Hakkında Bilgi

Linux Nedir

Linux Nedir
1991 yılında Finlandiyalı Linus Torvalds tarafından oluşturulan açık kaynak kodlu Linux, bugün dünyanın dört bir yanındaki programcılar tarafından geliştiriliyor. Linux’u diğer işletim sistemlerinden ayıran en önemli özelliği, açık kaynak kodu ile oluşturulması ve geliştirilirken lisanslanmasıdır. Linux’a geçen birey ve kurumlar için, kendilerine ayrı bir maliyet gerektiren lisans ücreti otomatik olarak ortadan kalkmış olur. Temeli açık kaynak kodu olduğu için Linux işletim sistemini istediğiniz gibi yönetebilir, Linux'a kolayca eklemeler yapılabilir ve kopyalayabilirsiniz. Linux, Windows dahil Intel, Sparc, Alpha, Macintosh platformlarında da çalışabilir.

Özellikleri:
-- Aynı anda birden fazla programı çalıştırabilir. Belleğinin yetersiz olduğu durumlarda bile büyük kararlılıkla, çökmeden iş görebilir.
-- Çok kullanıcılı bir işletim sistemidir. Özellikle İnternet ve İntranet bağlantılarınızı sağlamak için ideal bir sistemdir.
-- Linux, programcılar için dev bir veritabanıdır. İster C/C++, ister Java, scheme, Lisp kullanın, hemen her dilin Linux altında
derleyicisini ya da yorumlayıcısını bulabilirsiniz.
-- Linux altında Dosemu ile MSDOS uygulamaları, Wine ile 16/32 bitlik Windows uygulamaları çalıştırılabilir.
-- Linux belleği diğer sistemlere göre çok daha etkin kullanır, elinizdeki atıl durumda olan donanımınıza bile kurulur.
-- Ağ ve İnternet teknolojileri konusunda üstün performans sağlar. Başta e-posta, web, ftp, veritabanı, POP3, proxy, güvenlik duvarı olmak üzere her türlü servisi verebilir. Diğer işletim sistemleriyle birlikte uyum içinde çalışır. Novell makinalara istemci ve sunucu gibi davranabilir. Samba ile ağ üzerindeki Windows 95/98/NT makinalarla disk ve yazıcı paylaşımı yapabilir.

Linux serbest bir yazılım olduğundan dolayı, internet üzerinden ücretsiz serbestçe indirilebilir. Eğer bilgi işlem merkezinde Linux konusunda uzman bir eleman bulunuyorsa, kolaylıkla Linux kurulumu gerçekleştirilebilir. Eğer sistem entegrasyonuna ve danışmanlık hizmetlerine ihtiyaç duyuluyorsa, az bir maliyetle Linux CD’siyle birlikte, kurulum bilgilerini içeren kitap satın alınabilir.
linux, linux nedir, linux ne demek, linux neye denir, linux hakkında, linux ile ilgili bilgiler, linux hakkında bilgi, linux ne demektir, linux anlamı,
Farmasi Katalog
Eitim ve gretim Eitim ve gretim