Atış kullanıldıktan sonra top, bir başka oyuncu veya kale direklerine dokunmadıkça, atışı kullanan oyuncu topa tekrar dokunamaz (13:1a).

15:6 Kendi kalesine atılamayacağı için kaleci atışı hariç (12: 2), bütün atışlar golle sonuçlanabilir

15:7 Atışın hemen kullanılması hücum eden takım için avantaj yaratıyorsa; başlama atışı, kenar atışı ve serbest atışın kullanılması sırasında savunma oyuncularının hatalı pozisyonları hakemler tarafından düzeltilmemelidir. Dezavantaj söz konusu ise düzeltilmelidir (15:3b).Savunma oyuncularının hatalı pozisyonlarına rağmen hakemler, atışın kullanılması için düdük çalarsa, bu oyuncular pozisyona müdahale etme hakkına sahip olurlar.Rakip oyuncu; atışı kullanacak oyuncunun çok yakınında durarak atışın kullanılmasını engeller veya etki ederek geciktirirse uyarılır. Bu davranışın tekrarında zaman cezası verilir (16:1c ve 16:3f).

KURAL-16: CEZALAR
16:1 Aşağıdaki durumlarda ihtar verilebilir:
a) 8:3 gereği “Arttırmalı Ceza” ile cezalandırma hariç, 5:5 ve 8: 2 kurallarında belirtilen faul ve benzeri ihlallerde,Aşağıdaki durumlarda ihtar verilmelidir
b) Arttırmalı olarak cezalandırılan faullerde (8:3),
c) Atışların uygulanışı sırasında rakip tarafından yapılan ihlallerde (15:7),
d) Sporcu veya takım yöneticisinin sportmenlik dışı davranışlarında (8:4),
Bir oyuncuya birden fazla, bir takıma ise üçten fazla ihtar verilemez.Zaman cezası almış bir oyuncuya daha sonra ihtar verilemez.Takım yöneticilerine birden fazla ihtar verilemez.

16:2 İhtar hatalı oyuncuya veya yöneticiye ve masa hakemlerine sarı kart yukarıya kaldırılarak gösterilmelidir (Hakem El İşareti No:13; Sarı Kart 9 x 12 cm ölçülerinde olmalıdır).

16:3 Aşağıdaki durumlarda zaman cezası verilmelidir:
a) Oyun alanına hatalı giriş veya hatalı oyuncu değişiminde (4:5 – 6),
b) Arttırmalı olarak cezalandırılan faullerin tekrarında (8:3),
c) Oyun alanı içinde veya dışında, oyuncunun sportmenlik dışı davranışlarının tekrarında (8:4),
d) 16:1d gereği yöneticilerden herhangi biri ihtar aldıktan sonra aynı takımın yöneticilerinden birinin sportmenlik dışı davranışları tekrarlamasında (8:4),
e) Topa sahip olan takım aleyhine verilen serbest atış kararından sonra, topa sahip olan oyuncunun topu atması veya yere bırakmaması durumunda (13:5),
f) Rakip tarafından uygulanan atışlar sırasında yapılan ihlallerin tekrarında (15:7),
g) Oyun süresince bir oyuncunun veya takım yöneticisinin diskalifiyesine bağlı olarak (16:8 2. Parag.),
h) Bir oyuncuya zaman cezası verildikten hemen sonra ve oyun tekrar başlamadan aynı oyuncu tarafından yapılan sportmenlik dışı davranışlarda (16:12),
Yorum:Faullerin tekrarında veya sportmenlik dışı davranışlar nedeniyle genellikle zaman cezası verilmesi gerektiği b, c ve d maddelerinde belirtilmesine rağmen, oyuncu önceden ihtar almamış ve takımının üç ihtar hakkı dolmamış olsa bile yapılan bazı ihlallerde hakemler hemen zaman cezası verme hakkına sahiptirler.
Benzer olarak, önceden ihtar almamış olsalar bile, takım yöneticilerine de zaman cezası verilebilir. 16:3b gereği, takım yöneticisine zaman cezası verildiğinde takım yöneticisi yedek bankında kalarak görevine devam eder, ancak takımı 2 dk süresince bir oyuncu eksik oynar

16:4 Hakem mola aldıktan sonra, zaman cezasını oyuncu ve masa hakemlerine Hakem El İşareti No:14 ile bildirmelidir.

16:5 Zaman cezası daima iki dakikalık oyun süresi içindir ve aynı oyuncuya verilecek üçüncü zaman cezası diskalifiyeyi gerektirir (16:6g).Zaman cezası alan bir oyuncunun cezası dolmadan oyuna katılmasına ve yerinin bir başka oyuncuyla doldurulmasına izin verilmez.Zaman cezası, oyunu yeniden başlatan düdükle başlar.Zaman cezası oyunun birinci devresinde dolmamışsa ikinci devrede de devam eder. Aynı durum normal oyun süresinden uzatma bölümüne geçişte ve uzatma bölümü süresincede geçerlidir.

16:6 Aşağıdaki durumlarda diskalifiye verilmelidir:
a) Oynama hakkı olmayan oyuncu oyun alanına girerse (4:3),
b) Takım yöneticilerinden herhangi biri zaman cezası aldıktan sonra (16:3d) sportmenlik dışı davranışta bulunursa (8:4),
c) Rakibin sağlığını tehlikeye sokan faullerde (8:5),
d) Oyun alanı içinde veya dışında bir oyuncu veya takım yöneticisinin ağır sportmenlik dışı davranışlarında (8:6),
e) Müsabaka öncesi veya devre arası gibi oyun süresi dışında kalan zamanlarda oyuncunun saldırıda bulunması durumunda (8:7, 16:13b,d),
f) Takım yöneticisinin saldırısında (8:7),
g) Aynı oyuncuya üçüncü kez verilen zaman cezasında (16:5),
h) Takım yöneticisi veya sporcuların sportmenlik dışı davranışlarının devre arasındaki tekrarında (16:13d),

16:7 Hakem mola aldıktan sonra, diskalifiye kararını (Hakem El İşareti No:13) oyuncu veya yöneticiye ve masa hakemlerine kırmızı kartı kaldırarak göstermelidir; kırmızı kart 9 x 12 cm ölçülerinde olmalıdır

16:8 Sporcu veya yöneticinin diskalifiyesi daima oyunun kalan süresi için geçerlidir. Diskalifiye edilen sporcu veya yönetici oyun alanını ve yedek bankını hemen terk etmelidir. Bu sporcu veya yöneticinin takımıyla herhangi bir şekilde iletişim kurmasına izin verilmez.Oyun alanında olsun veya olmasın, oyun süresince sporcu veya yöneticinin diskalifiyesi, takımı için zaman cezasını gerektirir. Bu durum takımın oyun alanındaki oyuncu sayısının bir oyuncu eksileceği anlamındadır (16:3g). Oyuncunun 16:12 ye göre diskalifiyesi, oyun alanındaki oyuncu sayısının 4 dk süre için eksilmesini gerektirir

16:9 Aşağıdaki durumlarda ihraç verilmelidir:
Oyuncunun oyun süresince (16:13 1. Parag. ve 2:6), 8:7’de tanımlanan saldırıları oyun alanı içinde veya dışında yaptığında

16:10 Hakem mola aldıktan sonra, ihraç kararını oyuncuya ve masa hakemlerine Hakem El İşareti No:15 ile göstermelidir

16:11 İhraç, oyunun kalan bölümü için geçerlidir ve takım bu süreyi bir oyuncusu eksik tamamlamalıdır. İhraç edilen oyuncu oyun alanını ve yedek bankını hemen terk etmelidir ve bu oyuncunun yerine başka oyuncu sokulamaz. Bu oyuncunun takımıyla herhangi bir şekilde iletişim kurmasına izin verilmez.İhraç kararı hakemler tarafından müsabaka raporuna yazılarak yetkililere bildirilmelidir (17:11).

16:12 Oyun yeniden başlatılmadan önce sporcu veya yönetici art arda birden fazla hata yaparsa ve bu hatalar farklı cezaları gerektirirse, prensip olarak en ağır ceza verilmelidir. Bu durum genellikle hatalardan biri saldırı olduğunda olur.Bu nedenle aşağıdaki durumların tümünde takım 4 dakika eksik oynamalıdır:

a) Zaman cezası alan bir oyuncuya, oyun yeniden başlamadan önce sportmenlik dışı davranışından ötürü ikinci zaman cezası verilirse (16:3h); ikinci zaman cezası oyuncunun üçüncü zaman cezası ise diskalifiye edilir,
b) Doğrudan veya üçüncü zaman cezasından ötürü diskalifiye edilen bir oyuncunun, oyun yeniden başlamadan önce yaptığı sportmenlik dışı davranışlarından ötürü takımının daha fazla cezalandırılması gerekiyorsa, takım 4 dk eksik oynar,

c) Zaman cezası alan bir oyuncunun, oyun yeniden başlamadan önce yaptığı ağır spor dışı davranışından ötürü diskalifiye edilmişse (16:6d), her iki ceza birleştirilir ve takım 4 dk eksik oynar (16:8 2. Parag.),
d) Doğrudan veya üçüncü zaman cezasından ötürü diskalifiye edilen bir oyuncunun, oyun yeniden başlamadan önce ağır sportmenlik dışı davranışlarından ötürü takımının daha fazla cezalandırılması gerekiyorsa takım 4 dk eksik oynar,

16:13 b hariç diskalifiye, bir takımın mevcut oyuncu veya yönetici sayısını eksiltir. Bu nedenle iki dakikalık süre dolduktan sonra, takım oyun alanındaki oyuncu sayısını tekrar tamamlayabilir.Prensip olarak diskalifiye sadece, verildiği müsabakanın kalan süresi için geçerlidir. Diskalifiye hakemlerin gözlemledikleri olayların sonucu olarak dikkate alınır. Bir yönetici veya oyuncunun diskalifiyesi müsabaka sonrası yaptırımları gerektirmez. Ancak Açıkl. No: 6 a veya d maddelerine giren ağır sportmenlik dışı davranışlar (16:6d) veya (16:6e - f) deki saldırılar müsabaka raporunda belirtilmelidir (17:11).

16:13 16:1, 16:3, 16:6 ve 16:9 kurallarında tanımlanan durumlar genellikle oyun süresince verilmesi gereken cezaları kapsar. Burada belirtilen “Oyun Süresi” uzatma bölümü ve molaları kapsar fakat devre aralarını kapsamaz (2:8).Takım yöneticisi veya oyuncularından birinin, müsabakanın oynanacağı yerde ancak oyun süresi dışında, sportmenlik dışı davranışta, ağır sportmenlik dışı davranışta veya saldırıda bulunursa aşağıdaki gibi cezalandırılmalıdır:

Müsabaka Öncesi:
a) Sportmenlik dışı davranışta ihtar verilir (16:1d).
b) Ağır sportmenlik dışı davranış veya saldırı durumunda diskalifiye edilir (16:6d - f) ancak takım müsabakaya 12 oyuncu ve 4 yönetici ile başlayabilir
Devre Arasında:
c) Sportmenlik dışı davranışta ihtar verilir (16:1d),
d) Sportmenlik dışı davranışların tekrarında ve ağır sportmenlik dışı davranışlarda veya saldırı durumunda diskalifiye verilmelidir (16:6b,d – f,h), oyun süresince verilmesi gereken ve 16:3c - d belirtilen cezalar burada verilmez.Devre arasında verilen diskalifiye, takımın ikinci devreye eksik saha oyuncusu ile başlamasını gerektirmez
Müsabaka Sonrası:
e) Rapor yazılır

KURAL-17: HAKEMLER
17:1 Her müsabaka için eşit yetkilere sahip iki hakem görevlendirilmelidir. Yazı ve saat hakemleri bunlara yardımcı olurlar.

17:2 Hakemler müsabakanın oynanacağı yere geldikleri andan terk ettikleri ana kadar, oyuncuların davranışlarını denetlerler

17:3 Hakemler müsabakayı başlatmadan önce oyun alanının, kalelerin ve topların kontrolünden sorumludur ve müsabakanın hangi topla oynanacağına karar verirler (Kural 1 ve 3:1).Ayrıca hakemler; her iki takımın formalarının uygunluğunu, takım listelerini ve oyuncuların teçhizatlarını kontrol ederler. Değişme alanındaki oyuncu ve yönetici sayılarını ve takım sorumlusunun kim olduğunu belirlerler. Hatalar düzeltilmelidir (4:1-2, 4:7-9).

17:4 Kura atışını hakemlerden biri, diğer hakem ve her iki takım kaptanının önünde yapar (10:1).

17:5 Müsabakanın başında hakemlerden biri “Saha Hakemi” olarak yerini alır.Saha hakeminin başlama atışı düdüğüyle müsabaka başlar (10:3).Diğer takım topa sahip olduğu zaman saha hakemi, savunma yapan takımın kale çizgisi dışında yerini alır.Diğer hakem, müsabakanın başında savunma yapan takımın kale çizgisi dışında “Kale Hakemi” olarak başlar. Savunma takımı topa sahip olduğunda bu hakem saha hakemi olur.Hakemler müsabaka süresince zaman zaman pozisyon değiştirmelidirler

17:6 Prensip olarak müsabaka aynı hakemler tarafından yönetilmelidir.Hakemlerin görevi, müsabakanın kurallara uygun olarak oynanmasını sağlamaktır ve hatalı davranışları cezalandırmalıdırlar (13:2, 14:2).Herhangi bir nedenle hakemlerden biri müsabakaya devam edemeyecek durumda kalırsa, diğer hakem müsabakaya yalnız devam eder. (IHF ve Kıta Federasyonları için bu duruma yönelik kurallar düzenlemiştir).

17:7 Kural ihlallerinde iki hakemde aynı takımın cezalandırılması, ancak farklı cezaların verilmesi düşüncesinde iseler, ağır olan ceza verilmelidir

17:8 Kural ihlali olduğunda veya top oyun alanı dışına çıktığında, iki hakemde hangi takımın topa sahip olacağı konusunda farklı düşüncede iseler, aralarında yapacakları görüşme sonrası verecekleri karar uygulanır. Karar vermek için görüşme yapmazlarsa saha hakeminin kararı uygulanır.Mola zorunludur. Hakemler arasındaki görüşmeden sonra belirgin hakem el işareti verilir ve oyun düdükle yeniden başlar (2:8f, 15:3b).

17:9 Her iki hakem de; golleri, uyarı, zaman cezası, diskalifiye ve ihraç cezalarını yazmakla sorumludur

17:10 Her iki hakem de oyun süresinin kontrolünden sorumludur. Oyun süresi konusunda anlaşmazlık olursa, hakemlerin kararı geçerlidir (2:3).

17:11 Hakemler müsabakadan sonra müsabaka cetvelinin doğru doldurulduğunu kontrolden sorumludur.16:8 4. paragrafında belirtilen diskalifiyeler ve (16:11) de belirtilen ihraçlar müsabaka raporuna yazılmalıdır

17:12 Hakemlerin gözlemlerine dayanarak verdikleri kararlar son kararlardır.Kural dışı kararlara itiraz edilebilir.Oyun süresince takım sorumluları hakemlerle görüşme hakkına sahiptir
17:13 Her iki hakem de müsabakayı durdurma veya tatil etme yetkisine sahiptir.Müsabaka tatil edilmeden önce devamı için her türlü çaba gösterilmelidir

17:14 Siyah kıyafet öncelikle hakemler içindir

KURAL-18: SAAT VE YAZI HAKEMLERİ
18:1 Prensip olarak saat hakemi; oyun süresini, molaları ve zaman cezası alan oyuncuların ceza sürelerini takip etmekten sorumludur.Benzer olarak yazı hakemi; müsabaka cetvelinin doldurulması, goller, müsabaka başladıktan sonra gelen oyuncuların oyuna katılmasından ve listede olmayan oyuncuların kontrolünden sorumludur.Yedek bankındaki yönetici ve oyuncuların sayıları, oyuncuların oyun alanına giriş ve çıkışlarının kontrolü gibi durumlar masa hakemlerinin sorumluluğundadır.Gerektiğinde müsabakanın durdurulması talebini genel olarak saat hakeminin yapması gerekir.Yukarıda belirtilen sorumluluklarla ilgili olarak masa hakemlerinin müdahalesi için gereken açıklamalar Açıkl. No: 9 da verilmektedir

18:2 Skorbord yoksa, saat hakemi özellikle duraklamalarda, ne kadar sürenin oynandığını her iki takımın yöneticilerine bildirmek zorundadır.Otomatik bitiş sinyali veren skorbord yoksa, saat hakemi devre ve müsabakanın bitiş sinyalini vermekten sorumludur (2:3).IHF müsabakalarında her takım için en az üç oyuncunun zaman cezalarını gösteren skorbord yoksa, saat hakemi zaman cezası almış her oyuncu için forma numarasını ve zaman cezasının bitişinin yazılı olduğu bir kartı masanın üzerinde göstermelidir.Hentbol, Hentbol kuralları, Hentbol oyunu, Hentbol oyun kuralları, Hentbol saha ölçüleri, Hentbol oyunun kuralları, Hentbol ve kuralları, Hentbol saha ölçüleri ve oyun kuralları, Hentbol oyun kuralları ve saha ölçüleri, Hentbol kuralları nelerdir, Hentbol oyununun kuralları, Hentbolda oyun kuralları,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim