Hakkında Bilgi

Hz. Ebubekir Dönemi

Hz. Ebubekir Dönemi
Hz.Muhammet kendisinden sonra yerine kimin geçeceğini belirtmemişti. Onun ölümünden sonra çıkan tartışmalarda Hz.Ebubekir halife seçilmiştir. Bu arada HZ. Muhammed’in ölümü üzerine İslam dünyasında iç karışıklıklar yaşanmaya başladı.

Bunlar;
Arabistan’da dinden dönme olayları
Yalancı peygamberlerin ortaya çıkması
İslamiyeti yeni kabul eden Yemen ve Umman gibi yerlerde kabilelerin zekat vermek istememesi

HZ.Ebubekir Halid Bin Velid komutasındaki islam ordularını Yemen’e göndererek yalancı peygamberleri ortadan kaldırdı ve sarsılan islam birligini yeniden sağlamış oldu.Zekat vermek istemeyenlerin isyanlarını bastırarak onları cezalandırdı.

HZ.Ebubekir halife olduğu sırada Sasani devleti cöküş içindeydi.HZ.Ebubekir sasanilerin egemenliğindeki Irağa ordular gönderdi.Bu orduların başarıları sonucu Hire beyliği osmanlı Devletine bağlandı.

İslamiyeti Arabistan dışına da yaymayı amaçlayan HZ.Ebubekir Bizans egemenliğindeki Suriye’ye ordular gönderdi.Yermük’te bizans ile yapılan savaşı müslümanlar kazandı ve böylece Suriye’nin kapıları müslümanlara açılmış oldu.

HZ.Ebubekir döneminin önemli olaylarından biri Kur’an-ı kerim’in toplanarak kitap haline getirilmesidir.

HZ.Ebubekir 634 yılında hastalandı ve namaz kıldırma görevini HZ.Osman’a verdi. Aynı yıl 63 yaşında vefat etti.

Hz. Ebubekir, Hz. Ebubekir Dönemi hakkında bilgi, Hz. Ebubekir Dönemi ile ilgili bilgi, Hz. Ebubekir Dönemi kısa bilgi, Hz. Ebubekir Dönemi nedir,
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim