Hakkında Bilgi

İznik Gölü Hakkında Bilgi

İznik Gölü Hakkında Bilgi
İznik Gölü, Marmara Bölgesi'nin güneydoğusunda, Bursa ilinin sınırları içerisinde kalan Türkiye'nin 5. büyük gölü, Marmara bölgesinin en büyük gölüdür. Eskiçağda Askania adıyla anılan göl.

Bugünkü adını kıyısındaki İznik kasabasından alır. Gemlik Körfezi'nin doğusunda bir çukur alanın ortasındadır. Yüzölçümü 298 km², denizden yüksekliği 85 m'dir. Genişliği en dar yerinde 11 km, doğu-batı doğrultusunda uzunluğu 32 km'dir. Derinliği kuzeyden güneye doğru artan gölün en derin yeri 65 m'dir. Gölün suyu tatlıdır. Artık sularını batı kenarındaki kum ve çakıl yığınları arasından sızarak Garsak Deresi'yle Gemlik Körfezi'ne boşaltır. Kış ve ilkbahar mevsimlerinde yükselen suları yaza doğru alçalır ve sonbaharda en düşük düzeyine ulaşır. Gölün suyu tuzsuz olmakla birlikte tarlaların sulanması için elverişli değildir. En çok sazan balığı yetiştirilir. Çevresi zeytinlikler, bağlar, meyve ve sebze baçeleriyle kaplıdır.

türkiyenin gölleri, türkiyedeki göllerimiz, İznik Gölü, İznik Gölü, İznik Gölü hakkında, İznik Gölü ile ilgili bilgiler, İznik Gölü bilgi, İznik Gölü hakkında bilgi, İznik Gölü ile ilgili bilgi, İznik Gölü hangi bölgededir, İznik Gölü hangi bölgemizdedir, İznik Gölü hangi ilimizdedir, İznik Gölü hangi şehirdedir, İznik Gölünün özellikleri, İznik Gölü nerededir, İznik Gölü nerde, İznik Gölüne nasıl, İznik Gölü tanıtımı,
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim