Hakkında Bilgi

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Kadınlarda Saç Dökülmesi Hakkında Bilgiler
Bayanlarda saçların % 95’inin üzerinde kaybın gözlendiği durumda en sık rastlanan saç dökülmesi türü androjenik alopesidir. Baba yada anneden kalıtımla kazanılan büyük bir genetik yatkınlık vardır. Bu durumda saç dökülmesinin sebebi dihidrotestosteron ya da DHT olarak adlandırılan (bütün kadın ve erkeklerin ürettiği erkek hormonları ) ve 5-alfa redüktaz enzimi tarafından etkinleştirilen bir kimyasaldır.

Saç dökülmesinin farklı türleri vardır özellikle erkeklerde yoğun bir şekilde rastlanır. Saçta genel bir zayıflama görülmesine rağmen saç kaybının genellikle başın üst ve yan kısımlarında yoğunlaştığı gözlenmektedir. Bu durum genellikle menopoz ile birlikte daha da kötüye gider.

Kadınlarda saç kaybının diğer bir ortak nedeni alopecia areata olarak adlandırılan ve popülâsyonun %2 sinden fazlasını tehdit eden, doğuştan gelen bir bağışıklık sistemi problemidir. Burada, saç köklerine beyaz kan hücreleri hücum eder. Ardından kökler çok küçülür ve saç üretimi ciddi bir şekilde yavaşlar, bu nedenle aylar hatta yıllarca görünür bir saç gelişimi olmayabilir. Bir süre sonra, saç hastalıklı bölgelerde eskisi gibi uzayabilir ya da hiçbir yerde uzamayabilir.

Bayanlarda saç dökülmesi ile ilgili efsaneler
• İki X kromozomun tam bir kadın olmadığın anlamına gelir.
• Saçlarınızı çok sık yıkamanız saç dökülmesine yol açar.
• Çok taramanız ya da fırçalamanız saç dökülmesine neden olur.
• Fön ve perma kalıcı dökülmeye neden olur.
• Şapka ya da peruk kullanmak da bir nedendir
• Saçlarınızı tıraş ettirmeniz daha zayıf büyümelerine neden olur.
• Başınızın üzerinde doğrulmanız dökülen saçlarınızın tekrar çıkmasına yardımcı olur.
• Çok çalışan bir beynin getirisidir.
Mucize tedavilerin farkına varın
İnternette araştırma yapın, ilginç bitki losyonlarından mekanik cihazlara kadar kelliğe karşı birçok mucize tedaviye rastlayacaksınız.
Değişimi ve onunla yaşamayı kabullenebilirsiniz. Peruk, saç güçlendiriciler gibi yüzeysel tedavileri ya da ilaç terapilerini deneyebilirsiniz. Son fikir saç protez cerrahisidir.

İlaç tedavileri
Yüksek kan basıncına karşı keşfedilen ilk ilaç minoxidil dir, bazı insanlarda saç gelişiminin zayıflaması gibi bir yan etkisi olduğu tespit edilmiştir. Şimdi ise kafa derisine direkt uygulanabilen bir losyon mevcuttur. Hiç kimse ne şekilde etki ettiğini bilmemekte ve herkes için etkili olduğu söylenememektedir. Çalışmalar, ilaç kullanımının 18 ve 45 yaş arasındaki bayanların %20 sinde ılımlı bir etki gösterirken, %40 ında ise en azından saçların yeniden gelişimi için tecrübe edinildiğini göstermektedir. Daha çok gençlerde görülen erken saç dökülmelerinde etkilidir. Büyük bir dezavantajı ise ne kadar süreceğini bilmeden yada yeniden saçının çıkana kadar minoxidil kullanmaya devam etmek zorunda olmanızdır.

Diğer bir ilaç olan finasteride in, prostat kanserine karşı kullanılmasının yanı sıra erkeklerde saç dökülmesi konusunda da etkili olduğu gözlenmiştir.

Cerrahi
Saçı onarmak adına uygulanan cerrahi teknikler son yirmi yılda müthiş bir gelişim gösterdi fakat bu konuda dikkatli bir şekilde karar almak gerekiyor.
İki temel seçenek var:
• Saç nakli - genellikle başın arka tarafı gibi bölgelerden alınan saç kökleri zayıf bölgelere uygulanır. Bazı cerrahlar iğne kullanırlar. Bayanların saçı tümüyle daha fazla dökülse de, bu teknik mümkün değildir. Yapay saçların naklinde ise çok az başarı gözlenmiştir.
• Kafa derisini yüzme - kafa derisinde hala saç olan bölgeleri esnetmek için aletlerle cilt altına girilir, sonra gereğinden fazla saçsız olan kısımlar çıkarılır. Alternatif olarak, saçlı olan kafa derisi kısımları baş etrafında yer değiştirilebilir.

Önemli tavsiyeler
• Bayanlarda saç kaybının bazı nedenleri geçicidir - genel sağlık kontrolü yaptırın ve sabırlı olun.
• Ailenizde saçları dökülmüş bir bayan olup olmadığını araştırın ne kadar risk altında olduğunuz konusunda bir fikir edinmiş olun.
• Ümit veren ürünler için hak iddia etmeyin. Bayanlarda saç dökülmesi için bir tedavi bulunmamaktadır.
• Bazı bayanlar saç ve peruk gibi yüzeysel ürünler kullanarak bunun üstesinden gelmektedir - siz de kendi tarzınızı bulana kadar azmedin.

Kadınlarda Saç Dökülmesi, Kadınlardaki Saç Dökülmesinin Nedenleri, Kadınlarda Saç Dökülmesi Belirtileri, Kadınlarda Saç Dökülmesi Tedavisi, Kadınlardaki Saç Dökülmesi, Kadınların Saçları Neden Dökülür, Kadınlarda saç dökülmesine karşı, saçı dökülen kadınlar,
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim