Hakkında Bilgi

Küçük yaşta teknolojiyi kullanmanın zararları nelerdir

Küçük yaşta teknolojiyi kullanmanın zararları nelerdir
Ziyaretçi tarafından sorulmuş soru, Cevaplandı.

Çocukların Bilgisayar Kullanmasının Zararları
Bilgisayarların yetişkinler kadar, çocuklar üzerinde de etkileyici, kendine bağlayıcı bir etkisi vardır. Zaman zaman çocuklarımızın bilgisayar karşısında büyülenmiş gibi saatlerce durduklarını farkederiz. Bu gücün etkisini tam olarak bilemediğimiz için, bu sürede çocuğu gözlemek ve denetlemek gerekir. Aşağıda bilgisayardan kaynaklanabilecek bazı olumsuz durumlar verilmiştir:

Eğer bilgisayardaki yazılım programı (software) çocuğun yaşına uygun değilse, çocukları hayal kırıklığına uğratabilir ve bilgisayarın başarısızlıkla özdeşleşmesine yol açabilir.Yaşına uygun olmayan yazılım programlarını kullanan çocuklarda; şiddet kullanma, kaba bir dil kullanma, izlediği hızlı grafik ve animasyonlardan dolayı aşırı hareketlilik gibi etkiler görülebilir.

Uzun süreli bilgisayar kullanmak çocuklarda fiziksel problemlere yol açabilir. Bu problemlerin başında; göz rahatsızlıkları, radyasyonun olumsuz etkileri, duruşta ve iskelet yapısında bozukluklar gelmektedir.
Özetle, bilgisayar ve internet kullanımının olumsuz etkilerini yok etmek için, ebeveynlerin yakın denetimi ve kontrollü yönlendirmesinin şart olduğu söylenebilir.


Küçük yaşta teknolojiyi kullanmanın zararları
Çocuklar teknoloji sonucu çok yanlışlar yapmaktadır. Hayatlarını yanlış yönlendirerek hatalara sürüklemektedir. Aslında bunu teknolojiye suç atamayız. Sonuçta teknoloji olmasa hayat koşulları çok daha zor olurdu ve geçinmek kesinlikle kötü olurdur. Teknolojinin yanlış kullanılması sonucu çocuklara zararları olmaktadır. Bu konuya aşağıda biraz değinelim.

İlk olarak elimize teknolojinin en önemli aracı bilgisayarı alalım elimize. Bilgisayar bakıldığı zaman kesinlikle çocuklara zararlı gibi görünüyor. Aslında kesinlikle zararlı değildir. Doğru kullanıldığı taktirde çok yararlı olduğu görülmektedir. İnternet üzerinde birçok eğitim için kullanılan siteler bulunmaktadır. Bu sitelerde çocuklarımıza ders anlatımları ve soru bankaları gibi bir çok yardımlar bulunmaktadır.Aynı zamanda internet dünyayı ayağımıza getiren bir araçtır. İstediğiniz ülke hakkında bilgi sahibi olabilir ve istediğiniz şeyi öğrenebileceğimiz tek araçken neden bilgisayar teknolojisi çocuklara zararlı olsun ki?

Aslında tamamen ailelerin bilinçsiz davranmasından kaynaklanan bir konudur. Eğer aileler çocuklarına hayatı gerçek anlamda anlatıp ve eğitim yaşamına sokmadan çocuklarına belli dersleri verdiyseler zaten teknolojiyi çocuklar zararlı şekilde kullanmayacaklardır.

Unutmayın büyük bireyler bu ülkenin geleceğini ve ekonomi yapısını ayakta tutacak kişiler bizlerin çocuklarıdır. Çocuklarımıza hayatın ve yaşamın nasıl yürüdüğünü benimsetelim ve teknolojinin yararlarını ufakken onların beyinlerine işleyelim ki ülkemizin gelecek ekonomi yapısını çok yukarda tutmuş olalım.

Kısacası teknoloji çok yararlıdır. Sadece kullanmasını bilenler için.
Cep telefonunun çocuklara zararları
Özel İmperial Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Opr.Dr. Uğur Embiye Özgür, cep telefonlarının geçici işitme bozuklukları, kulak çınlaması, yorgunluk, baş ağrısı ve sersemlik hissine yol açtığını belirtti.

Son dönemlerde cep telefonu kullanımının artmasıyla birlikte polikliniklere başvuran kişi sayısında artış yaşandığına dikkat çeken Dr. Özgür, son yapılan bilimsel araştırmaların bu tespiti desteklediğini söyledi. Dr. Özgür, yapılan araştırma sonuçlarına göre uzun süreli cep telefonu kullanımı ve uzun süreli kulaklıkla telefon kullanılan durumlarda sinirsel tipte işitme kayıplarının ileri yaşlardan daha erken yaşlara doğru artış gösterdiği ifade ederek şöyle konuştu:

Maalesef insanlarımızın hafif de olsa işitme kayıplarını, kulak çınlamasını önemsemeyip bir süre sonra geçer diyerek hastaneye başvurmuyor. Bu tip sorunlar yaşayan kişilerin mutlaka bir kulak burun boğaz uzmanına başvurması gerekir. İşitme kaybı başka hastalıklarında habercisi olabilir. Bu nedenle hastaların hafif de olsa işitme kayıplarını önemseyip doktora başvurması gerekir.

Dr. Özgür, insanların cep telefonlarının kullanımında daha ölçülü ve dikkatli olması gerektiğini belirterek cep telefonunun, bebekler ve çocukların yakınında kullanılmaması uyarısında bulundu. Çok küçük yaşlardaki çocukların cep telefonu kullanmasının büyük zararlara neden olduğunu anlatan Dr. Özgür, `Çocukların kafatasları daha ince olduğundan dolayı onların, o elektromanyetik dalgalara maruz kalma oranı çok daha fazla. Zaten bulundukları ortam itibariyle tehlike altındayken bir de küçük yaşlarda telefon kullanmaya başladıklarında zarar daha da büyüyor` dedi.

Cep telefonundan doğacak zararın en aza indirilmesinin mümkün olduğunu belirten Dr. Özgür, sözlerine şöyle devam etti: Cep telefonunu mümkün olduğunca az kullanmak, telefon kullanımında daha çok kablolu telefonları tercih etmek, cep telefonunu kulaklık ile kullanmak, kablolu kulaklık imkanı yoksa cep telefonunun mikrofonunu kullanmak ve baz istasyonlarının yaydığı radyasyonu göz ardı etmeden yaşam alanlarına çok yakın yerlere kurulmasına izin vermemek.Çocuklar ve cep telefonu
1) Elektromanyetik ışınlar saçan bu tarz cihazlardan bebek ve çocuklarımızı, en azından 12 yaşında gelene kadar uzak tutmamız gerekiyor.

2)13-20 yaş arası dönemde de kullanımın mümkün olduğu kadar kısıtlanması, mutlaka kullanılacaksa da kısa mesaj ile kullanım sağlanması gerekiyor.

3) Wireless modemlerinizi evde o anda kullanmıyorsanız kapatın ve komşularınızdan da bunu yapmalarını isteyerek ortak bir karar alın.

4) Cep telefonlarınızı bebek ve çocuklarınızdan uzak tutun. Aranızda “ama o telefonu çok seviyor” diyenler olabilir ancak şunu biliyorum ki ebeveynin kararlılığı birçok konuda olduğu gibi bu konuda da esastır. Çocuk görmediği şeyi isteyemez.

5) Telefona ilk sinyal geldiğinde hemen açılarak kulağa götürülmemeli, aksi halde kulağa götürülen telefonla vücut yüzde 50 daha fazla enerji saldırısına maruz kalır.

6) Aradığınız numara düşmüyorsa, ısrar etmeyin, çünkü her aramada elektrik yüklemesine maruz kalırsınız.

7) Yolculuk sırasında da cep telefonunu kullanmayın. Baz istasyonu değiştikçe, vücuda yüzde 50 daha fazla enerji yüklemesi olur.

8) Telefonla uzun konuşmayın. Uzun görüşmelerde beyin sıvısının sıcaklığı 0.1 santigrat derece artar.

9) Yatarken cep telefonunuzu size yakın ve/veya sürekli şarjda bırakmayın.

Son yıllarda GSM firmalarının rekabeti ve buna bağlı yaygınlaşan bedava görüşmeler, cep telefonuyla konuşma çılgınlığına neden oldu. Cep telefonu ile uzun görüşme sırasında beyin sıvısının sıcaklığının 0.1 santigrat derece arttığını unutmayın.

Elbette cep telefonlarımızı ve internet bağlantımızı çöpe atamayız. Ancak bize hız katan ve rahatlatan çözümlerin acısının çocuklarımızdan çıkmaması için de gerekli önlemleri almalıyız.Teknolojinin çocuklara zararları, Teknolojinin çocuklara zararı, Teknolojinin zararları, Cep telefonunun çocuklara zararları, Cep telefonunun çocuklara zararı, Çocuklara Cep telefonunun zararları
farmasi katalog
Eitim ve gretim Eitim ve gretim