Hakkında Bilgi

Kolesterol Neden Yükselir?

Kolesterol neden yükselir?
Kanda kolesterol düzeyini etkileyen çok sayıda faktör vardır. Bu faktörlerin bazıları önlenebilir niteliktedir.

Bunlardan bazıları:
1.Kalıtımsal faktörler: Vücudun yaptığı kolesterol miktarı, kısmen Genler,tarafından belirleniyor. Yyüksek kolesterol, nesilden nesile geçiş gösterebiliyor.

2.Gıdalar: Et, süt ürünleri, yumurta gibi hayvansal kaynaklı besinlerde ve hazır gıdalarda kolesterol bulunur. Sebze, meyve, bitkisel yağlar ve tahıllarda bulunmaz.

3.Şişmanlık: Şişmanlığın tarifi, bel çevresinin kadınlarda 88, erkeklerde 102 santimi geçmesidir. Tıbbi araştırmalar, artık bu sınırın üstünde olan kişilerin kalp krizi geçirme olasılıkları fazladır.

4.Stres : Kolesterolü ve Kötü Kolesterolü (LDL) yükseltir. Dolayısı ile kalp sağlığını etkiliyor.

5.Yaş : Yaşın artmasıyla beraber, kolesterol düzeylerinde de artış görülür. Erkeklerde 45 yaş ve üzerinde genellikle, Kötü Kolesterol (LDL) yüksekliği sıklıkla görülebilir.

6.Sigara: Sigara dumanı kolestelolün, damarduvarında birikmesine, biriken yağ plakalarının çaltamasına neden olur. Nikotin dil altında emilerek hemen kana karışır. Emilen nikotin kalp damarlarındaki plağı kırıp, damar tıkanmasına sebebiyet verir.

7.Hareketsiz Yaşam: Fiziksel aktivite ile kolesterol düzeyleri arasında direkt ilişki olduğunu göstermektedir. Fiziksel aktivitesi az olan kişilerde HDL-kolesterol düşük, LDL-kolesterol ise yüksektir.

8.Hastalıklar: Kolesterolün yükselmesine neden olan hastalıklar şöyle sıralanabilir:

Bazı hastalıklarda kolesterol düzeyi yükselir. Bu hastalıkları ikiye ayıra biliriz.

1. Kalıtsal yağ metabolizması hastalıkları

2. Diğer hastalıklar

- Hipotiroidi (Tiroid bezinin yetersiz çalışması)

- Karaciğer hastalıkları

- Nefrit (Böbreğin mikrobik olmayan iltihabi hastalıkları)

- Şeker hastalığı

9.Bazı ilaçlar: Bu hastalıklara bağlı, bazı ilaçlar da, yüksek kolesterole neden olabilir.

gibi faktörler kolesterolü ve kötü huylu kolesterolü yükseltir. Düzenli egzersiz iyi huylu kolesterolü yükseltir ve kötü huylu kolesterolü azaltır. 60-65 yaşa kadar yaşla birlikte kolesterol düzeyi artar. Kadınlarda menopozdan sonra kolesterol düzeyi artar.
kolesterol niye yükselir, kolesterol neden yükselir, kolesterol niçin yükselir, kolesterolin yükselmesinin nedeni, yüksek kolestrolün nedenleri, yüksek kolestrol, kolestrolü yükselten nedenler
farmasi katalog
Eitim ve gretim Eitim ve gretim