Hakkında Bilgi

Hindi Oyunu

CULLUK (HİNDİ) OYUNU
Güvabaşında oynanan bu oyunda dört, beş kişi yer alır. Oyunda bir kaç kişi culluk olur ve dört elli olmak üzere yere çökerler, bunların üzerine geniş bir battaniye örtülür. Oyunculardan bir kişi "culluk çobanı" bir kişide "culluk sahibi" olur. Çoban elinde bulunan sopa ile cullukları yayıyor gibi ortalıkta dolanır. O arada cullukların sahibi, culluklar iyi beslenmiş mi diye kontrol etmek için çıkıp gelir. Çobana:
-Şu çullukları bir öttür de bakıyım iyi beslenmişler mi? der.
Çoban eğilerek battaniyenin altına girer ve önce kendisi güçlü bir sesle "gulu gulu...." diye ses çıkararak öter. Arkasından culuklar zayıf bir sesle ötmeye başlarlar. Cullukların sahibi, Cullukların iyi ötmediğini görerek, çobana:
-Culluklar üşümüş, iyide beslenmemişler. Üzerinde ki ceketini çıkarda üzerlerine ört, der.
Çobanda ceketini çıkartarak örter. Culluk sahibi bırakıp gider. culluk sahibi gittikten sonra çoban elinde bulunan sopa ile:
-Niye iyi ötmüyorsunuz?
diyerek cullukları bir güzel döver. Bir süre sonra cullukların sahibi yeniden gelir ve aynı şekilde cullukları öttürmesini ister. Culluklar iyi ötmezse, culluk sahibi yeniden çobandan cullukların üzerine, çobanın üzerinden bir giysisini örtmesini ister. En son gelişinde çobandan aynı şeyi tekrar yapmasını ister ve culluklar iyi ötmezse, bir atlet ve donla kalmış olan çobana:
-Şu cullukların yanına bir giriver bakayım, der.
Çobanın battaniyenin altına girmesiyle beraber, battaniyenin altında bulunan culluklar, çobanın üzerine atlar ve ellerinde bulunan boya ile kendilerini durmadan döven çobanın her tarafını bir güzel boyayarak onu cezalandırırlar.

Düğünlerde oynanan oyunlar, Hindi oyunu nedir, Hindi oyunu ne demek, Hindi oyunu hakkında, Hindi oyunu nasıl oynanır, Hindi oyununun oynanışı, Düğünlerde oynanan oyunlar nelerdir, Düğün oyunları, Düğünlerde hangi oyunlar oynanır, Düğünlerde oynanan geleneksel oyunlar, Düğünde oynanan oyunlar,

farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim