Hakkında Bilgi

Kasr-ı Şirin Antlaşması

Kasr-ı Şirin Antlaşması
IV. Murat'ın Bağdat'ı fethinden sonra Osmanlı Devleti ile Safeviler arasında 1639'da imzalanan ve bu günkü Türkiye - İran sınırını belirleyen antlaşma.
IV. Murat sefere çıkarak 1623'ten beri Safevilerin elinde bulunan Bağdat'ı yeniden Osmanlı topraklarına kattı. Bağdat'ın Osmanlılara tarafından geri alınmasından bir süre sonra iki devlet arasında barış görüşmeleri başladı. 13 gün süren müzakerelerin sonucunda 17 Mayıs 1639'da Kasr-ı Şirin antlaşması imzalandı. Bu antlaşma ile Bağdat Basra ve Şehrizor Osmanlılarda kaldı. Revan ise İran'a bırakıldı.
Daha sonraki tarihlerde çıkan Osmanlı - İran Savaşlarında ortaya çıkan sınır meseleleri hep Kasr-ı Şirin antlaşması temelinde çözümlendi.

Osmanlıların yaptıkları antlaşmalar tarihlerine göre

Osmanlıların yaptıkları antlaşmalar, Kasr-ı Şirin Antlaşması, Kasr-ı Şirin Antlaşması hakkında, Kasr-ı Şirin Antlaşması ile ilgili bilgi, Kasr-ı Şirin Antlaşmasıyla ilgili bilgi, Kasr-ı Şirin Antlaşması kısa bilgi, Kasr-ı Şirin Antlaşmasının sonuçları, Kasr-ı Şirin Antlaşmasının tarihi, Kasr-ı Şirin Antlaşmasında alınan kararlar,
farmasi katalog
Eitim ve gretim Eitim ve gretim