Hakkında Bilgi

Kutup İklimi Nedir - Kutup İklimi Hakkında Bilgiler

Kutup İklimi Nedir - Kutup İklimi Hakkında Bilgiler
Kutup çevrelerinde görülür.
Kutup iklimi, karlar ve buzullarla kaplı kutup bölgelerinde görülür. Sıcaklık ortalaması bütün yıl boyunca 0°C nin altındadır. Sıcaklık, çoğu zaman -40°C ye, hatta daha altına iner. Yıllık sıcaklık farkı 30°C dolaylarındadır. Yağışlar son derece az ve kar şeklindedir. Ortalama yağış 200 mm. civarındadır. Bu iklim tipinde bitki örtüsü yoktur. Kutup iklimi, Kuzey Kutbu çevresinde Grönland Adası nın iç kısımlarında ve Antarktika da etkilidir.

Sıcaklık ortalaması bütün yıl boyunca 0°C nin altındadır. Sıcaklık, çoğu zaman -40°C ye, hatta daha altına iner.

Yıllık sıcaklık farkı 30°C dolaylarındadır. Güneşlenme süresi çok uzun olmasına rağmen sıcaklık yükselemez. Çünkü güneş ışınları yıl boyunca bu bölgelere eğik açılarla gelir.

Sıcaklık düşük olduğundan buharlaşma ile atmosfere karışan nem azdır. Dolayısıyla yağışlar son derece az ve her zaman kar şeklindedir. Ortalama yağış yıllık 200mm civarındadır. Bu sebeple kutup iklimine soğuk çöl iklimi de denir.

Zemin buzlarla kaplı olduğu için bitki örtüsü yoktur.

Özellikleri:
Sıcaklık bütün yıl 0 °C nin altındadır. Zemin buzlarla kaplıdır. Bitki örtüsü yoktur. Güneşlenme süresi çok uzun olmasına rağmen sıcaklık yükselmez. Sebebi güneş ışınlarının eğik açılarla gelmesidir. Sıcaklık düşük olduğundan buharlaşma ile atmosfere karışan nem azdır. Yağış ta azdır. Bu sebeple kutup iklimine soğuk çöl iklimi de denir.

İklim Çeşitleri Hakkında daha fazla bilgi için TIKLA

Kutup İklimi, Kutup İklimi Nedir, Kutup İklimi Ne Demek, Kutup İklimi Anlamı, Kutup İklimi Hakkında Bilgi, Kutup İklimi Özellikleri, Kutup İklimi Nasıl, İklim Çeşitleri, İklim Türleri, İklimler,
Farmasi Katalog
Eitim ve gretim Eitim ve gretim