Hakkında Bilgi

Kohlea nedir

Kohlea nedir
İç kulakta salyongozda bulunan yapıdır. İnsan kohleası çapları gittikçe küçülen 3 kıvrımdan meydan gelmiştir. Üzeri ince bir laminer kemik tabakası ile örtülü olan kohlea temporal kemik içine yerleşmiş durumdadır. Kohleanın iç tarafı salyangozdan farklı olarak tek bir kanaldan oluşmaz.

Bir kemik çekirdek etrafında heliks yapan 3 tane içi sıvı ile dolu tüp bulunmaktadır. Kohleaya enine kesit yapıldığında en üstte kalan bölüme skala vestibüli, ortadaki bölüme skala media, en altta kalan bölüme ise skala timpani adı verilir. Skala media (Kohlear kanal) diğer iki kompartmanı kohlea boyunca ayırır, ancak helikotremada (kohleanın ucu) skala vestibüli ve tipani birleşirler. Skala media, skala vesibüliden Reissner membranı ile ayrılır. Skala vestibüli ve skala timpani perilenf, skala media ise endolenf ile dolu olup bu iki sıvı birbiri ile karışmaz. Skala media ve timpani arasında bulunan basiler membran yapıca kompleks bir yapı olup ses dalgalarının iletiminde görevlidir.
Biyoloji, Kohlea, Kohlea nedir, Kohlea ne demek, Kohlea neye denir, Kohlea hakkında, Kohlea ile ilgili bilgiler, Kohlea bilgi, Kohlea hakkında bilgi, Kohlea ne demektir, Kohlea anlamı, Kohlea örnek, Kohlea özellikleri, Kohlea ile ilgili bilgi, Kohlea neye denir,

farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim