Hakkında Bilgi

Keneden Bulaşan Hastalıklar Nedir

Kenelerden Bulaşan Hastalıklar Nelerdir
FSME ve Borrreliose ve Kirim Kongo Ateşi Hastalığının Bulaşmaması için nelere dikkat edilmelidir,

Keneler her bölgede ve her insanda değişik hastalıklar yayabilirler. Avrupa'da kene ısırığından sonra ortaya çıkan hastalıkların başlıcaları FSME ve Borrreliose hastalıklarıdır. Ancak bu demek değildir ki bu hastalıklar sadece Avrupa'da görülür. Ayni şekilde ına Avrupa'da ve Balkanlarda'da rastlanmaktadır.

Bilinmelidir ki; keneler diğer hayvanların üzerinde tüm dünyayı gezebilmektedirler. su anda bilim adamları halen kene ısırıklarının niçin değişik hastalıklara neden olduklarını bilememektedirler. Sonuç olarak su söylenile bilinir ki; keneler dünyanın her yerinde tehlikeli virüsleri insana veya hayvana aktarmakta sonu ölüme kadar gidebilen kalıcı hastalıklara neden olmaktadırlar.

Ancak 0-6 yas çocuklarında ise kene tarafından aktarılan virüsler çok az etkili olabilmektedir. Almanya Stuttgart'ta bilim adamları tarafından yapılan son araştırmada tütünden elde edilen, kene ısırığının etkisini azaltacak asi üzerinde büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Her kene hastalığının değişik tedavi metotları mevcuttur.
Ancak en önemli yapılması gereken

1. Kenenin hızlı bir şekilde fark edilip bas kısmı içeride kalmayacak şekilde vücuttan çıkarılmasıdır.Vücutta kene ile geçen her saniye hastalık riskinin artması demektir.

2. Kenenin bulunabileceği yeşillik alanlara veya su kenarlarına gidildiği zaman kene ve haşere uzaklaştırıcı spreyler vücuda ve kıyafetlere sıkılmasında fayda vardır.

3. Kene ısırmasından hemen sonra 1-2cm kızarıklık oluştuğu zaman doktora veya hastaneye başvurulması önerilir. Kene hastalıkları için gerekli antibiyotik, hap veya serum tedavisine başlanmalıdır.

Her Kene Hastalıklımıdır, Kene, Kene Hakkında, Keneden Bulaşan Hastalıklar Nelerdir, Kenenin Neden Olduğu Hastalıklar, Kırım Kongo Hastalığı, KKKA Ateşi
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim