Hakkında Bilgi

Kumpir Nasıl Yapılır

Kumpir nasıl yapılır?
Kumpir için malzemeler

1 kilo patates
2 çorba kaşığı tereyağı
1 su bardağı kaşar rendesi
200 gr. mısır (konserve)
200 gr. bezelye (konserve)
4-5 adet sosis, sucuk
tuz, karabiber
ketçap, mayonez

Evde kendi lezzetinizi yaratarak kumpir yapmak için öncelikle doğal bir tereyağı kullanmalısınız. Tercih edeceğiniz tereyağının inek sütünden yapılması, sıcak patates ile karıştığında ağır bir koku oluşmamasını sağlayacaktır. Ölçü olarak büyük boy bir patates için tepeleme bir çorba kaşığı tereyağı kullanabilirsiniz. Kumpirin lezzetini içine alması için fırından çıkarttığınız patateslerinizi, tereyağı ile iyice harmanlamalısınız. Bu işlem için metal bir bıçak yeterli olacaktır.

240 dereceye ayarladığınız fırında 35-40 dakika pişirdiğiniz patatesinizin içine 1 çorba kaşığı tereyağını koyduktan sonra metal bıçak yardımı ile tüm tereyağın tamamen patatese işlemesini sağlayın. Patates tereyağını içine aldıkça yumuşayacak ve bıçak ile harmanlanması daha da kolay bir hale gelecektir. Daha sonra kumpirin lezzetini veren en önemli detaylardan biri olan kaşar peynirini koymaya geçebilirsiniz. Bu aşamada kullanacağınız kaşar peynirinin kalitesi, kumpirinizin lezzetini doğrudan etkileyecektir. İdeal ölçü olarak büyük boy bir patates için 150-200 gram rendelenmiş kaşar kullanabilirsiniz.

Kumpirinizi tereyağı ile harmanlarken kullandığınız metal bıçak yardımı ile rendelediğiniz kaşar peynirini tıpkı tereyağında olduğu gibi patatese iyice yedirin. Kaşar peynirini patates ile harmanlarken bir yandan da tuz serperek, kumpirinizin lezzetini içine almasınız sağlayabilirsiniz. Tuz patatesin pişmeye devam etmesini sağlayacağından hem kumpirin tuzsuz olmasını engelleyecek hem de kaşar peynirinin daha uzun süre yumuşak halde kalmasını sağlayacaktır. Bu aşamadan sonra üzerini düzelttiğiniz kumpirinizin üzerini; mısır, bezelye, Amerikan/İtalyan/Rus salatası, biber, zeytin, mantar, salam, sosis, haşlanmış sebzeler, turşular, ketçap ve mayonez gibi malzemelerle süsleyin. Kumpirinizin üzerine ne koyacağınız tamamen sizin zevkinize bağlı olduğundan, yaratıcı lezzetler yaratmaktan çekinmeyin ve farklı malzemeler kullanmaya çalışın. Böylece ortaya “otantik kumpir” olarak bilinen sentez lezzetler çıkarabilirsiniz.

Kumpir tarifi
MALZEMELER :
3-4 iri patates
3 tatlı kaşığı tereyağı
6 yemek kaşığı rendelenmiş kaşar peyniri

Garnitur olarak :
Mısır, bezelye, haşlanmış havuç, yeşil veya siyah zeytin, yeşil acı biber, küp küp doğranmış domates, kornişon turşu, ketçap ve mayonez vb. eklenebilir.

HAZIRLANIŞI :
Patatesleri yıkayıp kurulayın. Önceden ısıtılmış Fırında 190 derecede 1-1,5 saat pişirin. (Varsa, yakınınızdaki ekmek fırınına da verebilirsiniz. daha ekonomik oluyor)
Patatesleri fırından çıkarın. Patateslerin üzerini bıçakla kesip iki yana açın. İçi açılmış patatesin üzerine birer tatlı kaşığı tereyağı ve rendelenmiş kaşar ekleyip tuz serpin ve bıçağın ucuyla iyice karıştırarak yedirin. İnce ince kıyılmış biber, domates ve mısır tanelerini ve diğer garnitürleri patateslerin üzerine koyup uzerine ketçap ve mayonez ile hemen servis yapabilirsiniz.

Kumpir, Kumpir yapımı, Kumpir nasıl yapılır, Kumpir nasıl yapılıyor, Evde Kumpir nasıl yapılır, Kumpir tarifi, Kumpirin tarifi, Kumpirin içinde neler var, Kumpir neyden yapılır, Kumpirin içine neler konur, Kumpir nedir
farmasi haziran kataloğu 2019
farmasi haziran kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim