Hakkında Bilgi

Kızılcık Faydaları Nelerdir

Kızılcık Nedir
Kızılcıkgiller familyasından; çoğunluğu çalı veya ağaç halinde odunsu ve bir kaçı da otsu karakterde, kışın yaprak döken veya her zaman yeşil bitki cinsidir. Yaprakları sade, uzun veya kısa saplı, genellikle çatallı tüylüdür. Çiçekleri salkım veya şemsiye şeklindedir. 40 kadar türü vardır. Meyvesi yuvarlaktır. Yurdumuzda yetişen türü sarı çiçekli kızılcıktır. Boyu 7-8 metre kadardır. Çalı şeklinde olanları da vardır. Kış aylarında yapraklarını döker çiçekleri yapraklarından önce açar. Renkleri sarıdır. Yaprakları karşılıklı dizilmiştir. Meyveleri sonbaharda olgunlaşır. 1-1,5 cm boyundadır. Parlak kırmızı renktedirler. Lezzeti buruktur.
Meyveleri şeker, müsilajlı maddeler ihtiva eder. Kabuklarında ise reçineli maddeler, tanen ve müsilaj vardır. Meyveleri yenir veya şurubu yapılır.

Kızılcık Faydaları Nelerdir
Meyveleri ishali keser. Kabızlık yapar. Kabukları ateş düşürür. Ağız paslanmasını giderir. Ağız yaralarını geçirir. Şurubu, vücuda kuvvet verir.
Şifalı Bitkiler, Kızılcık Hakkında Bilgiler, Kızılcık Nedir, Kızılcık ne demek, Kızılcığın Sağlığa Faydaları, Kızılcık Faydası, Kızılcık Neye İyi Gelir, Kızılcığın Yararları, Kızılcığın Faydaları, Kızılcık şerbeti, Kızılcık suyu, Kızılcıklı, Kızılcık nasıl kullanılır, Kızılcığın yararı nedir, Kızılcığın faydaları, Kızılcığın yararları, wwwşifa, Hakkında Bilgiler, Hakkında Bilgi,
Farmasi Katalog
Eitim ve gretim Eitim ve gretim