Hakkında Bilgi

Kolesterol Yüksekse Ne Yapılmalı

Kolesterol Yüksekse Ne Yapılmalı
Öncelikle eğer bir ailevi kolesterol yüksekliği veya bir başka hastalığa bağlı kolesterol değerlerinde bozukluk varsa tıbbi destek almak gereklidir.

Bunun dışında genel önlemler -ki tıbbi desteğin içerisinde bu önlemlerde vardır- yaşam tarzının değiştirilmesidir.

Sinirlenmemek, daha stresten uzak yaşam tarzını benimsemek veya stresten kurtulmak için çaba göstermek de önemlidir. Dengeli beslenmek ve kolesterol içeriği düşük besin maddelerinin seçimi fayda sağlayacaktır.

Egzersiz ve spor çok çok önemlidir. Sporu bir zorunluluk olarak değil de yaşamın bir parçası olarak görmek gerekmektedir. Yapılacak spor seçilirken bol oksijen kullanacağımız yürüme, yüzme gibi sporlar tercih edilmelidir. İleri yaşlarda spor yapmaya başlamadan önce muhakkak doktor kontrolünden geçilmelidir. Besinlerimizi hazırlarken, zeytinyağı gibi doymamış yağları seçmemiz kolesterol içermemeleri dışında ek faydalar sağlayacaktır.

Tüm bu çabalar sonunda düzelmeyen kolesterol değerleri tıbbi destek ile ilaç kullanarak normal düzeylere getirilmektedir. Günümüzde çok daha etkili ve yan etkisi az, hasta uyumu yüksek kolesterol düşürücü ilaçlar vardır. Tıbbi çalışmalar bu ilaçların (örneğin statinler) kalp damar hastalığı riskini düşürdüğünü ve ölüm riskini azalttığını göstermişlerdir.

kolesterol yüksekse ne yapılmalı, yüksek kolesterole karşı neler yapılmalı, kolesterolü düşürmek için, kolesterol yükselmesine karşı neler yapılmalı, kolesterol, kolesterolü düşürme, kolesterol düşürme,
farmasi kataloğu
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim