Hakkında Bilgi

Hepatit B Nedir

Hepatit B nedir
Kan yoluyla bulaşan ve karaciğer rahatsızlıklarına yol açan bir tür virüstür. Hepatit B, karaciğer iltihabı anlamına gelen hepatit hastalığının etkeni olan virüslerden bir tanesidir. Bu virüs, esas olarak karaciğerde yerleşir, orada çoğalır ve zamanla karaciğeri tahrip edecek boyutlara ulaşabilir.

Gözlenebilen hastalık belirtileri :
*Aşırı halsizlik ve yorgunluk hissi
*İştah kaybı
*Bulantı
*Kusma
*Deride ve göz aklarında sararma
*İdrar renginde koyulaşma
*Karın ağrısı
*Karaciğer bölgesinde hassasiyet, olarak özetlenebilir.

Hepatit B virüsü bulaştıktan sonra üç yol izler:
1-Kişinin immün sistemi (bağışıklık sistemi) kuvvetli ise vücudunda virüse karşı antikor denilen koruyucu maddeler oluşur ve belirli bir düzeyde kalır, artık kişi doğal olarak aşılanmıştır, tam şifa ile iyileşmiştir. Ömür boyu Hepatit B’den korunacaktır.

2-Oluşan bu koruyucu antikorlar, eğer ki olması gereken düzeye ulaşamaz ise kişi taşıyıcı olarak kalacaktır, henüz kendisi hasta değildir fakat potansiyel virüs saçıcısıdır, çevresi için hastalığın yayılmasında büyük bir tehlike oluşturur. Taşıyıcılar için risk yıllar sonra başlayabilir. Taşıyıcı kişi karaciğer kanserine aday olabilir veya organ hasarı ile karaciğer yetmezliğine girebilir.

3-Kişide koruyucu antikorlar hiç oluşamaz, herzaman virüs güçlü durumdadır, vücut virüse yeniktir, karaciğer fonksiyonları bozuktur, karaciğer enzimleri yüksektir, kişi aktif hastadır, hızla karaciğer yetmezliğine gider veya hastalık yıllara yayılır zamanla karaciğer yetmezliğine ya da karaciğer kanserine dönüşür.
Karaciğer vücudu toksik maddelerden temizleyen, sindirimde görevli safrayı sentezleyip kana veren, vücutta görevli pek çok taşıyıcı proteinleri sentezleyen ana organdır. Karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasında da çok önemli görevleri vardır.

Bu virüs karaciğer dokusunu oluşturan hücreleri tutar, bu hücreler zamanla fonksiyonlarını yapamaz hale gelir, yukarıda bahsettiğimiz yollara göre karaciğeri zedeleyebilir ve tek tek hücre ölümü başlayabilir, sonrasında karaciğer doku kaybı gelişebilir. Sonuçta organ hasar görür.
Hepatit B, kan yoluyla ve çok sıklıkla da yakın temasla (tükürük, ter,cinsel organ sıvıları) bulaşır. Derideki bir çatlak yada açık yara ile temas eden bir damla kan yada tükürük bile hastalığın bulaşması için yeterli olabilmektedir. Taşıyıcı anneden bebeğine de doğum esnasında bulaşabilir.

En önemli ve yaygın bulaşma yolu korumalı da olsa cinsel ilişkidir, çünkü ter ve tükürük gibi vücut sıvılarıyla dahi geçişleri olabilmektedir. Kan ve kan ürünlerinin nakli, kirli enjektörlerin kullanımı, yeterli sterilizasyonun yapılmadığı cerrahi girişimler, kuaför ve berberlerdeki iyi sterilize edilmemiş manikür ve pedikür setleri, tıraş bıçakları, makaslar, steril olmayan aletlerle yapılan sünnet, kulak delme işlemleri ve ortak kullanılan diş fırçaları Hepatit B virüsünün bulaşmasına sıklıkla aracılık etmektedir.

Hepatit B Risk Grupları:
1.Hepatit B’li anneden doğan bebekler
2.Ev içinde Hepatit B hastası yada taşıyıcısı olanlar
3.Birden fazla kişi ile cinsel ilişkisi olanlar
4.Eşcinseller
5.Kan ve kan ürünleri kullananlar
6.Hemodiyaliz hastaları
7.Damar içi ilaç bağımlıları
8.Sağlık personeli
9.Toplu halde bulunulan yerlerde (okullar, kreşler, kışlalar, yurtlar, huzurevleri v.s.) yaşayanlar risk gruplarını oluştururlar.

Hepatit B’den en etkili korunma yolu da aşılanmadır.Koruyuculuğu %90-95’tir. Eğer koruyucu düzeyde antikor titresi elde edilmişse koruyuculuk %100’e ulaşır. Aşılama,taşıyıcılara veya aktif hasta olanlara yapılamaz.
Aşılama kararı, doktorlar tarafından istenen belirli tetkiklerden sonra verilebilir.

Biyoloji, hepatit b, hepatit b nedir, hepatit b ne demek, hepatit b hakkında, hepatit b ile ilgili bilgiler, hepatit b hakkında bilgi, hepatit b ne demektir, hepatit b anlamı, hepatit b ile ilgili bilgi,
farmasi katalog
Eitim ve gretim Eitim ve gretim