Hakkında Bilgi

İslamcılık Nedir

İslamcılık Nedir
II. Abdülhamid'in, hem Balkanlardaki "Panislavizm"i etkisiz duruma sokmak, Müslüman toplulukların devletten ayrılmalarını engelleme düşüncesi hem de içeride siyasal rakiplerinin halk içindeki gücünü kırmak istemesi.

İslamcılığın Amacı
İslâmın ilk dönemindeki değerleri XX. yy. başlarına taşıyarak Türk toplumunu içinde bulunduğu bunalımdan kurtarmak.

İslamcılığın Düşüncesi
İslam, tüm ilerlemelerin anahtarıdır. Kuralları doğru uygulanırsa gelişmiş milletlerin seviyesine ulaşılabilir.

İSLAMCILIK
İslam, selamdan gelir; tanrı'ya teslimiyet; Hz.Muhammed'çe kurulmuş ve yayılmış din, Muhammed peygamberin ümmetinden olan kimse, Müslüman, Müslümanlık, İslam anlamında kullanılır. İslamcılık buradan gelir. Pan İslamizm de denilir. Osmanlı İmparatorluğu'nda Osamnlıcılık'tan sonra en güçlü akımdır.

Osmanlığı İmparatoru bütün müslümanların dinsel başkanıydı. Bu nedenle politika ve dinsel gücü kendinde birleştiriyordu. Düşünce adamları, sanatçılar, hep bu yünde düşünmek ve eser vermek zorundaydılar. Mehmet Akif, özlediği yeni düzeni belli bir ulus için değil, yine imparatorluğun bir başka türlü ifadesi olan "İslam Ümmeti" içinde düşünüyordu. Milliyetçi düşüncelerin babası sayılan Zİya Gökalp bile, ideolojisini hem ümmet kavramına, hemde ırk gibi vatan sınırlarını aşan verilere bağlamakla yine imparatorluk düzeni içinde düşünmüş oluyordu. İslamcılara göre milliyetçik'le, Türkçülük akımlarını savunmakla, İmparatorluğun birliği sağlanamazdı.

islamcılık, islamcılık nedir, islamcılık ne demek, islamcılık ile ilgili bilgiler, islamcılık hakkında bilgi, islamcılık ne demektir, islamcılık anlamı, islamcılık özellikleri, islamcılık hakkında kısa bilgi
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim