Hakkında Bilgi

İnternetin olumlu ve olumsuz yönleri

İNTERNETİN OLUMLU YÖNLERİ
Her şey doğru ve orantılı kullanıldığı zaman, işlevini tam anlamıyla yerine getirir. Son zamanlarda, internetin çocuklar veya gençler üzerindeki olumsuz etkisinden söz edilir oldu. Yerinde ve bilinçli kullanım olduğu sürece, zararlı etkilerin yok olacağından eminim. Buda bireylerin karakter yapısıyla orantılıdır. İnternet, sınırsız her türlü doğru ve yanlış bilgiye sahip, birçok yazıyla ve görselliklerle doludur. Yanlışlar her zaman vardır. Olacaktır da. Ama, yanlışların içerisinden doğru olan güzel şeyleri alıp, çıkarmak en doğrusudur. Yanlış yüzünden, doğru olan şeyleri de zan altında bırakmak, asilce bir düşünce biçimi olamaz.

İnternet sayesinde, birçok bilgiye ulaşma imkanı buluyoruz. Kişi sınırlarını bildiği sürece, sınır dışına çıkmaz. Sınırların dışına çıkan insanlar yüzündende, diğer internet kullanıcılarını bilgi veya görsellikten yoksun bırakmakta, adil bir davranış biçimi olamaz. İnternet günümüzde tutulan ve her kesime hitap edebilecek kadar geniş bir bilgi ve görsellik ağıdır. Tıpkı bir çiçek bahçesi gibi. Her türlü renkte ve türde çiçek bulunur misali bilgi bulunmaktadır.

İnternetin kendi açımdan olumlu yönlerini saysam bitmez. Bilinçli bir kullanıcı olarak. Burada kendi üzerimde gözlemlediğim, olumlu yönlerinden bahsetmek isterim. Bazı duyduğum sözlerin farklı bir yanını göstermek adına. Ama, ilk önce şu konuyu bir açıklamak isterim. Yalnız ve boş insanlar internete başvururlar diye bir söz kulaklarıma takılıyor. İnternetteki yalnızlık veya boş insan, neye göre değerlendirilir bunu anlamış değilim. Düşünün, dünyanın her köşesinden insan kitleleri, aynı anda kullanabiliyor. Bunların içerisinde yaşlılar, gençler ve çocuklar, yani her yaştan insan var.

Örneğin yaşlıları ele alalım. Tek başına yaşayan veya kimsesi olmayan yaşlılar var dünyada. Bunlar yalnız. Buradaki yalnızlık, hayattan elini tamamıyla çekmiş, soyutlamış olma durumumu, yoksa hayatta kimsesinin kalmaması durumumu. İşte! Yalnızlık kavramı, internet kullanımında nasıl belirsiz bir hal aldı. Kullanılan cümlelerin, yerinde bir anlam ifade ederek kullanılması ve internetten bilinçli şekilde faydalanan kişilerinde aynı kefeye koyulmamasıdır. Yaşlıların yanında, gençler ve çocuklar içinde bu durum geçerli olmalıdır. Buradaki tek ayrıntı, her zaman savunduğum, her şeyde olduğu gibi, bilinçli kullanımdır. Bu yüzden; dünyanın birçok yerindeki yalnız insanların, bir şeyler öğrenmek adına interneti kullanmalarını düşünüyorum. Ve bu sözün böyle bir anlam ifade etmesinden üzüntü duyuyorum.

İnternet sayesinde, bilmediğim birçok bilgiyi, bu zamana kadar izini kaybettiğim arkadaşlarımı, akrabalarımı buldum. Merak ettiğim, ufkumun gelişmesine yardımcı olabilecek birçok konuyu öğrendim. İşimle ilgili, kişilerle iletişimimi sağladım. Bazen ruhumu dinlendirmek adına, bir doğa resmine bakarak müzik eşliğinde ya da müziksiz bedenimi dinlendirmeme yardımcı oldu. Benim; burada tek vurgulamak istediğim, internetten yararlanan, ama; işine gelmediği zaman bilinçli kullanan kişilerinde, bu boş insanlar sıfatı altında ithamda bırakılmasıdır. Benim gibi düşünen birçok kullanıcı vardır. Buna eminim. Böyle düşünenler adına, bu düşüncelerimi paylaşmak istedim. Yani; aynayı bu sözü söyleyenlere döndürdüm

İNTERNETİN OLUMSUZ YÖNLERİ
Daha önceden sitemde internetin olumlu yönleriyle ilgili yazı yazmıştım. Bu konuya farklı bir yönden değinmiştim. Şimdi ise internetin olumsuz yönleriyle ilgili yazmak istedim. Kendi düşündüklerim, gözlemlediklerim, gelen aramalar ve yorumlar sonucunda.

İnternetin olumsuz yönlerini yine kendi düşüncelerim ile anlatmak istiyorum. İnternet gelişen teknoloji ile birlikte günümüz çağının en büyük kitle iletişim araçlarından biridir. Yararları olduğu kadar, zararları ve yanlışları da mevcuttur.

Bende bir internet kullanıcısı olarak bu konuyla ilgili, ilk önce beni rahatsız eden ve sanırım ki, belirli bir kültüre sahip bireyleri de rahatsız eden bir düşüncemi paylaşmak istiyorum.
Cinsellik: Bu konu normal hayatımızda özel hayat kavramına girdiği gibi, internet kullanımında da yadsınamayacak, göz ardı edilemeyecek kadar büyük bir ahlak kavramı içerir.
Bazen siteme gelen aramalardan ya da internette bir şeyler ararken öyle acayip ve ahlak kavramı olmayan kelimelere ve cümlelere rastlıyorum ki, örf ve adetlerimizi yitirdiğimiz izlenimine varıyorum.
Cinsellik konusu öyle güçlü ve öyle ince nüanslar isteyen bir konudur ki, internette bunun ulu orta akraba ile ilişkiye ve hatta aile içi enses ilişkiye varabilecek kadar yazılar yazılması ya da aramalar yapılması günümüz toplumunda, interneti kullanan her yaşta insanı rahatsız edebilecek kadar karşılaşmak istemedikleri bir konu, bir olgu, hatta bir tabu olmalıdır.

Oysaki cinsellik hayatımızın her döneminde bilgi verici, insanı hayata hazırlayıcı nitelikte konular içermelidir. Böyle konular internette yok mudur? Tabiî ki vardır. Ama ben farklı bir boyuttan baktırmak istedim sizlere.
Şöyle bir göz gezdiriyorum. Bazen bir şarkı dinlemek ya da video izlemek istiyorum. Tam izlemeye kalktığım anda o videonun altında sanatçılara, şarkıcılara ya da kendine ait videoyu internete yükleyen kişiler hakkında öyle küfürler ediliyor ve yazılıyor ki, bırakın dile gelmeyi, nasıl olurda bir insan tanısın veya tanımasın başka bir insan hakkında namus ve ar’ı göz ardı edip böyle saçmalıklar yazar ve düşünür. Garip bir duygu olsa gerek.
Bu yazıları yazan kişiler bir gün bir yerde bu yazılarla ilgili veya bu yazılara benzer sözlerle karşılaştıkları, kendilerine ve yakınlarına söylendiği anda namus bekçisi kesilirlerken, nasıl olurda başka bireylerde namus ve onur kavramını yok sayarlar.

Galiba bir kesim örf ve adetlerimizi edep, ayıp kavramını, hatta toplumumuzu unutarak kendince bu saçmalıklar, bu gereksiz sözler ve yazılar peşinden koşmaktadır.

Düşünün ki, küçük bir çocuk interneti kullanıyor. Kullanması yasak mı? Tabiî ki hayır. Sonra biz büyükler küçüklere kızıyoruz. Nerden öğrendin bu sözleri ya da konuşma tarzını diye. Bütün bunlara birazda bizler sebep olmuyor muyuz? Ne hakkımız var. Biz büyüklerin yüzünden bir konu aramak için interneti kullanmak, ondan yaralanmak isteyen çocuğu, ailesi tarafından cezalandırılmaya. Biliyorsunuz ki, yasaklar insana hep cazip gelir. Ailesi tarafından internet kullanımı sınırlanan ya da yasaklanan bir çocuğu dışarıya bizler kendi elimizle teslim etmiyor muyuz?

Galiba küçüklerimize güzel, iyi, doğru ve kültürden yoksun bir gelecek bırakmak üzereyiz. Bu konu her yaşta insanın internet kullanımı etkileyebilecek kadar büyük bir olumsuzluk örneğidir. Kişi ne kadar bilinçli ve kültürlü olursa olsun böyle saçma sapan kurulan cümlelerle karşılaşmaktan memnunluk duymaz.

İnternet, İnternetin olumlu ve olumsuz yönleri, İnternetin yararları ve zararları, İnternetin faydaları, İnternetin faydası, İnternetin faydaları nelerdir, İnternetin zararları, İnternetin zararı, İnternetin zararları nelerdir, İnternet ne işe yarar, İnternet yararlımıdır, İnternet zararlımıdır, İnternet hakkında, İnternet ile ilgili bilgiler,
Farmasi eylül kataloğu 2018 incele
Eitim ve gretim Eitim ve gretim