Hakkında Bilgi

Işık kirliliği nedir

Ziyaretçi tarafından sorulmuş soru, Cevaplandı.

Işık kirliliği nedir
Gerekmeyen yerlerin aydınlatılması, gereğinden fazla aydınlatılma yapılması, gözü yorar ve görmeyi olumsuz etkiler Buna ışık kirliliği deriz. Işık Kirliliği her çeşit etkisiz aydınlatmayı kapsar. Bunların başlıcaları şunlardır:

Işık Tecavüzü (ya da ışık taşması) : Işığın istenmeyen ya da gerekmeyen yeri aydınlatması.

Göz Kamaşması: Gözün alışık olduğu aydınlatma düzeyini aşıp görme yetisinin bozulması ve nesnenin görünürlüğünün kaybolması. Eğer ışık kaynağı, aydınlattığı nesneden daha belirgin ise aydınlatma kötüdür.

Dikine Işık: Doğrudan gökyüzüne giden ışık. Sözün tam anlamıyla boşa giden, uzayda kaybolan ışıktır. Astronomlar ve gökyüzünü seyretmek isteyen herkes için en kötü ışık Kirliliği budur. Işığın atmosferdeki tozlar ve moleküller tarafından saçılması sonucu göğün doğal parlaklığının bozulmasına, artmasına neden olur. Kamaşma ve ışık tecavüzü yaratan armatürler dikine ışık da gönderirler. Şehirlerin üstünde uçaktan görülen ışık denizi, çoğunlukla yukarıya doğru yanlış yönlendirilmiş ışıklardır.

Aşırı Miktarda Işık: Belli bir işin yapılması için gereken aydınlatma miktarını aşan ışık. Fazla ışık her zaman iyi aydınlatma demek değildir.

Işık kirliliği, Işık kirliliği hakkında bilgi, Işık kirliliği ile ilgili bilgi, Işık kirliliği nedir,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim