Hakkında Bilgi

Mağma Nedir - Mağma Hakkında Bilgiler

Mağma Nedir - Mağma Hakkında Bilgiler
Magma yer kabuğunun altında bulunan sıcak ve sıvı katmana mağma denir.
Litosfer'in hemen altında bulunan manto bölümü astenosfer (ateşküre) adını alır. Astenosfer yaklaşık 100 km. kalınlıktadır ve kısmen ergimiş kayalardan oluşur. Manto katmanının sıcaklığı çekirdeğe yakın yerlerde 40000C ile astenosferin üst bölümünde 10000C arasında değişir. Üst manto 700 km. alt manto ise 2900 km'ye kadar derindir. Manto hareketlidir, ancak çok sıcak olduğundan hareketini çok yavaş sürdürür. Büyük oranda demir, kalsiyum ve magnezyum içerir.

Magma: Magma, ergimiş durumdaki değişik mineraller ve bazı mineral kristallerinde oluşan lapa benzeri, yoğun bir sıvıdır.Kıvamı, su ve buz kristalleri içeren yarı erimiş durumdaki kar gibidir. Bilim adamları, magmanın büyük çoğunluğunun astenosferde bulunmakla birlikte bir bölümünün de alt mantonun bazı bölgelerinde geldiğini düşünüyorlar.

Magma Yükselişi: Astenosferdeki magma, ancak yeterince büyük bir “kabarcık”oluşturacak biçimde biriktiği zaman litosfere doğru yükselir.Magmanın yükselmesine yol açan süreç, bozuk bir musluktan suyun damlamasına(ancak ters yönde) benzer.Bozuk bir muslukta su sürekli biçimde musluğun ağzında birikir fakat damla halinde düşmesi ancak yeterli ağırlığa ulaşması ile gerçekleşir.Magma da yeraltında yeterli derecede biriktiğinde ve yoğunluğu çevresindeki kaya kütlelerinden daha düşük olduğunda yukarı doğru çıkmaya başlar.Çoğu yanardağın altında (yerkabuğunun içinde ya da altında) magmanın biriktiği bir magma odası vardır.

Bu konu ile ilgili merak edilen sorular
Mağmanın çekirdek ısısı kaç derecedir? : Magmanın sıcaklığı yaklaşık 2000 derecedir.
Magma neden sıvıdır? Cevabı
Dünyanın ateş katmanı niçin vardır?
Mağma Nedir, Mağma Ne Demek, Mağma Anlamı, Mağma Hakkında Bilgi, Mağma Özellikleri, Mağma Nasıl, mağma nedir, magma nedir,
farmasi ocak kataloğu 2019
Eitim ve gretim Eitim ve gretim