Hakkında Bilgi

Kirpi Balığı

Kirpi Balığı
Familyası: Kirpibalığıgiller (Diodontidae). Yaşadığı yerler: Genelde denizlerde yaşar. Atlantik ve Hint okyanuslarında boldur. Özellikleri: Vücudu dikenlerle kaplıdır. Tehlike anında vücudunu hava veya su ile şişirerek dikenli yuvarlak bir top haline gelir ve düşmanlarından korunur. Çeşitleri: Kirpi balığı ...(D. hystrix) bu familyanın en iyi bilinen türüdür.

Vücudu dikenle kaplı, sıcak denizlerde yaşayan 30-70 cm boyunda olan bir balık. Top balığı veya kirpi balığı diye de adlandırılır. Vücudu dikenlerle kaplıdır. Düşmanlarını görünce çok esnek olan midesine su alarak şişer. Şayet su yüzeyinde ise midesini hava ile doldurur. Ürkütücü ve dikenli, yuvarlak bir top haline gelerek düşmanlarından kendini korur ve hasımları için tehlikeli bir av halini alır. Ayrıca balıklar dünyasının belki de en yüksek çığlığını atarak düşmanlarını korkutur. Dikenler, pulların özel bir şekil almasıyla meydana gelmiştir. Normal zamanlarda vücuda yapışık olarak dururlar. Dikenlerinin ancak uzun olanları hareket edebilir, kısaları sabit olarak durur. Çene kemiklerinin dişleri tek gaga halinde birbiriyle birleşmiştir.

Bütün ılık denizlerin kıyıya yakın bölgelerinde bulunur. Yumuşakçalar ve mercanlarla beslenir. Okyanus yüzeyinde iken midesini hava ile doldurarak balon gibi şişer ve kendisini su yüzeyinde dalgalara bırakır. Vücutlarını örten zırh gibi kalın derileri açık pas renginde ve esmer lekelidir. Zehirli olduğundan birçok ülkede eti yenmez ise de Japonya’da yenmektedir. Her yıl çok sayıda insanın gıda zehirlenmesinden ölümüne sebeb olmaktadır. Sudan çıkarılırsa hava da emebilir.

Bölge sakinleri kirpi balığının içini temizledikten sonra içine ampul koyarak “Japon Feneri” yapar. Turistlere süs eşyası olarak satıp gelir sağlarlar.

Balık, Balıklar, Kirpi Balığı, Kirpi Balığı hakkında bilgi, Kirpi Balığı ile ilgili bilgi, Kirpi Balığı bilgi,
Farmasi Katalog
Eitim ve gretim Eitim ve gretim