Hakkında Bilgi

Kafein Nedir

Kafein nedir
Kahve taneleri ve çay yapraklarında bulunan, merkezi sinir sistemi üzerinde uyarıcı etkisi olan, fosfodiesteraz aktivitesini engelleyen bir pürin alkaloittir. Kafein kahve, çay, kola, çikolata gibi yiyeceklerin içinde bulunan ve vücutta bağımlılık yaratan bir maddedir. Bağımlılık yaratma mekanizması kokain ve eroin gibi amfetaminlerle aynı olmakla birlikte onlar kadar etkili değildir. Bağımlılık yaratmasının yanısıra uyku açıcı ve enerji verici iki etkisi daha vardır.

Bir çok kafein bağımlısında uykusuzluk çok belirgin değildir. Yani kahveyi çok az tüketen biri, bir fincan kahve içince o gece uyuyamamaktan yakınır. Oysa hergün 5-10 fincan kahve içen biri bunu hissetmez. Kafein etkisini, bağımlısının uyumasına değil de derin uyumasına mani olarak gösterir.

Gıdalardaki kafein oranları:
Bir fincan kahvede yaklaşık 100 mg kafein vardır. Aynı miktar çayda ise kafein miktarı 70 mg, 100 gr sütlü çikolatada kafein miktarı 20 mg iken bir kutu kola da 50 mgdır.

Kafein Nedir
Çay ve kahvede küçük miktarlarda bulunan bir uyarıcı. Kafein sinir sistemini uyarır ve yorgunluğu giderir. Bu nedenle fazla miktarda çay ya da kahve içmek bazı kimselerde uykusuzluğa yol açar. Normal ölçüde alınırsa, alışkanlık yaratmadığı gibi zararlı da değildir. Bir fincan kahve ancak 50 rng. kafein içerir. Oysa bir doz uyarıcı ilaçta 300 mg. kafein vardır. Bu nedenle küçük bir fincan kahvenin etkisi çok olmaz.

Kafeinin vücut üzerindeki en önemli etkileri şunlardır: Kalbi uyararak, kalp atışlarının artmasına sebep olur; solunumu güçlendirir ve bu nedenle uyuşturucu ilaç zehirlenmelerinde çok kullanılır. Ayrıca fikirlerin çağrışımını ve beynin çalışmasını kolaylaştırıcı bir özelliği vardır. Kafein hızlı fakat sürekli olmayan bir etki gösterir ve çoğunlukla vücutta birikmez.Kafein, Kafein nedir, Kafein ne demek, Kafein hakkında bilgi, Kafein anlamı,
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim