Hakkında Bilgi

İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Teknikeri Mesleği ve Özellikleri

İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Teknikeri Mesleği ve Özellikleri
Bir itfaiye teşkilatının üyesi olarak, yangınlara karşı önlem alınmasını sağlayan, yangın söndürme ve yangından can ve mal kurtarma çalışmalarında bulunan, yangın dışında doğal afetler sonucu meydana gelen olaylarda arama, kurtarma ve ilkyardım müdahaleleri yapan kişidir.

GÖREVLER

- Yangınlara karşı önlem alınmasını sağlar,

- Yangına yol açabilecek nedenlerin araştırılması faaliyetlerinde bulunur,

- Yangın sırasında canlıların veya eşyaların yangın yerinden dışarıya çıkarılmasını sağlar,

- Yangın yerinden kurtarılan kişilere gerekirse ilkyardım müdahalesinde bulunur,

- Ağır yaralı kişilerin, kişiye zarar verilmeyecek şekilde taşınmasını sağlar,

- Sel, deprem, fırtına gibi doğal afetler sonucu meydana gelen olaylarda arama ve kurtarma çalışmalarında bulunur,

- Yaklaşılması veya girilmesi için özel teçhizat gereken yerlerde mahsur kalan canlıların kurtarılmasını sağlar,

- İtfaiye erleri arasındaki koordinasyonu sağlar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

- Su tankı, hortum, kurtarma ipi,

- Miğfer, el feneri,

- Aspiratör, merdivenli araç, ısıya dayanıklı giysiler.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

İtfaiyecilik ve yangın güvenliği teknikeri olmak isteyenlerin;

- İnsanlara yardım etmeyi seven,

- Yükseklik korkusu bulunmayan,

- Normalin üstünde cesarete,

- Çevik ve atletik bir beden yapısına,

- Hareketliliği ve stresi kaldırabilecek bir yapıya sahip,

- Sorumluluk sahibi

kimseler olması gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

İtfaiyeciler, yangın söndürme çalışmaları sırasında yangın yerinin dışarısında veya içerisinde, kurtarma çalışmaları sırasında ise yangın alanı içerisinde çalışırlar. Genellikle açık havada ve tehlikeli koşullarda (yanma tehlikesi, patlama tehlikesi, enkaz altında kalma tehlikesi, boğulma tehlikesi vb.) görev yaparlar. Çalışma saatleri değişkendir. İtfaiyeciler, çalışma esnasında amirleriyle ve meslektaşlarıyla iletişim ve yüksek düzeyde işbirliği içerisindedirler. Ayrıca olay yerine gelen polis, jandarma ve diğer görevli ve kişilerle iletişimde bulunabilirler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

İtfaiyeciler, belediyelere bağlı itfaiye müdürlüklerinde veya kendi itfaiye teşkilatını kurmuş olan kurum ve kuruluşlarda çalışabilirler. Günümüzde oldukça yaygın hale gelen trafik kazaları, orman yangınları, sel, deprem, fırtına gibi olaylarda iyi eğitim almış, olaylara yerinde ve seri müdahaleler yapabilen bir itfaiye teşkilatına her zaman gereksinim duyulmaktadır. Bu şekilde iyi bir eğitim almış itfaiyecinin iş bulma olanağı yüksektir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Meslek eğitimi üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının "İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği" programında verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

- Meslek liselerinin Acil Tıp Teknisyenliği, İlk Yardım ve Acil Bakım Teknisyenliği programlarından mezun olanlar “İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

- Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA-1)” puanı almaları gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim süresince öğrenciler, Matematik, Kimya, Davranış Bilimleri, Temel Strüktür, Yapı Bilgisi, Araç ve Malzeme Bilgisi ,Spor Eğitim Bilgisi, Sivil Savunma Bilgisi, Kurtarma Bilgisi, İş Hukuku, Yangın Bilgisi gibi dersler alırlar.

MESLEKTE İLERLEME

“İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde “Sağlık Eğitimi” ve “Sosyal Hizmetler” lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

İtfaiyeciler, çalıştığı kurumlarda Çavuş, Başçavuş, Grup Amiri, Müdür Muavini, Müdür olarak daha yüksek yetki ve sorumluluk sahibi olabilirler.

BENZER MESLEKLER: İlkyardım teknisyenliği.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Eğitim süresince öğrenciler, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun sağladığı kredi ve yurt olanaklarından, ayrıca diğer kamu ve özel kurum ve kuruluşların sağladığı burs imkanlarından yararlanabilirler.

Belediyelere bağlı itfaiye müdürlüklerinde çalışan kişiler 657 sayılı yasaya tabi olarak maaş alırlar. Diğer kuruluşlarda görev yapan itfaiye personelinin ücreti ise çalıştığı işyerinin durumuna göre değişiklikler göstermektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili eğitim kurumları,

- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,

- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.
meslekler ve özellikleri, mesleklerin özellikleri, meslek tanıtımları, itfaiyecilik ve yangın güvenliği teknikeri, itfaiyecilik ve yangın güvenliği teknikeri nedir, itfaiyecilik ve yangın güvenliği teknikeri ile ilgili bilgiler, itfaiyecilik ve yangın güvenliği teknikeri bilgi, itfaiyecilik ve yangın güvenliği teknikeri hakkında bilgi, itfaiyecilik ve yangın güvenliği teknikeri olmak için, itfaiyecilik ve yangın güvenliği teknikerinin görevleri, itfaiyecilik ve yangın güvenliği teknikerinin özellikleri, itfaiyecilik ve yangın güvenliği teknikeri mesleği, meslek tanıtımı,
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim