Hakkında Bilgi

Karbonhidratlar

Karbonhidratlar
Karbonhidrat, hem canlının yapısına katılan hem de enerji sağlayan karbon, hidrojen ve oksijen elementlerinden oluşan organik bileşiklerin genel adıdır.
Aktif aldehit veya keton grubuna sahip polihidroksi alkoller veya hidroliz edildiklerinde bu maddeleri veren bileşikler olarak tanımlanabilir.

Bütün canlı hücrelerde bulunur. Doğada genellikle büyük moleküller halindedir. Vücuda alınan bu büyük moleküllerin hücrelere iletilmesi için canlı tarafından sindirilmesi ve uygun molekül büyüklüğüne kadar parçalanması gerekir.

Karbonhidrat çeşitleri

Karbonhidratlar birinci dereceden enerji verici olarak kullanılırlar. Karbonhidratlar en çok Ekmek, makarna, fasulye, patates, kepek, pirinç,tahıl ve hububat içinde bulunurlar. Karbohidratlar > yağlar > proteinlerdir. Karbonhidratlar vucütta en çok bulunan üçüncü besin maddesidir. Açlık anında ilk tüketilen besin maddesidir. Yapıtaşları glikozdur. Depo şekli glikojendir. Kimyasal sindirimi ağızda başlar. DNA, RNA ve ATPnin yapısına katılır. Yulaf, arpa ve buğdaydan yapılmış tahıl ürünleri karbonhidrat içerir.

Sindirim : Karbonhidrat bulunan besinlerin sindirimi ağızda başlar. Ağızdaki tükürük bezlerinin salgıladığı Pityalin(Amilaz) enzimi sayesinde kimyasal sindirim başlar. Aynı zamanda ağızda dişlerimiz sayesinde mekanik sindirim de başlamış olur. Vücudumuzda karbonhidratların kimyasal sindirimi ince bağırsakta pankreas tarafından salgılanan pankreas öz suyu sayesinde biter. Sindirim ağızda başlayarak ince bağırsakta son bulur.

karbonhidrat, karbonhidrat nedir, karbonhidrat ne demek, karbonhidrat neye denir, karbonhidrat hakkında, karbonhidrat ile ilgili bilgiler, karbonhidrat hakkında bilgi, karbonhidrat ne demektir, karbonhidrat anlamı, karbonhidrat özellikleri, karbonhidrat nedir, karbonhidrat hakkında kısa bilgi
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim