Hakkında Bilgi

Kadınlarda Menopoza Karşı Kalsiyum

Kadınlarda Menopoza Karşı Kalsiyum
Belli bir yaştan sonra kadınlarda kemik erimesi başlar, bu kadınlar için en büyük sağlık sorunlardan biridir ve kadınların bu olumsuz durumu çook ciddiye alması ve zamanında önlemlerini alması gerekiyor. Aksi takdirde ilerleyen zamanlarda zor anlarla karşılaşmaları işten bile değill.

Kadınlarda Menopoz dönemiyle beraber daha çook kalsiyum kazannma telaşı başlar.
hakksız sayılmazlar. Menopoz sonrasında artan kemik kırılganlığı riski ile (osteoporoz) mücadele etmek için bedene yeteri kadar kalsiyum kazanndırmak gerekiyor. Çünkü kemiğe dayanıklılık kazanndıran, yani çimento işlevi gören minerallerin başında kalsiyum geliyor.

Kalsiyum yalnız sağlam kemikler için lazım bir element de değill. Kalbinizin tıkır tıkır çalışması, sinir iletilerinizin yürütülebilmesi, kaslarınızın düzgün çalışabilmesi için de kalsiyuma ihtiyaç var. Uzmanlar kan basıncının dengede kalabilmesi için de kalsiyumdan zengin Beslenmek gerektiğini söylüyor. Kalsiyumdan eksik Beslenmek bazı kanserleri (örneğin kalın bağırsak kanserlerini) tetikleyebiliyor. Yine kalsiyum az kullanılırsa kilo almanız kolaylaşıyor.

NE KADAR ALMALI?
Hangi yaşta, ne zaman, ne kadar kalsiyuma ihtiyaç duyduğunun net bir rakamsal değeri ise yok. Doğruyu söylemek lazım biz doctor (hekim)lar bile sağlıklı ve güvenli kalsiyum miktarının ne olduğu konusunda tam olarak bilgi sahibi değilliz.

Diğer taraftan kalsiyumdan zengin Beslenmenin osteoporozdan ne kadar koruduğu konusu da net değill. Mesela besinlerle çook az kalsiyum kazannan Hindistan ya da Japon yaşlılarında kalça kırığıyla karşılaşma olasılığı, her gün 1000 mg.dan fazla kalsiyumu vücuduna dâhil etmeyi başaran ıskandinav kadınlarından daha az! Bununla birlikte bir denge noktasında buluşmak, yani azından kaçınıp çoğu için de aşırı çaba göstermek yerine günde ortalama 500 ila 750 mg kalsiyumu vücuda kazanndırmaya çalışmak en doğru yol gibi görünüyor.

YOĞURTSUZ OLMAZ!
Kalsiyumdan zengin besinlerin başında süt ve süt ürünleri geliyor. Bir kase yoğurtta 300-400 mg civarında kalsiyum var. süt de güçlü bir kalsiyum kaynağı. Bir bardak süt 300 mg civarında kalsiyum ihtiva ediyor.

Peynirin her türü kalsiyumdan zengin, sert peynirlerde daha fazla kalsiyum var. Kalsiyumla zenginleştirilmiş kahvaltı gevrekleri özellikle büyüme çağı çocuuk(pale)ların ve yaşlıların kalsiyum eksikliğini karşılamada güçlü seçenekler olabilir. Bakliyat grubu yiyecekler ve bademde de bol miktarda kalsiyum var.

Prensip olarak yeteri kadar süt, yoğurt veya peynir tüketiyorsanız kalsiyum yönünden ciddi bir problem yaşamayacağınız anlaşılıyor. Menopoz sonrası ek kalsiyum ihtiyacı konusunu fazla abartmamak ve eğer destek olarak kalsiyum kullanmak gerekiyorsa doğru miktarı belirlemek için bir doctor (hekim)dan yardım istemek gerekiyor.
menopoz, menopoz hakkında bilgi, menopoz ile ilgili bilgi, menopoza karşı, kadınlarda menopoza karşı, kadınlarda menopoza karşı neler yenmeli, kadınlarda menopoza karşı yiyecekler,
farmasi aralık kataloğu 2018
Eitim ve gretim Eitim ve gretim