Hakkında Bilgi

Krom madeni nerelerde kullanılır

Krom madeni nerelerde kullanılır
Krom cevheri başlıca metalurji, kimya, refrakter ve döküm kumu sanayinde kullanılır.
Metallurji sanayinde krom; ferrokrom, ferro-siliko-krom, krom bileşikleri, ekzotermik krom katkıları, diğer krom alaşımları ve krom metali şeklinde tüketilir.

Metalurji endustrisinde krom cevherinin en önemli kullanım alanı paslanmaz çelik yapımında kullanılan ferrokrom üretimidir. Paslanmaz çelik metal ve silah endustrisinin çok önemli bir maddesidir. Krom çeliğe sertlik, kırılma ve darbelere karşı direnç, aşınma ve oksitlenmeye karşı koruma sağlar. Bu kapsamda kromun çeşitli alaşımları mermi, denizaltı, gemi, uçak, top ve silahlarla ilgili destek sistemlerinde kullanılır.

Krom kimyasalları paslanmayı önleyici özellikleri dolayısıyla uçak ve gemi sanayinde yaygın olarak; kimya endustrisinde de sodyum bi-kromat, krumik asit ve boya hammaddesi yapımında, metal kaplama, deri tabaklama, boya maddeleri (pigment), seramikler, parlatıcı gereçler, katalistler, boyalar, organik sentetikler, konserve yapma ajanları, su işleme, sondaj çamuru ve diğer birçok alanda tüketilir.

Krom metali, yüksek performans alaşımlarında, Al, Ti, Cu alaşımlarında, ısıya ve elektriğe dirençli alaşımlarda tüketilir.

Kromun süper alaşımları yüksek ısıya dayanıklı randımanı yüksek, türbin motorlarının yapımında kullanılmaktadır.

Krom Nerelerde kullanılır
Silah Sanayiinde
Otomobil Parçalarında
Paslanmaz Çelik Yapımında,
Uçak ve Gemi Sanayiinde, kullanılır kısaca paslanmaz metal kullanılan yerlerin madenidir.

Metallerin Kullanım Alanları, Kromun kullanım alanı, Kromun kullanım alanları, Krom nerelerde kullanılır, Kromun kullanım yerleri nerelerdir, Krom Madeninin kullanım alanı, Krom Madeninin kullanım alanları, Krom Madeni nerelerde kullanılır
farmasi şubat kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim