Hakkında Bilgi

İleri Yaş Gebelik

İleri Yaş Gebelik
Günümüzde ileri yaşta çocuk sahibi olmak isteyen kadınların sayısı artmıştır. Kadının yaşı ilerledikçe yumurtalıkların fonksiyonları yavaşlar ve yumurtalar yaşlanır dolayısı ile gebelik elde edilmesi zorlaşır. Otuzbeş yaştan sonra her menstruel siklusta ovulasyon (yumurtlama) olmayabilir. Yaş ilerledikçe Down Sendromu gibi kromozomal hastalıkların görülme olasılığı ve düşük ihtimali artar.

İleri yaş gebeliklerde hipertansiyon, kalp problemleri, preeklempsi (gebelik zehirlenmesi), diabet daha sık görülür. Gebelik öncesi dönemden itibaren iyi takip edilirse ileri yaştaki birçok kadın sağlıklı çocuk sahibi olabilir.

Tübal cerrahi geçirmiş, endometriozis hastalığı veya myomları olan kadınlara ve diabet, kalp hastalığı, hipertansiyon gibi sağlık problemleri olan kadınların mümkün olduğu kadar erken bebek sahibi olmaları önerilir.

Hamilelik, Gebelik, İleri Yaş Gebelik, İleri Yaş Gebeliğin Hamileliğe Etkileri, İleri Yaş Gebelik Ne Demek, İleri Yaş Gebelik Nedir, İleri Yaş Gebelik ve Down Sendromu, İleri Yaş Gebeliğin Zararları, İleri Yaş Gebelik hakkında bilgi, İleri Yaş Gebelik ile ilgili bilgi,
Farmasi eylül kataloğu 2018 incele
Eitim ve gretim Eitim ve gretim