Hakkında Bilgi

Karaciğerin Görevi

Karaciğer Yapısı ve Görevleri
Yaşamımız için son derece büyük önem taşıyan kanı, vücudun en uç noktalarına yorulmadan taşıyan, kılcal damarlardır. Dokuların derinliklerine girdikçe incelen kılcaldamarların çeperleri toplardamar ve atardamar çeperlerinden çok daha incedir. Geçirgen yapıları sayesinde dokular ile kan arasında solunum gazları, su, çeşitli mineraller, tuzlar, besinler, atıklar, hormonlar ve savunma elemanları sürekli hareket halindedirler.
Karaciğerdeki kılcal damar çeperleri, diğer kılcal damarlardan farklı olarak, koruyucu bir tabaka olan "bazal tabaka"dan yoksundurlar. Aslında "yoksun" kelimesini kullanmak doğru değildir. Çünkü burada bilinçli bir "yoksunluk" söz konusudur. Diğer organlarda "bazal tabaka" bulunurken, karaciğerdeki kılcal damarlarda bu oluşumun bulunmaması sayesinde, damarlardan gelen kan, hemen bir sünger gibi emilip karaciğer hücrelerinde işlenerek vücuda oldukça hızlı ve eksiksiz olarak iletilir. Karaciğer, görevine uygun bu yapı sayesinde kanı rahatlıkla dokularına alıp işleyebilir. Bu şekilde ürettiği birçok proteini de kan plazmasına boşaltabilir ve ömrünü tamamlamış kanda dolaşan yaşlı alyuvarları bünyesine alıp yok edebilir.

Karaciğerin Görevleri
Karotenden A vitamini sentezler.
Cinsiyet hormonlarının fazlasını yok eder.
Lenf yapımında görev alır.
Vücudun ısısını ayarlar.
Vücuda su üretir
Antikorların önemli bir kısmını üretir.
Günde yaklaşık olarak 4 su bardağı (1,50kg) safra salgılar.
Yağ, protein ve şeker metabolizmasını düzenler.
Yağ, protein, şeker ve kan yapımı için gerekli olan maddeleri depolar.
Kandaki şeker miktarını ayarlar.
Hormonların görevleri üzerinde etkili olur.
Pıhtılaşmada rol oynayan protrombin ve fibrinojeni üretir.
Yaşlı alyuvar hücrelerini parçalar.
Embriyo döneminde kan hücrelerinin üretimini sağlar.
Kanda bulunan fazla glikozu glikojen halinde depo eder.
D, B, A ve bağırsaklarda sentezlenen, kanın pıhtılaşmasında rol oynayan K vitamini ile; demir, kalsiyum, bakır, protein ve yağları depo eder.

Karaciğer, Karaciğerin Görevleri, Karaciğerin Görevleri Nelerdir, Karaciğerin Görevi, Karaciğer ve Görevleri, Karaciğerin Yapısı, Karaciğerin Özellikleri,
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim